Stanislava Topoľská

Fanúšikovia Katky Knechtovej sa konečne dočkali! Jedna z najlepších slovenských speváčok vydáva prvý vinyl a to rovno dvojplatňu s najväčšími hitmi! Na výberovom dvojvinyle s názvom Vo svetle žiariacich hviezd je 21 autorských skladieb, ktoré mapujú Katkinu sólovú dráhu. Výberovú kompiláciu pokrstil v bratislavskom kníhkupectve Martinus Katkin dvorný textár Vlado Krausz. Obľúbenú speváčku prišli podporiť mnohí fanúšikovia, ktorým zaspievala naživo pár piesní a vinyl osobne podpísala.

Na dvoch LP nájdu fanúšikovia výber hitov od roku 2008, kedy Katka vydala svoj prvý sólový album Zodiak. Speváčka a skladateľka má z prvého vinylu svojej kariéry veľkú radosť. Fanúšikovia ju totiž už roky podnecovali, aby im dopriala aj takúto hudobnú chuťovku.

„Výber skladieb sme dali dokopy s mojou manažérkou Sandrou. Chceli sme, aby tam boli notoricky známe hity, ale aj skladby, ku ktorým mám špeciálny vzťah. Bolo to celkom náročné, pretože vinyl ma limitovaný počet minút. Práve preto sme sa snažili využiť tento čas na maximum,“ vysvetľuje proces výberu skladieb Katka Knechtová.

Na vinyle nechýba pieseň Muoj Bože z filmu Bathory, ale aj nádherná balada Sloboda je pierko, ktorej autorom textu je Stanislav Štepka. Na výbere nájdete aj  aktuálny hit Verím, avšak v „piano version”, aj duet s Adamom Ďuricom Takí sme.

„Každá skladba má pre mňa nejaký význam, mapuje nejakú fázu, obdobie môjho života. Takže ich beriem ako moje deti, ktoré mám rada všetky rovnako. Ale samozrejme sa niekedy stane, že mi lezú na nervy, keď ich počujem z rádia alebo ich hrám tisíckrát na koncertoch,“ s úsmevom konštatuje Katka.

Výberový vinyl pokrstil domácou slivovicou v bratislavskom kníhkupectve Martinus Katkin dvorný textár a priateľ Vlado Krausz.


„S Katkou spolupracujeme od čias IMT Smile. Skladáme tak, že Katka mi pošle hudbu s nejakou svojou hatlaninou a ja sa musím do toho vžiť a vymyslieť niečo v slovenčine. Je to veru ťažké, musíte dodržať prízvuky, dĺžne a aby to dávalo zmysel. A hlavne, aby som sa trafil do Katky, aby bola uveriteľná, keď to spieva,“ vysvetlil skladateľský proces Vlado Krausz.

Dizajn 2LP je moderný a farebný. Idea cover fotografie pochádza od Adama  Komůrka z Českej republiky a autorom fotografie je Patrik Minár. Obal graficky vypracovalo štúdio Bless studio a dizajnér Marek Ciesarik,

„Ja som na vinylových platniach vyrastala. Ako dieťa som platne počúvala od rána do večera. Teraz po tých rokoch a technologických zmenách od vinylov, cez kazety, CD rom až po digitálne formáty sa veľmi teším, že vinyl opäť získava na popularite. S každou vinylovou platňou človek získava kus umenia a navyše je to médium s najväčšou dlhovekosťou. Minulý rok som si kúpila nový gramofón a veľmi ma baví na ňom počúvať vinylové platne. Mám rada ten rituál, ktorý sa s tým spája,“ prezradila Katarína Knechtová.

Aktuálne chystá Katka Knechtová nový singel a pracuje na ďalších skladbách. A už sa teší na letnú koncertnú sezónu, tento rok má množstvo vystúpení najmä v Českej republike. Všetky informácie o Kataríne Knechtovej nájdete na webovej stránke a na facebooku.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Stanislava Topoľská