Piešťany ožívajú umením! Mestské kultúrne stredisko Piešťany prináša po desaťročiach slávnu cyklickú výstavu Sochy piešťanských parkov. Tradícia plenérových výstav v parkoch a na Kúpeľnom ostrove sa vo vynovenej forme už zakrátko znovu prebudí k životu. Prvých návštevníkov výstava privíta 30. júna 2021.

V priestoroch Piešťanskej mestskej galérie, v Mestskom parku a na Kúpeľnom ostrove sa bude od 30. júna do 30. septembra konať výstava s názvom Socha piešťanských parkov, ktorej kurátorom je Mgr. art. Martin Sedlák, vedúci galerijného oddelenia MsKS Piešťany. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v stredu 30.6.2021 o 17:00 hodine v priestoroch Piešťanskej mestskej galérie. Podujatie nadviaže na históriu prestížnych sochárskych výstav, ktoré sa stali v celoslovenskom meradle najpopulárnejšie práve v Piešťanoch.

Podujatie Socha piešťanských parkov sa koná od roku 1967 s niekoľkoročnými prestávkami až po súčasnosť. Tvorcovia výnimočnej myšlienky výstavy pod holým nebom sa inšpirovali známymi exteriérovými expozíciami ako Kröller-Müller Museum v holandskom národnom parku Hooge Weluwe, ďalej v Middelheime v Belgicku či prímestskom parku Antverp. Najvýraznejšie ročníky výstavy sa u nás konali v rokoch 1967-1969. V období normalizácie sa uskutočnil v 1970 invenčný a veľkolepý ročník nových podôb sochárstva s názvom Polymúzický priestor- socha- objekt- svetlo- hudba.

Počas socializmu sa podujatie venovalo prevažne politickým výročiam a klasickému sochárstvu, porevolučné roky chceli obnoviť slávu Polymúzického priestoru podujatím Priestor ‘93. Posledným kvalitatívne výrazným ročníkom bola Socha piešťanských parkov 2005 pod kuratelou SNG. Súčasná výstava nepriamo nadväzuje na najlegendárnejšie podujatie svojho druhu v Piešťanoch z minulosti – Polymúzický priestor z roku 1970, ktorý bol v kurátorskej koncepcii Ľubora Káru.


Od tých čias sa vo svete sochárskeho umenia veľa zmenilo. To, o čom sa pred päťdesiatimi rokmi usiloval Polymúzický priestor, je dávno v slovenskom umení realitou. Hlavným sa stal fenomén priestoru a žáner multimediálnej inštalácie, čo výrazne ovplyvnilo aj chápanie tradičnejšieho, klasického sochárstva. Prevládajúcou sa stala tvorba „in situ“, kde sa miešajú rôzne druhy, žánre a kategórie.

V tomto duchu sa budú môcť návštevníci súčasnej výstavy pokochať dielami slovenských (Stano Filko, Lubo Mikle, Štefan Papčo, Marek Stuller, Dionýz Troskó, Miroslav Trubač, Peter Roller, Katarina Kissoczy, Viktor Hulík, Ján Hoffstädter, Tomáš Werner, Peter Kalmus, Alexander Trizuliak), tiež troch českých autorov (Federico Díaz, Krištof Kintera, Petr Písařík) a zastúpenie má aj Fínsko (Maarti- Aiha).

„Aj keď táto jedinečná prehliadka sôch v plenéri utržila množstvo rán a zostali po nich jazvy, ktoré nám však pripomínajú, že minulosť bola skutočná, pripravili sme pre vás aj „neskutočnú„ prehliadku diel z minulosti, ktorá Vám umožní nahliadnuť prostredníctvom mobilnej aplikácie na diela našich najslávnejších umelcov prostredníctvom rozšírenej reality.“ dodal Sedlák.

Zaniknuté diela v minulosti vytvorené pre konkrétny priestor prináša tohtoročná prehliadka prostredníctvom bezplatnej aplikácie Socha AR, pomocou ktorej vie návštevník objavovať digitálne reprodukcie diel a spoznávať tak pomocou rozšírenej reality históriu slávneho podujatia.

Aj keď má podujatie prevažne charakter plenérovej výstavy, rovnako významní sú autori prezentovaní vo všetkých galerijných priestoroch MsKS. V Piešťanskej mestskej galérii, vo Výstavnej sieni Stará lekáreň a aj v úplne novom priestore galérie Mólo na Kolonádovom moste.


Snahou výstavy je posilniť vzťah a informovanosť obyvateľstva a širšieho publika k významnému kultúrnemu dedičstvu a moderným formám umenia vo verejnom priestore, a to práve prostredníctvom umenia vystaveného aj pod holým nebom.

Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Rezort Piešťany Tatiana Nevolná dodáva: „Jednoznačným plusom podujatia je jeho lokácia, teda prostredie krásnych parkových plôch v Piešťanoch. V súčasnom období ovplyvňovanom epidemiologickými opatreniami je to ideálna možnosť pre zmysluplné, zdravé a bezpečné trávenie voľného času.“

Zdroj: Miroslava Dlhá, MsKS Piešťany