Slovenská speváčka a skladateľka Teri Čikoš má na konte ďalší úspech. Nedávno pokrstila debutový album Dievča a teraz vydáva svoj v poradí 6. rádiový singel s názvom TATRY.

Skladbu Tatry zložil Tomáš Edelsberger z Kremnice. Už pri prvom vypočutí skladby som vedela, že túto skladbu musíme nahrať. Tomáš v skladbe priznáva vplyv svojho hudobného idola Jara Filipa. Jeho Tatry sprevádza hútna, dusná a jemne temnejšia atmosféra. V jej ovzduší je cítiť napätie, ktoré prepája emócie textu. Text je pre mňa ako speváčku veľmi dôležitý. Väčšinu textov si píšem sama ale text skladby Tatry ma hneď veľmi zaujal. Dotkol sa ma svojou atmosférou. Je to príbeh ženy, ktorá sa nevie a ani nechce vzdať muža. S touto témou sa z môjho pohľadu bude vedieť stotožniť veľa žien.” vyznáva sa Teri.

Ku skladbe vzniklo aj video s textom skladby, ktoré už teraz nájdete na Terinom youtube kanály. Skladba je tiež dostupná na CD TERI ČIKOŠ – Dievča, ktoré nájdete v predaji ale taktiež aj na digitálnych streamoch ako je napríklad AppleMusic alebo Spotify.


Debutový album speváčky sa nahrával v štúdiu Kupec records a je na ňom dvanásť skladieb. Na CD má Teri autorské skladby Pozri, Cesta, Dilema, Upršaný deň, V tieni hviezd a spolu s mamou speváčkou Brigitou Szelidovou zložili skladbu Spievam. Autorsky na album prispeli aj skladatelia Ľuboš Šrámek, Jana Kirschner, Juraj Kupec, Tomáš Edelsberger a Dušan Pálka. Ako hosť nahral do skladby Dievča trúbku hudobník Juraj Bartoš.

Už ako malá som snívala o tom, že raz vydám album. Nečakala som, že sa to stane tak skoro. Pracovalo na ňom veľa skvelých ľudí a urobili sme ho najlepšie, ako sme vedeli. Album je o mojich myšlienkach, pocitoch, príhodách, ale aj o tom, ako vnímam ľudí a svet okolo. V textoch rozoberáme rôzne témy, ale tou hlavnou je láska. Nielen tá romantická, ale aj láska k domovine, rodine, prírode či k hudbe. Pri skladaní piesní a textov som sa snažila písať tak, aby sa so mnou vedeli ľudia stotožniť. Aby v skladbách vedeli nájsť kúsok svojho vlastného príbehu, a aby si so mnou vedeli na koncertoch aj zaspievať,“ vyznala sa Teri Čikoš.

Aj vďaka autorstvu je debutová nahrávka skutočne dievčenská. Nestavia sa do polohy ženy, ktorá už všetko prežila a na všetko má svoj názor. V súbore dvanástich skladieb nemá potrebu zložiť poslucháčom na plecia svoje životné útrapy. Témy, ktoré sú súčasťou albumu Dievča, sú skutočne dievčenské s patričnou dávkou smútku či sklamania, ale zároveň so sympatickým nánosom naivity a nadhľadu. Terézia Čikošová, umeleckým menom Teri Čikoš vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave a aktuálne študuje na VŠMÚ. Profesionálnu kariéru odštartovala v roku 2019 debutovým singlom Letná, ktorý jej zložila a produkovala speváčka Jana Kirschner. Jej skladby sa pravidelne umiestňujú na priečkach najhranejších skladieb na Slovensku.

Zdroj: TS, Jozef Šebo