Hudbu, ktorá dokáže potešiť aj prekvapiť. Zahraničné projekty, ktoré sa u nás buď ešte nikdy neobjavili, alebo tak veľmi zaujali, že stojí za to ich zopakovať. Tento rok pod jednou hlavičkou Sound For The Towns spolu s festivalom v Modre. V Štiavnici to bude už 8. ročník pod názvom Zvuk for Štiavnica. Organizátori však prinášajú hudbu do priestorov tohto čarovného mesta  viac ako 10 rokov.

Festival odštartuje dnes, v piatok 23.6.2023, v čarovných priestoroch lapidária Starého zámku a bude pokračovať celý víkend až do nedeľného rána!

Večer otvoria známe slovenské speváčky Sisa Feher& Ivana Mer pohybujúce sa v hudobných vodách jazzu, world music, či rôznych experimentálnych presahoch. Dámy sa pre festival špeciálne spojili a popri sólo skladbách odohrajú niekoľko piesní po prvýkrát ako duo. Nasledovať bude ženský vokálny sextet NEHA! Prepojil ich spoločný pohľad na svet a láska k spevu. Hovoria o sebe že sa snažia urobiť svet jemnejším. Svoju jemnosť no zároveň ženskú silu v hlasoch predvedú spoločne po prvý krát aj v Banskej Štiavnici!


Zen saxophone je originálnym konceptom voľného hrania saxofonistu Jána Kopčáka, ktorý je postavený na sólovom vystúpení, improvizácii, elektronike a hlavne ambientnej atmosferickej hudbe. V sobotu sa môžete spolu s ním započúvať na terase v Art Cafe.


Podmanivý hlas pre ľudstvo v dobe zvýšenej digitalizácie a izolácie. Slovenská indie kapela Dennyiah. Speváčka Denny a gitarista Ľuboš z Košíc spájajú pop, soul, country a blues do osobitého štýlu, ktorý nazývajú „ľudský pop.“ Ich hudba je ovplyvnená opakovanými dlhšími pobytmi na Islande a spoluprácami s medzinárodne uznávanými hudobníkmi. Posolstvo nádeje a uzdravenia si našlo u nich vítané publikum. Do Kultúrneho centra v Štiavnici pricestujú v špeciálnom zložení spolu s talentovaným violončelistom Janom Bogdanom.


Námestie Sv. Trojice v sobotu večer roztancuje kapela z Belehradu. Volajú sa Naked a ich názov symbolizuje otvorené srdce a dušu. Myšlienky slobody, nádeje a lásky sú neustálou inšpiráciou pre tvorbu tejto srbskej kapely. Ide o jedinečný tanečný mix tradičného balkánu, globálneho urbanu, swingu, funku s free-jazzovými prvkami.

Záver festivalu v Kultúrnom centre bude patriť hviezde jazzových festivalov a klubov s fenomenálnym, nikým nezameniteľným hlasom MARII JOÃO a jej projektu OGRE electric.  Speváčka chápe jazz po svojom – keďže je Portugalka, v jej pesničkách silno cítiť vplyv fado, a brazílskej hudby.
Elektronické trio, hybrid jazzu a elektronickej hudby, je speváčkiným najnovším dobrodružstvom.
Nezvyčajná inštrumentálna zostava a prístup k hudbe divákov nasmerujú na cestu cez svet zvukov križujúcich hranice medzi digitálnym a analógovým. Hlas Marie João bude vašim sprievodcom počas tejto cesty. Pre tento večer ju okrem stálej dvojice hudobníkov João Farinha (klávesy) ,André Nascimento (elektronika) doplní slovenský bubeník Marek Žilinec.

Prebúdzanie s hudobnými raňajkami na terase Art Cafe? To je veru už festivalová tradícia. Valér Miko & Boris Čellár & Marek Žilinec. Títo páni ovládnu sobotné ráno. Magické trio, ktoré sa dalo dokopy špeciálne pre festival Zvuk for Štiavnica. Ich ranné improvizácie vás  prenesú do iných sfér. Autorské skladby, či rôzne kompozície známych jazzových legiend vám predstavia mladé talenty z Košíc. Kapela the Bureau si vďaka svojej šikovnosti odniesla cenu za live performance v minuloročnej súťaže Jazz START UP a v nedeľu vám spríjemní ráno v Štiavnici.

Projekt Sound For The Towns z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom festivalu Zvuk for Štiavnica je Mesto Banská Štiavnica a Soza a Sociálny a kultúrny fond SOZA.

Vstupenky v sieti Predpredaj.sk. Viac informácií na webe festivalu.

Zdroj: Saša Pastorková, Spectaculum production