Okrem zahraničných už Grape festival postupne zverejňuje aj mená lokálnej scény. V prvej osmičke zverejnených mien sú Karin Ann, Fallgrapp, Le Payaco, Para, Billy Barman, Tolstoys, Korben Dallas a Malalata. Grape festival 2022 sa uskutoční 12. až 13. augusta na Letisku Trenčín.

Okrem zahraničných hviezd už Grape festival začal predstavovať aj lokálne mená, ktoré budú súčasťou programu v lete 2022. Pozornosť si určite zaslúži mladá speváčka pochádzajúca zo Slovenska, Karin Ann. Na Slovensku zatiaľ málo známa interpretka má na Youtube milióny videní a pred sebou naozaj nabité leto – hneď v úvode júna vystúpi ako predskokanka na troch európskych zastávkach svetového turné americkej kapely Imagine Dragons a medzitým ešte stihne otvoriť pražský koncert britského speváka Yungbluda, ktorý ju berie so sebou aj na svoje júlové turné po Austrálii. Následne sa v auguste táto Slovenka pôsobiaca primárne v zahraniční konečne predstaví aj domácemu publiku, a to práve na Grape 2022.

Fallgrapp sa tento rok na Grape po prvýkrát predstavia na hlavnom pódiu. V roku 2020 vydali zatiaľ ostatný album Ostrov, na ktorom hojne spolupracovali s rôznymi ďalšími menami domácej scény. Asi najväčší úspech zaznamenal singel Keď padal sneh, na ktorom spolupracoval The Curly Simon a získali zaň tiež ocenenie Skladba roka 2020 na Radio_Head Awards. V 2020 vydali po dlhšej prestávke svoj v poradí šiesty štúdiový album aj Le Payaco. Novinka s názvom Pohybliví v nehybnom sa stretla s pozitívnymi ohlasmi kritikov a Le Payaco za ňu získali Cenu Anděl za Najlepší slovenský album.

Skupiny Para a Billy Barman sú pre Grape už obľúbenými stálicami. Obe kapely aktuálne tvoria a vydávajú novú hudbu. Para nedávno predstavila dvojsingel Stane sa / To okolo nás, na ktorom sa podieľala aj Jana Kirschner. Billy Barman zase predstavili novinku ZERO, venovanú novej basgitaristke kapely Laure Jaškovej.

Svoj v poradí druhý štúdiový album vydali tento rok vo februári Tolstoys, takže aj v tomto prípade môžeme očakávať nový koncertný program. Album produkovali berlínsky producenti Drew Deal a na Grammy nominovaný zvukový inžinier Zino Mikorey a pri jeho prezentácii kapela umne kombinuje hudbu s vizuálnym umením. Takisto vo februári potešili novým albumom svojich fanúšikov Korben Dallas. Novinku pomenovali Deti rýb a ide o už siedmy štúdiový album kapely. Sobotné poludnie na Grejpe tradične patrí balkánskej tancovačke v podaní dvojice Malalata na hlavnom pódiu a bude tomu tak aj v lete 2022.


To však ani zďaleka nie je všetko, ďalšie potvrdené mená festival Grape priebežne zverejňuje. Medzi doteraz zverejnených interpretov patria Years&Years, Woodkid, Milky Chance, The Vaccines, Bob Moses club set, Boy Pablo, Dirtyphonics LIIVE, HVOB live, Lime Cordiale, MEUTE, SYML, Tommy Cash, Yung Lean a ďalší.

Grape festival sa koná 12 až 13. augusta 2022 na Letisku Trenčín. Vstupenky sú dostupné v oficiálnom festivalovom e-shope. Novinky o festivale môžete sledovať na webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Denisa Chylová, Grape festival