V rámci 16. ročníka One Day Jazz Festivalu máme tú česť privítať viacnásobného víťaza Grammy, klaviristu a skladateľa Gonzala Rubalcabu, ktorý tu vystúpi so svojim výnimočným triom.

Gonzalo Rubalcaba, rodák z Havany, sa narodil do hudobníckej rodiny a už od útleho veku sa prejavoval ako hudobný zázrak. Hneď v šiestich rokoch hrával na bicie v otcovej kapele a o dva roky neskôr začal so svojím formálnym hudobným vzdelávaním, pričom si za svoj hlavný nástroj vybral klavír. Jeho talent bol rýchlo rozpoznaný a už ako tínedžer verejne vystupoval v  koncertných sálach a jazzových kluboch Havany.

Rubalcaba je uznávaný ako jeden z najlepších klaviristov 20. storočia, spolu s legendami ako Glenn Gould, Martha Argerich a Bill Evans. Je držiteľom troch ocenení Grammy a štyroch Latin Grammy, pričom bol na Grammy nominovaný až 19-krát. Jeho svetová nahrávacia kariéra zahŕňa tituly ako Discovery – Live at Montreux, Images– Live at Mt. Fuji, The Blessing, Suite 4 y 20, Rapsodia, Diz a Imagine – Gonzalo Rubalcaba in the USA.


Na 16. ročníku One Day Jazz Festivale bude Gonzalo Rubalcaba vystupovať s jeho unikátnou kombináciou afrokubánskeho jazzu, ktorá si získala celosvetovú chválu od médií ako Wall Street Journal, NPR, Downbeat a Chicago Tribune. Tento koncert sľubuje nezabudnuteľný zážitok pre všetkých milovníkov jazzu a kvalitnej hudby.

Slovenskému publiku sa v rámci One Day Jazz Festivalu predstaví dvakrát:

3. 7. 2024 vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave od 19:00

Súčasťou bratislavského večera bude aj vystúpenie Three pianos, počas ktorého sa na pódiu stretnú traja slovenskí klavírni velikáni – Ondrej Krajňák, Ľuboš Šrámek a Klaudius Kováč, za doprovodu Juraja Grigláka na base a Dávida Hodeka na bicích. Títo vynikajúci umelci spoločne s Rubalcabom vytvoria jedinečnú jazzovú fúziu.

a

4.7. 2024 v magických priestoroch nádvoria Kremnického hradu od 18:00
Z domácich interpretov sa v priestoroch kostola Sv. Kataríny o 18:00 predstaví formácia Woodpack Brothers. Woodpack je hudobný nástroj, ktorý bol navrhnutý gitaristom Borisom Čellárom, ktorý ho aj sám vyrába a distribuuje do celého sveta. Na hlavnom pódiu vystúpi trio Krajňák / Griglák / Valihora a pridajú sa k nim výnimočné talenty – speváčka Kristína Mihaľová a klavirista Alan Bartuš, ktorí zažívajú svoj úspech aj na medzinárodnej scéne.

Gonzalo Rubalcaba Trio a všetky podujatia z dramaturgie One Day Jazz Festivalu sa konajú v spolupráci s My Piano a sú venované klavíru, kde sa na tomto nástroji predstavia najvýznamnejší interpreti domácej a svetovej scény.


Nenechajte si ujsť príležitosť zažiť naživo jedno z najvýznamnejších mien svetového jazzu na One Day Jazz Festival 2024. Vstupenky sú už v predaji a dostupné na Ticketlive.sk.

16. ročník ODJF prinesie aj ďalšie zaujímavé koncerty počas tohto leta o ktorých budeme čoskoro informovať na webe. Sledujte onedayjazz.sk pre viac informácií.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Miriama Tomášiková, ProMusic