Gabina Weiss

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) na svojom januárovom zasadnutí zvolilo novú prezidentku. Stala sa ňou filmová producentka Katarína Krnáčová. Zároveň sa rozhodlo o novom viceprezidentovi, ktorým sa stal filmový producent a režisér Ivan Ostrochovský.

SFTA je najväčšia profesijná organizácia v odbore audiovízie na Slovensku. Jej novou prezidentkou sa stala filmová producentka Katarína Krnáčová, ktorá je aj členkou Európskej filmovej akadémie a v SFTA zastávala od roku 2019 pozíciu viceprezidentky. Ako filmová producentka sa už roky zasadzuje za audiovizuálnu tvorbu, ktorá by bola nielen kvalitná, ale aj ekologická, trvalo udržateľná a rodovo vyvážená. V roku 2022 produkovala road movie Stand up, ktorý je prvým slovenským filmom nakrúteným podľa pravidiel ekologickej audiovizuálnej produkcie a udržateľného rozvoja. Zároveň sa sústredí na tvorbu pre deti a mládež, ktorou chce formovať nielen ich vkus, ale aj hodnotové nastavenie v technologicky zameranej dobe.


“Veľmi si vážim dôveru, ktorú mi Prezídium SFTA prejavilo zvolením za jej prezidentku. Za hlavné úlohy akadémie považujem podporu rastu slovenského filmového priemyslu, oceňovanie tých najlepších výkonov a ochranu slobody tvorby filmárov a ich záujmov v širšom kultúrnom a ekonomickom kontexte Slovenska,” povedala Katarína Krnáčová, “Uvedomujem si zodpovednosť, ktorá z tohto plynie. Taktiež, vzhľadom na európsky kontext a početné zahraničné koprodukcie v rámci mojej filmovej produkcie, sa teším na otvorenie a upevnenie spoluprác so zahraničnými filmovými akadémiami.”

Tvorba pre deti a mládež a diverzita

Katarína Krnáčová má za sebou množstvo úspešnej produkčnej práce, stojí za filmami, ktoré získali mnohé ocenenia. Jej producentským debutom bol film Ivety Grófovej Piata loď v roku 2017, ktorý získal cenu Krištáľový medveď na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, okrem toho sa stal aj kandidátom na Oscara® za Slovensko a získal tri výročné ocenenia SFTA Slnko v sieti. Medzi jej ďalšie snímky určené pre deti a mládež patrí film Letní rebeli, ktorý v roku 2020 získal Cenu nemeckých filmových kritikov za najlepší detský film, a Ako som sa naučila lietať ocenený ako Najlepší európsky detský film na švédskom festivale BUFF.


Nová prezidentka SFTA sa zasadzuje aj za rôznorodosť a vyváženosť v audiovizuálnej tvorbe. Príkladom sú viaceré filmy, ktoré vznikli či vznikajú vo výrazne ženských tímoch, ale napríklad aj pripravovaný film Potopa, ktorý bude prvým hraným filmom v rusínskom jazyku a o rusínskej menšine na Slovensku.

Nový viceprezident

Prezídium SFTA zároveň za nového viceprezidenta zvolilo filmového producenta a režiséra Ivana Ostrochovského (réžia filmov Svetloplachosť, Koza, Služobníci, producent filmov Citlivý človek, Arvéd, Cenzorka, Modelár a ďalšie). Druhým viceprezidentom SFTA je od januára minulého roka filmový kritik a rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave Martin Šmatlák. Ďalšími členmi prezídia sú Peter Dubecký (generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu), Peter Nagel (filmový kritik a bývalý riaditeľ Art Film Festu), Darina Smržová (dekanka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU) a Marta Šuleková (riaditeľka útvaru ekonomiky a manažmentu SFÚ).


SFTA je občianske združenie profesionálov pôsobiacich v audiovizuálnej kultúre a priemysle na Slovensku. Okrem iných aktivít SFTA každoročne nominuje za Slovensko kandidátov na Oscara® aj na Európsku filmovú cenu a od roku 2006 organizuje výber aj slávnostné odovzdávanie prestížnych filmových ocenení Slnko v sieti. Najbližší ročník tohto podujatia sa uskutoční v apríli 2024.

Zdroj: Perla Žinčíková, Slovenská filmová a televízna akadémia
Foto: Gabina Weiss