Slávnostným koncertom, v ktorom zneli skladby zo všetkých regiónov Slovenska v spracovaní Svetozára Stračinu, Ondreja Dema, Igora Bázlika, Jaroslava Juráška, Štefana Molotu a ďalších, si Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu (OĽUN) pripomenul 45 rokov od jeho vzniku.

Teleso založil v roku 1976 Ondrej Demo, v úzkej spolupráci s množstvom renomovaných i začínajúcich hudobných skladateľov, upravovateľov, spevákov, speváčok, inštrumentalistov, hudobných režisérov, zvukárov, dramaturgov zrealizovalo tisíce titulov neprekonateľných nahrávok, zdobiacich vysielanie Slovenského rozhlasu.  „OĽUN sa nezmazateľne zapísal do rozhlasovej histórie; potenciál, ktorý má v novom zložení, chceme plnohodnotne využiť,“ povedal riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin.

Pozvanie účinkovať na výročnom koncerte prijali viaceré osobnosti z radov spevákov a sólistov inštrumentalistov. Orchester pod vedením Petra Uličného a Miroslava Dudíka, ale aj Zuzany Pokornej a Miloša Valenta ponúkol skvelý hudobný zážitok. Ako sólisti inštrumentalisti sa predstavili aj hráč na píšťalku Ján Kružliak, gajdoš Bernard Garaj, cimbalista Marcel Comendant, či huslista Stano Palúch. Prvotriedne obsadenie a výkon orchestra umocnili aj pozvaní speváci Anton Gajdoš, Eleonóra Vančíková Kapasná, Anna Servická, Simona Hulejová, Michal Seredič a tiež Mužská spevácka skupina Rodokmeň. Zostrih z koncertu odvysiela Rádio Regina v sobotu 2. októbra v dvoch častiach – popoludní od 15.05 h a večer od 20.00 h. 


Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS