Laureátka súťaže Maľba roka 2021 Rita Koszorús aktuálne dokončuje prípravy na dve výstavy svojej najnovšej tvorby. V zrekonštruovanej budove Pradiarne otvorí v piatok 20. mája 2022 o 17.00 hod. výstavu s názvom For a minute there I lost my fear, na ktorej sa k jej dlhodobým témam ako plynutie času, nostalgia a pamäť pridáva aj otázka slobody. Maliarka na nej zároveň slávnostne pokrstí svoju autorskú knihu schMERZbuch. Začiatkom júna sa predstaví aj na výstave v Ostrave spolu s umelcom Juanom Nazarom.

„Vy sa zamýšľate nad domovom ako slobodou? Spája sa to s konkrétnym miestom? Podľa mňa sme len súčiastky, sme len malé prvky univerza. Už sa trochu uvoľnite, nevidíte že ten obraz je prvok v súhre prvkov? Len tu a teraz sa to deje. Ste kúsok papiera, a vytvárate skrumáž, alebo koláž? Vyjadrujem sa tým, čo robím, to som, čo robím. Transformácia plochy na priestor, priestoru na kompozíciu. Teraz a tu, tento výber, nabudúce iný výber. Robím toto celé dnes sama za seba, tak ako najlepšie viem, tak ako chcem. Nezmeškaj teraz!,“ s touto výzvou vstupuje autorka Rita Koszorús do aktuálneho projektu.

Ako napísala kurátorka výstavy, teoretička umenia Barbora Komarová, Rita Koszorús je primárne maliarka, ktorá sa však nebojí pracovať s inými médiami, ako sú video, priestorová inštalácia, koláž alebo kresba. Práve o novonadobudnutej absencii strachu a o pocite väčšej slobody (nielen) v umeleckom prejave hovoria jej najnovšie diela.

Výstava v prízemných priestoroch budovy Pradiarne na Svätoplukovej ulici v Bratislave bude trvať len pár hodín, tento piatok od 17:00 do 22:00 hod.

„Autorka sa dlhodobo venuje abstraktnému spracovávaniu plynutia a zastavenia času, ale aj súvisiacim témam nostalgie a pamäti. Tie sú v nových obrazoch ešte prítomné, no tentokrát dávajú väčší priestor skúmaniu, čo znamená sloboda v jej živote, v umení a konkrétne v maľbe. Zároveň ju ešte stále zaujíma absurdita každodenných nečakaných situácií, ktorých fragmenty maliarsky prenáša na svoje plátna,“ uviedla Barbora Komarová.

Okrem vystavených diel bude na pop-up výstave prezentovaná aj autorská kniha s názvom schMERZbuch, ktorá vyšla už minulý rok, avšak pre protipandemické opatrenia ju nebolo možné uviesť do života. Okrem niekoľkých textov od teoretičiek a umelcov kniha zhromažďuje všetky koláže, ktoré Rita Koszorús vytvorila za posledné obdobie v rôznych mestách sveta. schMERZbuch pokrstí kurátorka výstavy a teoretička umenia Barbora Komarová.


Vernisáž ostravskej výstavy s názvom Standing on one leg sa uskutoční 1. júna 2022 v galérii UHAUS a v Národním zemědělském muzeu. Spolu s Ritou Koszorús svoje diela predstaví aj Juan Nazar, pôvodom čilský umelec žijúci v Berlíne. Každý svojím spôsobom a vlastným médiom sa venuje téme pamäti. Spoločná výstava sa ideovo zaoberá úvahou o krehkosti nášho aktuálneho bytia, ktoré stojí na pilieroch minulosti, ale je bez istoty či predvídanej budúcnosti.

Rita Koszorús (*1989 Bratislava) svoje výtvarné štúdia začala na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Následne v rokoch 2008 až 2014 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, najskôr na oddelení voľnej grafiky, neskôr na katedre maľby v ateliéri pod vedením prof. Daniela Fischera. V roku 2013 absolvovala stáž na Akadémii krásnych umení v Budapešti v ateliéri pod vedením Imreho Buktu. Zúčastnila sa niekoľkých zahraničných rezidencii a sympózií napr. v Berlíne, Paríži, Porte či v Budapešti. Aktívne sa prezentuje na samostatných a skupinových výstavách doma a v zahraničí. Bola štyrikrát finalistkou súťaže Maľba roka a raz Nadácie Novum. V roku 2021 bola ocenená prvým miestom v súťaži Maľba roka.

Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora výstavy Rity Koszorús