Marek Stratil

Speváčka, skladateľka, držiteľka prestížnej Ceny Anděl Kateřina Marie Tichá na seba výrazne upozornila svojim debutovým albumom Sami (2020). Týmto pozoruhodným umeleckým počinom získala rešpekt odbornej verejnosti a zároveň mnoho nových nadšených poslucháčov a obdivovateľov. Teraz prichádza s prvou oficiálnou nahrávkou z pripravovaného albumu. Ten vzniká už v spolupráci s legendárnou kapelou Davida Stypku – Bandjeez. Pieseň Plamen sprevádza videoklip režiséra Ondreja Kudyna, ktorý predstavuje Katarínu nielen ako výnimočnú interpretku, ale prvýkrát aj ako tanečnicu.

„Plamen je pieseň o divokosti a ženskosti. O tom, že je niekedy dobré žiť jedným okamihom. Neriešiť to, čo príde zajtra. Je o tom, že každý človek má v sebe pokojnú a jemnú stránku. Zároveň aj tú divokú a neriadenú. Je dobré si ich obe dovoliť,“ hovorí Katarína a pokračuje: „Vždy ma lákal tanec. Hneď som vedela, že k tejto piesni patrí. Pohybovo ma pripravila fantastická tanečnica Eliška Bolečková. Bolo to vlastne prvýkrát, čo som naozaj tancovala – a bolo to oslobodzujúce a inšpiratívne. Eliška mi myšlienku a víziu pesničky pomohla rozvinúť v pohybe.“

Katarína od vydania svojho prvého albumu ušla veľký kus cesty a v jej kariére sa udialo mnoho zaujímavých a dôležitých udalostí. Je potrebné spomenúť aspoň tie najzásadnejšie.


Štart spolupráce dnes už s legendárnou skupinou Davida Stypku – Bandjeez. Prestížna Cena Anděl v kategórii Objav roka. Vystúpenie v pražskej Lucerne k 80. narodeninám Marty Kubišovej. Prestížne vystúpenie na inaugurácii nového českého prezidenta Petra Pavla na Druhom nádvorí Pražského hradu. Medzitým Katarína Tichá nepretržite koncertovala. Jej emotívne vystúpenia v pražskom Lucerna Music Bare sú nezabudnuteľné.

Zároveň došlo k prvým skúsenostiam s hudobníkmi z jej sprievodnej skupiny Bandjeez pri práci v nahrávacom štúdiu. Produkcie nového albumu sa ujal (aj ako v prípade prvotiny) producent Ondřej ODD Turták. Materiál na nový album je pripravený a nahrávanie v plnom prúde.

Pieseň Plameň je prvou ukážkou z pripravovaného albumu Kataríny Márie Tichej a naznačuje, že sa máme na čo tešiť. Vydanie 2hého albumu  sa očakáva v januári budúceho roka u vydavateľstva Singlton. 

Zdroj: Tomáš Karpel, Universal Music
Foto: Marek Stratil