Kompilačný vinylový a CD dvojalbum Pavol Hammel & Prúdy 1966 – 1975 je dramaturgicky nezmenenou reedíciou pôvodného titulu, ktorý vyšiel v roku 1982 a ktorý zachytáva prvé veľké tvorivé obdobie slovenskej legendy. Je to obdobie rokov 1966 až 1975, v ktorom Hammel vyrástol z talentovaného začiatočníka na vyhranenú a originálnu osobnosť.

28 pôvodných a charakteristických piesní je sprevádzaných dvojicou zaujímavých sleevenotov: pôvodného z roku 1982 od Július Kinčeka konfrontovaného s novým aktuálnym pohľadom Juraja Čurného, ktorý okrem iného v ňom napísal: „Na danú dobu veľkorysý formát si vynútil dovtedajší nevídaný rozsah už existujúcej pesničkovej Hammelovej tvorby – vo veku 35 rokov už mal na svojom konte desať vydaných albumov a viac ako dvadsať singlov a EP. Bolo veľa možností, ako zostaviť dramaturgiu a všetky by mali svoje opodstatnenie. Je pre mňa príjemným ex post zistením, že napokon sa zvolila tá najlepšia možnosť – vzhľadom k dobovým okolnostiam. Veľká časť Hammelovej tvorby zachytenej na gramofónových platniach bola totiž pre diskofilov v danom roku 1982 do značnej miery nedostupná. A práve táto „podpultová“ zložka jeho repertoáru sa stala základom tejto výberovky.“

Hammelov dvojalbum bol mimoriadnym edičným počinom už v roku 1982, kedy došlo k prvému z mnohých koncertných reunionov či comebackov pod značkou Prúdy v zostave Hammel, Varga, Griglák, Frešo, Kozma a je tým istým počinom aj dnes, pretože nestratil nič zo svojej sily a naliehavosti.  Pavol Hammel vytvoril so svojimi spolupracovníkmi piliere, o ktoré sa môže celá slovenská populárna hudba kedykoľvek oprieť.

„Už vtedy v roku 1982 bol zaujímavý a odvážny počin urobiť výber toho najlepšieho, najzaujímavejšieho alebo najobľúbenejšieho z môjho  desaťročného pôsobenia v československom hudobnom dianí. Vyhýbam sa slovu šoubiznis, lebo v tom období to bola iba trochu šou a ešte menej biznis. Bol to kus poctivého snaženia vytvoriť niečo osobité a kvalitné. A našťastie bolo z čoho vyberať! Možno sa dala spraviť aj iná kompilácia z rôznych pohľadov a názorov, ale to by sme sa nezjednotili ani dodnes. Určite som vtedy s výberom súhlasil, len som nerozumel, prečo na obale bolo len 17 textov z 28,“ spomína spevák , skladateľ, gitarista  Pavol Hammel po takmer 40 rokoch a dodáva: „V každom prípade sa aj teraz veľmi tomu teším, že v reedícii vychádza 2CD aj 2LP a že si nájde miesto medzi trvalými fanúšikmi a možno pritiahne  úplne nových objaviteľov hudby tohto obdobia. Príjemné počúvanie!“


Na albume hrá skupina PRÚDY v obsadení z rokov 1966 až 1975: Vladimír Malý, Anton Kuruc, Ľubomír Plai, Pavol Kozma (bicie nástroje), Fedor Frešo, Alexander Filo, Ivan Belák, Ladislav Lučenič (basová gitara), Peter Saller, František Griglák, Jozef Farkaš, Viliam Pobjecký (gitara), Marián Varga, František Griglák, Ján Lauko (klávesové nástroje), Peter Baran (violončelo).

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music