Skladateľ, spevák a klavirista Michael Hopes má na konte prvú medzinárodnú spoluprácu! Pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Estónskej, Litovskej a Lotyšskej republiky si v Slovenskom rozhlase zahral s pobaltským jazzovým súborom NordicSounds. Koncert bude vysielať Rádio Devín a ďalšie partnerské rádiá po celej Európe!

Na koncerte odzneli v prvej časti autorské pesničky Michaela Hopesa a potom jedinečný severský ambientný jazz v podaní NordicSounds, na ktorom sa tvorivo najviac podieľajú Villu Veski a jeho kolega Tiit Kalluste. Akcia sa konala pod záštitou Estónskeho, Litovského a Lotyšského Honorárneho Konzulátu a Veľvyslanectiev.

„Bol to úžasný zážitok… Predstavte si, že najlepší saxofonista z Estónska vám zahrá sólo do vašej novej skladby. Alebo že si zaspievate svetoznámu klasiku „Shape of my heart“ od Stinga s 9-timi top-hudobníkmi  v takom pestrom zložení, ako NordicSounds – kontrabas, bubeník, perkusie, gitara, husle, akordeón, klavír, trúbka a saxofón,“ teší sa z vystúpenia Michael Hopes.

Severská inštrumentálna tvorba súboru NordicSounds je špecifickým druhom hudby pre niekoho vhodná aj na meditáciu či relax. Nie je to ani celkom čistý jazz, je to ich vlastný originálny prístup k hudbe.

„V pobaltskom zoskupení NordicSounds je koncentrovaný obrovský talent. Vedie ho legendárny estónsky saxofonista Villu Veski a zložený je z deviatich špičkových hudobníkov zo všetkých troch pobaltských krajín. Keby som to mal k niečomu prirovnať, tak je to ako keby ste zobrali naše slovenské ľudové piesne a spracovali ich novým, moderným spôsobom,“ komentuje tvorbu Nordic Sounds hudobník a organizátor akcie Michael Hopes.

Hudobníci sa predviedli v zostave Michael Hopes – klavír a spev, Tomáš Balák – keyboards, Emil Esso Smoliga – beatbox, Michal Puchel – bicie a Adrián malovaník – basgitara. Jazzový súbor NordicSounds hral zložení Villu Veski – saxofóny (Estónsko), Tiit Kalluste – akordeón (Estónsko), Raimonds Macats – klávesy (Litva), Raimonds Ozols – husle (Litva), Taavo Remmel – kontrabass (Estónsko), Artis Orubs – bicie (Litva), Valerijus Ramoshka – trúbka (LitvaT), Arkadi Gotesman – perukusie (Litva), Zygimantas Bacikus – gitara (Litva).

Obe zoskupenia si získali veľké sympatie a NordicSounds zaznamenali so svojou tvorbou veľký úspech aj u slovenských poslucháčov. Na oficiálnej recepcii hostia ochutnali vybrané slovenské aj pobaltské špeciality. Okrem kvalitného slovenského vína z malých rodinných vinárstiev mohli hostia degustovať dva druhy čerstvej kávy z lokálnej bratislavskej pražiarne, tradičné kvalitné pobaltské likéry a pivo priamo z litovského pivovaru. Michael Hopes verí, že spolupráca so súborom NordicSounds bola iba začiatkom a že sa pri podobnej príležitosti stretnú aj v zahraničí. Jedinečný koncert sa bude vysielať na hudobnom okruhu Rádio Devín a ďalšie partnerské rádiá po celej Európe v rámci siete EBU.

Viac informácií nájdete na www.michaelhopes.com

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Michael Hopes