Dňa 30.10.2022 sa v miestnom kine v Turanoch uskutoční podujatie s názvom ĽUMBA – koncert zameraný na propagáciu ľudového umenia.

Projekt je zameraný na prezentáciu tradičných ľudových piesní prevažne z Turca a okolia, hudobnými zoskupeniami reprezentujúci daný žáner. Hlavnou myšlienkou projektu je ukázať prevažne mladej generácii že aj tradičné ľudové piesne majú svoje čaro a zaslúžia si určite pozornosť pri výbere hudby ktorú budeme pravidelne počúvať v bežnom živote.

Podstata projektu spočíva v tom, ukázať publiku že aj tradičné ľudové piesne môžu mať inú podobu. Vďaka zmene hudobného žánru so zachovaním tradičných ľudových textov môžeme mladú generáciu inšpirovať k počúvaniu alebo k tvorbe vlastnej hudby do tradičných ľud. piesni.

Na podujatí sa predstavia:

Andrej Ramšík – ktorý porozpráva a predstaví tradičné ľudové piesne, povie nám viac o histórii a vzniku piesni, zahrá a zaspieva niekoľko z nich.

Es Jazz Trio – Radka Hadová, Tomáš Šulík, Filip Veselovský. Porozprávajú nám ich osobný pohľad na tradičné ľudové piesne prenesené do modernejšej podoby. Zahrajú nám niekoľko piesni prenesených do džezovej podoby.


Súčasťou podujatia bude aj spoločná diskusia s divákmi a umelcami o rozdieloch tradičnej a prenesenej podoby ľud. piesni.

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore SOCIÁLNÉHO A KULTÚRNÉHO FONDU SOZA a Slovenskému ochrannému zväzu autorskému pre práva k hudobným dielam.

Zdroj: Róbert Gajdoš, Sound experience