Študentský film režiséra Pierra Faba vznikol v koprodukcii s OZ FIDLICANTI ako ambiciózny a nevšedný projekt. Zachytáva udalosti z roku 1944, konkrétne dva júnové dni zo života dvoch mladých ľudí. Ester a Johan prežívajú nedovolenú lásku v čase deportácií, keď je vzťah Židovky a nežida neakceptovateľný.

Hlavní hrdinovia a ich rodiny (najmä dedo, ktorý Johana vychoval) sa tak ocitnú pred zásadným životným rozhodnutím. Ulička chce poukázať na nezmyselnosť vojen a rasovej nenávisti, čo je, bohužiaľ, i v dnešnej dobe stále aktualna téma. Natočiť výpravnú dobovú snímku s prakticky nulovým rozpočtom možno v dnešnej dobe pokladať za zázrak, ktorý sa udial vďaka spojeniu dvoch činiteľov. Talent a entuziazmus režiséra Pierra Faba a jeho filmárskeho tímu a nadšenie členov OZ FIDLICANTI z Horných Orešian sa stretli v správnom čase na pravom mieste, pričom OZ FC zabezpečilo výpravu, na filme sa podieľali produkčne i herecky.


Ulička vznikala v roku 2019 v pevnosti Komárno a v interiéroch a lesoch v okolí Horných Orešian. Premiéra a premietanie v kinách boli naplánované na 75. výročie ukončenia vojny, čo pandemická situácia neumožnila. Ulička tak čakala na svojich divákov až do nedele, 21.2.2021 , odkedy ju možno vidieť na Youtube.

Klip k titulnej pieseni k filmu pod názvom Dážď z dielne kapely FidliCanti vznikla v spolupráci s hudobníkom Branislavom Branisom Fojtlínom a klarinetistom Robertom Chytilom. Pieseň, pôvodne štylizovaná ako výpoveď o čase vojny, sa v kontexte dnešných udalostí stala výpoveďou i o dnešnej dobe, je prosbou o vyliečenie chorého sveta. Videoklip k piesni pochádza rovnako z dielne už spomínaného mladého tvorcu Pierra Faba a obsahuje okrem iného i zábery z filmu Ulička.

Zdroj: TS