Už o mesiac príde do kín nová komédia scenáristu a režiséra Jana Prušinovského s názvom Grand Prix. Hlavnými hrdinami sú dvaja bratranci, ktorých hrajú Kryštof Hádek a Robin Ferro, a ich nenapraviteľný kamarát Štětka v podaní Štěpána Kozuba. Film žánrovo nadväzuje na režisérovu úspešnú sériu Okresní přebor, Čtvrtá hvězda či MOST!, tentoraz sa však vydáva aj za hranice našej krajiny a ponúka divákom divokú jazdu za snom naprieč Európou.

Bratranci Roman a Emil žijú v pohraničnom meste Cvikov, kde sa snažia prežiť, ako sa len dá. Kryštof Hádek ako Roman vedie krachujúci autobazár a snaží sa postarať o rodinu, zatiaľ čo čudák Emil Robin Ferro trávi čas vo svojej starostlivo upratanej autodielni. Chodia spolu na autokros a večne sa hádajú. Momentálne spolu nehovoria, ale keď Emil vyhrá v televíznej súťaži lístky na Veľkú cenu Španielska v Barcelone, začnú k sebe opäť hľadať cestu. Vidieť Formulu 1 naživo je ich spoločný sen.

„Roman je bývalý automobilový pretekár a otec troch detí. Sám rád šoférujem, ale v tomto filme som šoféroval veľa, a to konkrétne, pretože sme jazdili staré ‚vraždy‘,“ zveril sa Kryštof Hádek. „Emil má menšiu sociálnu dysfunkciu, čo mu život nijako neuľahčuje. Ale o autách vie úplne všetko, takže Romanovi pomáha na pretekoch a vyčíta mu, že sa o ne nestará. Obviňuje aj svojho priateľa Štetku,“ vysvetlil Robin Ferro.


„Kde sa objaví Štetka, tam sú problémy. Myslím, že názov naozaj vystihuje postavu,“ povedal Štěpán Kozub o svojej úlohe vo filme. „Je to môj úplne prvý road movie a prvýkrát som videl, aké ťažké je prejsť Európu,“ dodal herec, ktorého postava sa vydáva na cestu s ústrednou dvojicou len náhodou a celkom neplánovane.

Trojica sa vydáva cez Nemecko a Francúzsko do Španielska, zatiaľ čo vo Cvikove hasí Romanove problémy jeho manželka Iveta, ktorú hrá Anna Kameníková. Obťažuje ju nespokojný klient autobazáru Miroslav Donutil a situáciu musí riešiť miestny policajt Holeček alias Marek Daniel. Vo chvíli, keď sa miestna pravidelná užívateľka pervitínu Jindra (Tatiana Dyková) zapletie do zdanlivo nevinnej víkendovej akcie, roztočí sa kolotoč, ktorý sa nedá zastaviť.

Ako naznačuje trailer, Grand Prix ocenia diváci, ktorí majú radi štýl humoru Jana Prušinovského. Film bude mať premiéru v českých a slovenských kinách 17. novembra 2022 v produkcii spoločnosti Offside Men Ondřeja Zimu a Jana Prušinovského, v koprodukcii Českej televízie – Kreatívnej produkčnej skupiny Kateřiny Ondřejkovej, slovenskej produkčnej spoločnosti PubRes v produkcii Zuzany Mistríkovej a Ľubice Orechovskej a spoločnosti innogy. Film finančne podporili Štátny fond kinematografie a Audiovizuálny fond. Distribútorom je spoločnosť Falcon.

Zdroj: Veronika Frantová, Magic Box Slovakia