Balada vychádza spolu s emotívnym videoklipom presne po roku od spevákovej smrti.

Ondrej Kudyn

„Někdy se usměj / Zamávej / Ať pak vím, kde tě brácho mám,“ odkazuje kapela Mirai zosnulému Davidovi Stypkovi na jednej z najsilnejších piesní z nového albumu Maneki Neko. Klavírna balada „Lítej (Davidovi)“ vychádza s videoklipom v pondelok 10. januára o 8:00 hod., teda presne rok odo dňa, kedy nielen hudobnú scénu opustil nenahraditeľný spevák, gitarista a textár z Frýdku-Místka. „Táto pieseň aj video pre nás znamenajú veľa, pretože je v tom všetko ozajstné, vrátane priateľov a prostredia,“ vraví Mirai Navrátil, po ktorého boku sa vo videoklipe objavila Davidova kapela Bandjeez, Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá a aj Davidova žena. „Budem rád, keď si ľudia pustia Davidovu hudbu a prečítajú jeho básne. Myslím, že sa radí medzi ľudí, o ktorých by sa mali v školách mladí ľudia učiť,“ dodáva Mirai.

Mirai Navrátil o Davidovi Stypkovi vždy rozprával ako o svojom staršom bratovi a supervízorovi, na ktorého sa rád obracal. Okrem hudby ich spájal aj rodný
Frýdek-Místek, kde obaja umelci žili. „Myslím, že práve hudba preplietla naše cesty už niekedy pred pätnástimi rokmi, kedy som prvýkrát hral na miestnom festivale Sweetsenfest,“ spomína Mirai na zoznámenie s Davidom Stypkom. „David bol pre mňa výnimočný tými istými atribútmi ako pre väčšinu ľudí. Charizma, talent, veľkorysosť,“ dodáva.

Samotná pieseň „Lítej“ vznikala v spolupráci so songwriterom Jendom Vávrom, o produkciu sa rovnako ako na celom albume postaral Ondřej Fiedler. „S Jendom Vávrom sme mali rozpísaných množstvo skíc. V podstate som hneď vedel, že jeden z tých hrubých nástrelov má dostať tento príbeh. Mať silnú emóciu je pre písanie dobré, prázdnota sa na papier prenáša ťažšie. Aj keď niekedy je aj prázdnota silná negatívna emócia,“ približuje Mirai vznik piesne. 


Videoklip z réžie Ondřeja Kudyna, v ktorom sa objavujú ukážky videí zo súkromných archívov Stypkových priateľov, sa odohráva v prostredí, kde sa David a Mirai spoznali. „Má tam kapelu Bandjeez s Káťou Tichou a Jindrom Polákom z Jelenů, s ktorými v minulosti koncertoval. Ewu Farnu, s ktorou má svoj najväčší hit, svoju ženu, zvukára Kubu a nás, kapelu Mirai. Myslím si, že sme obaja mali radosť z našich úspechov, pretože sme tak nejak spoločne z Frýdku dobývali republiku. V roku 2017 sme spoločne vyhrali cenu Anděl. David za interpreta, my za objav,“ vraví Mirai.

Na otázku, ako by asi David reagoval na „Lítej“, odpovedá 29-ročný frontman Mirai takto: „Myslel som na to pri skladaní, pri dokončovaní nahrávky a teraz znovu, keď sme dokončovali klip. Bol geniálnym autorom, textárom a celkovo umelcom, takže by bol na seba aj tak prísny a určite by mi niečo vrátil na prepracovanie, ale snáď by ma potľapkal po chrbte a povedal: ,Nabudúce niečo veselšieho, kámo, veď ja ešte nikam nejdem, mám plán.“

Zdroj: Tomáš Karpel, Universal Music
Foto: Ondrej Kudyn