Freepik.com

Ak vás už nebaví počúvať, ako sa fotografi hádajú o tom, ktorý fotoaparát je lepší, nebojte sa, ste na správnom mieste! Keď sa dokonale oboznámite so všetkými rôznymi systémami fotoaparátov, začnete si všímať dobré a zlé a uvidíte tieto kúsky spôsobom, ktorým ich väčšina fotografov neuvidí – najmä ak zostávajú verní iba jedinej obľúbenej značke. Zabudnite na fóra, rôzne tvrdenia, či hádky na internete. Urobte si vlastný názor, a možno zistíte, že existuje lepší systém, ktorý oveľa lepšie vyhovuje vašim osobným potrebám a preferenciám.

Nikon – vzťah plný lásky a nenávisti

Nikon vždy vyrábal jeden z najkomplexnejších fotoaparátov. Poskytujú hodnotu a dobrý výkon na všetkých úrovniach od začiatočníkov, cez stredne pokročilých, až po profesionálov. Nikon jednoducho tvrdo pracuje na poskytovaní fotoaparátov a objektívov, ktoré vyhovujú každému rozsahu potrieb. To je obrovská výhoda pre každého, kto má skromný rozpočet, ale má vysoké ciele, či už profesionálne alebo len ako seriózny nadšenec. Ak ste napríklad ctižiadostivý svadobný fotograf s obmedzeným rozpočtom, Nikon D750 je stále tou najlepšou poloprofesionálnou investíciou, akú môžete urobiť! Ďalšia vec, ktorú na Nikone oceníte, je prispôsobiteľnosť a špeciálne funkcie. Je vhodný na všetko od svadobnej fotografie a akčných športov, až po fotografovanie krajiny a nočnej oblohy. Napríklad pri fotení portrétov a svadieb môžete využiť detekciu tváre zabudovanú v prehrávaní obrázkov, takže aj po kliknutí na fotografiu ju môžete priblížiť na 100 % a posúvať sa z tváre na tvár jednoduchým otočením predného príkazového voliča. Toto vám bude pri fotografovaní portrétov na Canon alebo Sony určite chýbať.

Veľkou nevýhodou Nikonu je, že je to typická „korytnačka“, pričom napríklad SONY (a každá iná značka), je zajac. Kým všetci usilovne pracujú a snažia sa o generáciu predbehnúť ostatných, Nikonu naozaj chvíľu trvá, kým niečo uvedie na trh. Je pravda, že už keď s niečím novým prídu, je to takmer vždy úžasné a oplatí sa počkať. Nikto však nemôže mať dokonalé výsledky a byť pomalý, to sa občas nevypláca.

Canon – kým neskúsiš, nepochopíš

Obrázky z objektívov a fotoaparátov Canon sú jednoducho nádherné. Existuje veľmi dobrý dôvod, prečo je Canon v podstate prestížnou záležitosťou. Ich rad RF je naozaj výnimočný a všetkých určite zaujíma, kam ho budú ďalej posúvať. Nedá sa poprieť, že Canon je obľúbenou voľbou portrétnych fotografov, ktorí ho využívajú od svadieb až po redakčné a módne práce. V skutočnosti, ak ste akýkoľvek typ umelca, ktorý rád hovorí: „fotoaparát je len nástroj“, potom možno máte tú správnu kombináciu kreatívnej inšpirácie a technického vybavenia, vďaka ktorým bude Canon pre vás tým najlepším kúskom. Ak si ho teda môžete dovoliť.

Aj keď má Canon niekoľko nádherných objektívov, spoločnosť je trochu tvrdohlavá, aspoň pokiaľ ide o apel na konkrétne vylepšenia. Canon je značka, ktorej sa treba vyhnúť v prípade, ak potrebujete neustále niečo upgradovať, a potrebujete mať to najmodernejšie na trhu. Sú veľmi strategickí v tom, aké funkcie vkladajú do ktorých fotoaparátov. Vždy sa im podarí nájsť spôsob, ako prinútiť väčšinu fotografov, od príležitostných začiatočníkov až po začínajúcich profesionálov, aby mali základnú vlajkovú loď, a k tomu ešte minimálne jeden alebo dva ďalšie kúsky. Spoločnosť Canon bola tiež skutočne tvrdohlavá pri výrobe vlastných snímačov a celé desaťročie sme videli takmer nulové zlepšenie dynamického rozsahu ISO 100. Našťastie najnovšie digitálne fotoaparáty Canon urobili veľké kroky vpred, aby zaplnili túto medzeru. Tak či onak, fotografi portrétov, svadieb, či módy sústreďte sa len na to, aby ste sa naučili správne fotografovať a užite si Canon naplno!

Foto: freepik.com