Muzikant a spevák Ondrej Kandráč dokazuje, že ho nezastavia žiadne koronavírusové obmedzenia. Čas, keď sa bude môcť opäť s kapelou postaviť na javisko, pred svojich priaznivcov, si kráti prípravou nového repertoáru. Po sérii piesní, ktoré nahral s Kandráčovcami, prijal ponuku o generáciu mladšieho speváka Davida Keya, na spoločné dueto.

Vznikla tak skladba s popevkom, ktorý vás zaručene strhne a rozveselí. „Presne o to nám išlo. V súčasnej, nielen pre muzikantov neľahkej dobe, sme chceli ľuďom pričarovať dobrú náladu a odpútať ich od starostí, ktoré nás všetkých sužujú. Aj preto sme skladbu nazvali Abraka Dabraka,“ vysvetľuje nová tvár slovenskej populárnej hudby David Key. Špeciálnu atmosféru skladbe dodávajú krásne a dobrosrdečné čarodejnice, zboristky Klaudia Škorvánková a Agáta Kováčiková.

Hoci je pieseň mimoriadne veselá a má obrovský hitový potenciál, do textu Vlado Puchala vložil zamyslenia hodné posolstvo. „Je o tom, za čo sme zodpovední sami a čo s nami robí život. Zakomponoval som tam tiež mladosť a dravosť chalana, ktorý vyhlasuje, že sme takí, akí sme, ale zvládneme to po svojom. Nová generácia vždy prichádza s tým, že urobí svet lepší. A sčasti sa im to podarí, už len tým, že do neho vstúpia so svojimi snami a ideálmi. Aj, keď ich život obije, ideály im zostanú ako memento,“ vysvetľuje textár Vlado Puchala a pokračuje. „V prvom rade je to však svieža pesnička, ktorá chce prebúdzať v ľuďoch život, energiu, vôľu zdolať prekážky, prijať sa taký, aký som a zostať v myslení i konaní slobodný,“ dodal.

Slobodu vo videoklipe symbolizuje v klietke uväznený sokol, ktorý sníva o voľnom lete nad krajinou. Príbeh sa odohráva v rozprávkovo krásnom prostredí pod bojnickým zámkom a ako to už v rozprávkach býva, napokon všetko dobre dopadne.

Pre mňa bol rozprávkou už proces nahrávania skladby a následne aj videoklipu. Skvelé bolo, že sme filmovali v mojich rodných Bojniciach, takže som do komparzu obsadil mnohých kamarátov. Dokonca aj maminu z ktorej som spravil kuchárku, ktorá cukruje buchty,“ smeje sa David. Mihne sa tu tiež niekoľko známych osobností. „Napríklad módne návrhárky Andrea Koreňová a Natasha Azari. Pre účinkujúcich zhotovovali kostýmy a napokon som ich nahovoril, aby sa pred kameru postavili aj oni. Skvelá bola tiež moja rodáčka, moderátorka Sonička Skoncová ako predavačka perníčkov. V úlohe drevorubača je zas šéf Európskeho inštitútu a poslanec mesta Košice Ing. Vladislav Stanko MBA, LL. M. Bolo nám nesmiernym potešením, že jeho European Institute sa stal zároveň generálnym sponzorom nášho videoklipu. Veľmi mu ďakujeme za podporu. Za nemalú finančnú injekciu ďakujeme aj firme Bozpo (Preventívne a ochranné služby) a Jánovi a Kataríne Doničovcom, ktorí ju vedú. Úžasnej Katke Doničovej zároveň za zhotovenie prenádherných tričiek, ktoré sú našim oficiálnym merchom.“ Nájdete ich na stránke Mimikry Design.

Špeciálnu radosť ale mám, že Ondro so sebou priniesol aj svoje deti Emušku a Ondríka. Obaja sú perfektní, neskutočne som si ich obľúbil a jasne, že aj oni sú v klipe. Ondríkovi sme ešte večer pred nahrávaním operatívne zháňali husle,“ spomína David a pokračuje. „Zažili sme neskutočne veľa srandy. Som šťastný a poctený, že moja pesnička spojila toľko skvelých ľudí,“ dodáva.

Na slovenské pomery išlo o veľkolepú produkciu. V záberoch jazdí David s Ondrom na koni, nádherné sú tiež letecké zábery majestátneho bojnického zámku, ale aj jazierko, kde sa kedysi pri nakrúcaní rozprávky Šialene smutná princezná člnkovala mladučká Helena Vondráčková s Vaškom Neckářom.

Spokojnosť neskrýva ani Ondro Kandráč. „Celé nahrávanie sme si aj s deťmi veľmi užili. Absolútne som to nevnímal ako prácu. Stihli sme si užiť Bojnice, okolitú prírodu, zámok, kúpele, zoologickú záhradu a večer s priateľmi aj vínny dvor,“ prezrádza a verí, že dobrá nálada, ktorá vládla počas filmovania, sa premietla aj do atmosféry klipu. „Je to veľmi chytľavá pecka. Vytvorili sme malé, no skvostné hudobné dielko. Veľmi sa teším a verím, že si tú skladbu budú všetci spievať s nami,“ nádeja sa.

O celé nakrútenie a postprodukciu videoklipu sa postarali Kamil Puobiš a Pavol Varga, ktorý je taktiež dvorným kameramanom skupiny Smola a Hrušky, a má na svojom konte už nie jeden kvalitne spracovaný videoklip.

Je pozoruhodné, že Ondro kývol na spoluprácu so spevákom, ktorý tvorí zväčša v tanečnom, čiže úplne inom hudobnom štýle. „A prečo nie? Vždy ma bavilo prepájať svety, ktoré sú navonok nezlúčiteľné. David je spevák iného žánru, no tiež chalan nezaťažený predsudkami, ktorého mladosť a dravosť je pre mňa inšpirujúca. A to aj napriek tomu, že ja sám, sa ešte necítim starý,“ vysvetľuje Ondrej a David mu kompliment vracia. „Pre mňa zas bolo fascinujúce sledovať, ako Ondra ľudia milujú. Už to, že im pri náhodnom stretnutí na ulici odpovie na pozdrav, im vyčarí úsmev na tvári a spraví pekný deň. Tento obrázok slušného a pokorného človeka a jeho prístupu k fanúšikom, si určite zapamätám, ako svoj manuál na cestu k úspechu,“ tvrdí David.

Zdroj: Erik Kollarik, manažér Davida Keya