Red Bull Music Academy bude oslavovať svoje 20. výročie v domovskom Berlíne od 8. septembra do 12. októbra, 2018. 61 umelcov z 37 krajín spoja svoje noty, medzi nimi aj slovenská textárka a producentka Katarína Kubošiová.

Celosvetový projekt Red Bull Music Academy, ktorý už dvadsať rokov obieha zemeguľu sa vracia osláviť svoje významné výročie tam, kde to celé začalo. V nemeckom hlavnom meste sa päť týždňov bude kumulovať tvorba neobmedzených žánrov, spoja sa umelci z celého sveta, aby stvorili hudbu, ktorá prekračuje ich domácu tvorbu.

Každá Akadémia je jedinečná a na pár týždňov dokáže vytvoriť svet, ktorý predstavuje nové perspektívy zvuku a hudby. Svet, ktorý kombinuje žánre. Spája umelcov z rôznych krajín. Mixuje hudobné obdobia. Na 20. ročníku sa odprezentujú umelci a producenti z 37 krajín ako napríklad Keňa, Južná Kórea, Mexiko, Kanada, Filipíny, Rusko, Nový Zéland, Španielsko, Turecko či Brazília. Porota spomedzi stoviek prihlášok vybrala aj slovenskú talentovanú speváčku, textárku a producentku Katarziu, ktorú tak čaká nezabudnuteľné kreatívne obdobie.

„Veľmi sa teším na muzikantov a ľudí, ktorých na Red Bull Music Academy stretnem. Očakávam, že spolu poskladáme bombastické hity a bude to prínosné nielen v oblasti hudby, ale aj ľudsky.”, plánuje svoju účasť v Berlíne Katarína. “Dúfam že sa nám podarí nadviazať pracovné vzťahy, a naštartovať tak medzinárodné spolupráce do budúcnosti.” Teší sa na prednášky a workshopy s lektormi z hudobného priemyslu, ktorí ovplyvňujú vývoj scény, kolaborácie a nahrávania v profesionálnych štúdiách, a to všetko doplnené o nadupané koncerty a nekonečné klubové noci.

Katarzia uvažuje aj o tom, že by rada posunula svoju tvorbu aj mimo hranice Slovenska a Česka, čo sa jej nezdá pre muzikantov z našich končín až take časté; “Vždy som si myslela, že moje hudobné pôsobenie sa obmedzí na Slovensko a Česko, pretože texty, na ktorých stojí celá moja tvorba, sú v slovenčine. Časom som ale začala stretávať viac a viac zahraničných muzikantov, hovorila som s nimi o hudbe aj o živote umelca, bola som na výlete na jazzovom festivale v NYC, kde som sa stretla so skvelými muzikantmi a začala som rozmýšľať nad tým, že nič nie je nemožné. Kedysi sa mi zdala idea pôsobenia v zahraničí absolútne nereálna a naivná, dnes už je to inak a preto som rada že možno aj vďaka Red Bull Music Academy naberiem viac odvahy a pokúsim sa tvoriť aj pre anglicky hovoriacich poslucháčov.”

Red Bull Music Academy spája hudobné legendy s novou generáciou umelcov, aby sa mohli navzájom vzdelávať, motivovať, inšpirovať. Je to miesto, kde sa oslavuje hudba – jej minulosť, súčasnosť, ale hlavne budúcnosť.

Viac informácií o Red Bull Music Academy nájdeš na webe a pravidelnú dávku hudobných noviniek tu.

O RED BULL MUSIC ACADEMY

Red Bull Music Academy sa rovná globálna inštitúcia, ktorá si dala za úlohu neprestajne podporovať a rozvíjať kreativitu v hudbe. Tento unikátny workshop nemá obmedzenia, už roky vzdeláva a posúva hudobníkov, producentov, lovcov vinylov, spevákov, MCs, orchestrálnych skladateľov či digitálnych beatmakerov. Bez obmedzenia žánru a profesionality. Ľudia zapálení pre hudbu sa zúčastňujú prednášok svetových legiend, (spolu)pracujú v štúdiách pod vedením skúsených majstrov, sú súčasťou nezabudnuteľných nočných jamov a živých vystúpení s tou najúžasnejšou atmosférou. Celý projekt je založený na ojedinelých zážitkoch, ktoré medzi sebou zdieľajú rovnako naladení ľudia z najrôznejších kútov sveta. Hudba môže byť zmysluplným celoživotným poslaním aj na Slovensku. Jedinou menou je kreativita a hudba sa stáva tmelom, ktorý nás spája, pretože hudbou žijeme a za tým si stojíme!

Medzi viac ako 1500 osobností, ktoré formovali a nechali sa formovať Akadémiou sú mená ako Erykah Badu, Aloe Blacc, Flying Lotus, Hudson Mohawke, Nina Kraviz, Jamie Woon, Brian Eno, Philip Glass, Ryuichi Sakamoto, D’Angelo, George Clinton, Nile Rodgers, Frankie Knuckles, Giorgio Moroder, Questlove, Stephen O’Malley, Rakim, RZA, Steve Reich, M.I.A., Tom Oberheim, Don Buchla, Roger Linn a mnohí ďalší. Na Slovensku sme hosťovali v rámci projektu Red Bull Music Academy Night v 2015 Thundercat-a.

Red Bull Music Academy začala prepájať beaty už v roku 1988 v Berlíne a odvtedy tiahla svoje vlny mestami ako Melbourne, Barcelona, Rím, Londýn, Tokyo, New York a i.

Zdroj: Dominika Gadušová, Red Bull Slovensko