Daniel Salontay

Začiatkom septembra slovenská kapela Longital vydala dvanásty štúdiový album Dočista a každý týždeň z neho postupne odkrýva jednotlivé pesničky na streamovacích službách. V piatok 23. septembra prišiel rad na skladbu Biele na bielom, ktorá vychádza tesne pred koncertným krstom v Bratislave 29.9. na lodi Pink Whale.

Longital sa na koncerte v domovskom meste predstavia v novej zostave s londýnskym producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom. Anglický hudobník má za sebou zaujímavé spolupráce so speváčkou z Massive Attack či s Barbican Centre v Londýne a je dlhoročným kamarátom Shiny a Daniela Salontaya. Teraz sa ich priateľstvo posunulo aj do intenzívnej profesionálnej spolupráce na novom albume Dočista, na ktorom v piatich skladbách znejú originálne elektronické podklady od Andreja Baka.


Najnovšia pesnička Biele na bielom mala najskôr hotový text z pera speváčky a basgitaristky Shiny. Ako hovorí jej partner, gitarista a spoluhráč z kapely Daniel Salontay, chcelo to priamočiaru, formálne, inštrumentálne aj harmonicky jednoduchú hudbu. Ako keď sa namaľuje bielou farbou na bielom papieri.

“Povedal som si že by bolo zaujímavé postaviť túto pieseň len zo zvukov gitár a pomocou nich dosiahnuť účinok ansámblu alebo kapely. Že je to možné bez bicích, som vedel z počúvania alternatívneho bluegrassu, konkrétne kapely Punch Brothers ale aj z našich kapelových skúseností. Veľmi ma bavilo mixovať túto skladbu a oslobodiť sa od zaužívanej estetiky gitara, basa, bicie / beaty,” hovorí Daniel Salontay.

Nový album Dočista pokrstia Longital už tento týždeň v bratislavskom klube Pink Whale vo štvrtok 29. septembra. Okrem toho prebehnú koncerty aj v Olomouci, Brne a Třebíči, všetky v zostave s Andrejom Bakom. 

KONCERTY LONGITAL + ANDREJ BAKO
28.9. Olomouc, Jazz Tibet
29.9. Bratislava Pink Whale
30.9. Brno, Stará Pekárna – v rámci brnenskej klubovej noci BATCH
1.10. Třebíč, Béčko / U lípy dvojkoncert Longital + Kucharski
4.11. Praha, Kaštan + Marie Kieslowski sólo

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Daniel Salontay