Slovenská speváčka a skladateľka Monika Ližbetin uvádza na verejnosť svoju dosiaľ najsilnejšiu a najintímnejšiu skladbu, ktorú napísala pre svoju milovanú mamu do neba. Monika Ližbetin, ktorá je verejnosti známa najmä vďaka jej svadobnému hitu „PRISAHÁM“, prichádza v týchto dňoch so svojou ďalšou hudobnou novinkou. Doposiaľ má na konte dva sólové albumy, niekoľko singlov a tiež videoklipov. Všetky svoje doterajšie autorské diela, ako aj túto novinku s názvom UŽ NECHÁVAM ŤA ÍSŤ, zverila do rúk skúseným muzikantom v štúdiu Randal Group Production v  Seredi. Finálnu podobu piesňam dodal Zoli Tóth a Jimi Cimbala.

„Som veľmi rada, že práve Zoli Tóth, skvelý hudobník, producent a môj dobrý priateľ, sa na spomínanej novej skladbe UŽ NECHÁVAM ŤA ÍSŤ podieľal tentokrát dokonca aj autorsky a spolu so svojou manželkou Agnes Tóth Čírovou zhudobnili môj text,“ povedala Monika Ližbetin.

Gitarové sólo autorka vložila do rúk známemu slovenskému gitaristovi Jimimu Cimbalovi, čím len nadviazala na ich doterajšiu úspešnú dlhoročnú spoluprácu.

„S Jimim Cimbalom sa mi veľmi dobre spolupracuje nielen na hudobnej, ale najmä ľudskej úrovni. Som rada, že sa môžem opierať o jeho profesionalitu a dlhoročné skúsenosti,“ dodala Monika Ližbetin.


Celé dielo nadobudlo svoju finálnu podobu vo forme videoklipu, o ktorý sa postaral Michal Ližbetin – manžel autorky. Ako sama Monika hovorí : „Táto skladba je doteraz mojou najsilnejšou a  najintímnejšou  skladbou, ktorá v sebe nesie veľmi hlboký a emotívny odkaz. Napísala som ju pre moju milovanú mamu, ktorá nás predišla do večnosti,“ povedala Monika.

Skladba dostala príznačný názov „UŽ NECHÁVAM ŤA ÍSŤ“ a je vyjadrením hlbokých autorkiných pocitov a osobného prežívania straty najbližšej osoby. 

„Do tejto skladby som dala všetko.“, hovorí Monika. „Má byť jasným posolstvom viery a nádeje na stretnutie vo večnosti s tými, ktorí nám dnes tak veľmi chýbajú, lebo „Život pre nás smrťou nekončí“. dodala Monika.

Ako ďalej uvádza, toto dielo vznikalo veľmi dlho, pomaly, postupne dozrievalo. Pôvodný zámer bol skladbu zverejniť už v novembri roku 2023, ale ako sama autorka povedala: „Nebola som ešte pripravená pustiť ju do sveta. Nevládala som, všetko bolo ešte veľmi čerstvé. V podstate ani dnes neviem s istotou povedať, či ju budem niekedy vedieť zaspievať naživo pred ľuďmi, to ukáže až čas….. je to v JEHO rukách.“


Vytvorenie skladby a jej videoklipu finančne podporila Nadácia Fides et Ratio. „Túžime po tom, aby pre dobro ľudí mohli verejný život a kultúra na Slovensku slobodne dýchať duchom evanjelia. Preto sme veľmi radi, že sme spomedzi 32 projektov v grantovej výzve Kresťanské umenie vo verejnom priestore mohli podporiť aj vznik hlbokej piesne Moniky Ližbetin. Veríme, že jej krása bude pohýnať ľudí k dobru a pozdvihovať ich k Bohu,“ uzavrel Jozef Filko, správca nadácie.

Zdroj: TS, Monika Ližbetin