Záujem o 38. ročník súťaže Košický Zlatý poklad 2022 bol zo strany autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby opäť veľký. Do uzávierky 31.8. bolo prihlásených 190 súťažných piesní. Na základe kritérií súťaže vybrala v dňoch 6. a 7. septembra výberová komisia dve skupiny postupujúcich piesní. Do prvej skupiny vybrala 6 piesní, ktoré priamo postupujú do finále súťaže. Do druhej skupiny vybrala 12 piesní, ktoré budú v semifinálovom kole prostredníctvom SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko súťažiť o postup do finále súťaže. Semifinálové kolo súťaže odvysiela Rádio Slovensko 17.septembra od 19.05 h.

Košické štúdio RTVS 1.mája 2022 vyhlásilo 38. ročník pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Táto jedinečná a dnes už jediná súťaž tohto typu na Slovensku je od svojho vzniku – od roku 1980 – zameraná na prezentáciu a propagáciu ambicióznych talentovaných autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Výberová komisia, ktorá rozhodovala o postupujúcich piesňach pracovala v zložení: Igor Timko a Zoli Sallai zo skupiny No Name, Rasťo Kopina zo skupiny Nocadeň, Tomáš Buranovský, hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala, programový manažér Slovenského rozhlasu Michal Dzurjanin a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

„Prihlásené súťažné piesne v aktuálnom ročníku boli žánrovo veľmi pestré. Od alternatívnej hudby, cez muzikálovú formu, folk, jazz, punk až po klasický pop. Je teda jasné, že populárna hudba na Slovensku sa širokospektrálne rozvíja. Som naozaj rád, že prostredníctvom Košického zlatého pokladu sa mnohé z nich dostanú aj do playlistov Slovenského rozhlasu. Napríklad minuloročná víťazná skladba Motýle bola k dnešnému dňu odvysielaná už 125 krát. Verím, že aj piesne tohtoročných finalistov budú rezonovať v rozhlasovom vysielaní a možno niektorému z nich takto pomôžeme naštartovať úspešnú hudobnú kariéru. Chcem v mene organizačného štábu veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí sa do 38.ročníka Košického zlatého pokladu prihlásili“ povedal riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

Finálový koncert sa uskutoční 22. októbra o 19.00 h v košickom Kulturparku. RTVS odvysiela priamy prenos v éteri Rádia Slovensko a televízny dokument z podujatia odvysiela Dvojka.

Autori a interpreti víťazných skladieb si odnesú finančné ceny: 1. miesto 1.000 EUR, 2. miesto 750 EUR, 3. miesto 500 EUR a udelená bude aj Cena za najlepší text s výhrou 200 EUR. Novinkou 38.ročníka súťaže bude aj Cena Rádia Slovensko – garantovaný počet odohratí ocenenej skladby v programoch Rádia Slovensko a Cena východoslovenských internátnych rozhlasových štúdií – programová podpora ocenenej skladby v programoch troch štúdií: Rádio 9, ŠtuRko a Rádio PaF.

„Veľmi ma teší, že Košický zlatý poklad má naďalej priestor vo vysielaní RTVS a že je oň stále veľký záujem aj medzi spevákmi, hudobníkmi a kapelami, ktoré začínajú svoju hudobnú dráhu. Každý rok sa snažíme prísť s niečím novým, čím túto jedinečnú súťaž obohatíme a ani tento rok nie je výnimkou. Verím, že aj tohtoročné inovácie Košickému zlatému pokladu pomôžu upevniť jeho postavenie jedinečnej slovenskej autorskej pesničkovej súťaže a že pre víťazov i ostatných účinkujúcich to bude ruka podaná v pravý čas na ich hudobnej ceste životom“ konštatoval riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.  Absolútny víťaz získa bezplatné poskytnutie nahrávacieho štúdia v Slovenskom rozhlase na realizáciu profesionálnej nahrávky víťaznej piesne. Viac informácií o súťaži nájdete na webe.

Piesne z prvej skupiny vybraných – priamo postupujúce do finále
1. Taký svet: ČINY (Hudba: skupina Taký svet Text: skupina Taký svet)
2. Andrej Mutňanský: VESMÍRNA (Hudba: Andrej Mutňanský, Text: Andrej Mutňanský)
3. PeeTee: NIČ MI NECHÝBA (Hudba: Matúš Kohút, Text: Matúš Kohút)
4. Slávka Tkáčová: ZAMILOVANÁ (Hudba: Slávka Tkáčová, Text: Slávka Tkáčová)
5. Marthy feat. Nicole: SVET PATRÍ NÁM (Hudba: Martina Hybben, Text: Tomáš Buranovský)
6. Martin Brečko: SLOBODA (Hudba: Martin Brečko, Text: Martin Brečko)

Piesne vybrané do druhej skupiny
7. Pell-Mell 59: NOC (Hudba: Marek Šedivý, Text: Róbert Bredschneider)
8. Martin Činčura, Central groove projekt: NEVINNÉ STRETNUIE (Hudba: M. Činčura, Text: Ľuboš Kadlec)
9. Aurora Torozi: KEĎ LÚČE SLNKA V NÁS (Hudba: Mário Karas, Text: Mário Karas)
10. Good boys: POVEDZ MI, ČO VIEŠ (Hudba: Vladimír Hríb, Text: Vladimír Hríb)
11. Lenka Berkešová: SVIEŤ MI (Hudba: Ludo Kuruc, Text: Richard Bönde)
12. Martina Bačová: V HLAVE (Hudba: Martina Bačová, Text: Martina Bačová)
13. Aliens from the south: BEŽEC (Hudba: Vladimír Duda, Text: Vladimír Duda)
14. Volume: KOHO MILUJEŠ (Hudba: Michal Koštialik, Rastislav Getta, Maroš Krátky, Text: Rastislav Getta, Maroš Krátky)
15. Echosféry: NOC (Hudba: Andrej Osvald, Tomáš Ďurči, Michal Medvecký, Text: Andrej Osvald, Tomáš Ďurči, Michal Medvecký)
16. The Keyper´s Sons: PRIZNÁM (Hudba: Matej Valiska, Text: Matej Valiska)
17. Good road: ŽIVOT ZMYSEL MÁ (Hudba: Jozef Novotňák, Text: Jozef Novotňák)
18. Lukáš Vyšný: TVOJ SMIECH (Hudba: Lukáš Vyšný, Text: Lukáš Vyšný)