Pavol Hammel ›Prúdy‹ je druhý vydaný album slovenskej hudobnej legendy a jeho celoživotnej sprievodnej skupiny.

Album pôvodne vyšiel v roku 1970 a Hammel na ňom predstavil novú zostavu Prúdov so supertalentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry. Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, V záhrade ružového zámku, Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala a ďalšie.

„Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a k vydaniu pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov,  odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marian Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka  Grigláka. Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených ako napr.Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy , kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54 ročnej existencie,“ vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 bude oslavovať svoje životné jubileum 75 rokov.


Zatiaľ potvrdené koncerty skupiny Prúdy

29.7.2024 –  Pezinok / Zámok Šimák
6.9.2024 –  Dunajská Lužná / futbalové ihrisko

Skupina PRÚDY s ktorou Hammel nahral album – Pavol Hammel (sólový spev, gitara), František Griglák (elektrická gitara, klávesové nástroje), Alexander Filo (basová gitara), Anton Kuruc (bicie nástroje)

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music