Obnovenie Rádia Jazz nadobúda na mimoriadnej dôležitosti práve v období pandémie COVID-19. V dobe, kedy počuť ešte naliehavejšie volania hudobníkov po možnostiach verejne sa prezentovať. Music Gallery Group s.r.o. na čele s konateľom Martinom Valihorom je jedným zo žiadateľov o lokálnu 100 W frekvenciu 92,6 MHz v Bratislave. Práve v rámci nej by rád obnovil vysielanie jazzového rádia. Uvedená frekvencia je koordinovaná pri Dunaji, na strane Petržalky a pokrýva aj Staré mesto. O tom, ako by fungovalo a čo by mohlo priniesť novoobnovené Rádio Jazz sme sa rozprávali s Martinom Valihorom.

R. Baranovič

Prečo ste sa rozhodli uchádzať o licenciu pre vysielanie bratislavského Rádia Jazz?

Je to podstatný krok k rozvíjaniu našej scény, k jej vývinu. Od organizovania festivalu je jazzové rádio prirodzené vyústenie mojich aktivít, ktoré práve v tejto dobe má svoje opodstatnenie. Myslím si, že jazzové rádio je obrazom našej vyspelej komunity, ktorá vníma umenie a jazz patrí k celosvetovo uznávanej umeleckej forme. Sú tu ľudia, ktorí študujú hudbu,oddávajú sa jej celý život a tento projekt prináša platformu, ktorá dáva priestor inštrumentalistom rovnako ako veľkej hudobnej komunite v tomto žánri.

Aká je vaša predstava o fungovaní tohto typu rádia?

Jazzové rádio má byť nie len kvalitným zdrojom lokálnej jazzovej hudby, ale aj rádiom, ktoré sa bude starať o informovanosť o kultúrnom dianí v Bratislave. Bude dávať priestor rôznym interaktívnym formátom, programom a reláciám. Živým vstupom či prenosom živých koncertov. Ja môžem byť garantom, ktorý sa posnaží celé to naštartovať a zrealizovať po produkčnej a manažérskej stránke, no zároveň mám za sebou celú jazzovú obec, hudobníkov a podporovateľov. Chcem, aby dostali priestor aj v reláciách, aby si tam každý našiel svoj formát.

Aké sú jeho hlavné ciele?

Spoločne vytvoríme dramaturgiu rádia, ktorá bude počúvaná. Bratislavské rádio, ktoré bude hovoriť o slobode v hudbe, o kvalite v hudbe, o kvalite interpretačného umenia. Bude dávať priestor hudobníkom, sólistom hrajúcim hudbu, ktorá súvisí s jazzom, ale aj žánrom, ktoré svojou koncepciou s jazzom susedia. Dnes je jazz slobodnou platformou všetkých hudieb sveta so spoločným menovateľom silného interpretačného umenia. Nové Rádio Jazz nebude len akýmsi jukeboxom, ale stane sa novou živo pulzujúcou hudobnou platformou na európskej úrovni. Bratislavským kreatívnym rádiom s interaktívnou dramaturgiou prezentujúcou rôzne druhy kultúrnych podujatí, ktoré tvoria bohatú a hodnotnú mozaiku kultúrneho života v Bratislave.

Prečo si myslíte, že v tejto dobe, práve tento žáner a títo hudobníci majú dostať priestor?

Myslím si, že by to nemalo byť, že v tej dobe. Už dávno malo na Slovensku existovať jazzové rádio, ale práve teraz je tá možnosť. Je to zámer, ktorý má veľkú podporu v širokej hudobnej komunite a túto aktivitu určite privítajú aj všetci organizátori a ľudia starajúci sa o kultúru v Bratislave. Nové Rádio Jazz sa stane dôležitým premostením medzi hudobníkmi a poslucháčmi tohto žánru. Vysielanie chceme preniesť aj do online podoby, vďaka čomu sa budeme môcť s našimi priaznivcami spájať celoplošne, ale aj za hranicami našej krajiny.

Odporúčania zástupcov širokej hudobnej komunity a jej podporovateľov vo veci pridelenia vysielacej frekvencie pre Rádio Jazz

PhDr. Peter Kováč, generálny riaditeľ SND:

„Plne podporujem žiadosť p. Martina Valihoru o pridelenie frekvencie na zriadenie nového rádia so zameraním na jazz. S pánom Valihorom SND spolupracovalo napríklad na projekte Ďakujeme Slovensko, ktorý v júni 2020 odvysielal RTVS pri príležitosti 100. výročia osláv vzniku SND. Rovnako s ním chystáme ďalšie, mimoriadne zaujímavé a inšpiratívne koncerty na pôde SND. Pána Valihoru poznáme nielen ako skvelého hudobníka, ale aj ako veľmi zdatného organizátora koncertov a iných podujatí. Nazdávame sa, že pod jeho vedením by jazzové rádio pre Bratislavu mohlo fungovať úspešne.“

Štefan Hríb, slovenský novinár, šéfredaktor časopisu .týždeň a zakladateľ .klubu pod lampou:

Od otvorenia bratislavského .klubu pod lampou v roku 2018 sme v jeho priestoroch zorganizovali koncerty množstva našich top jazzových hudobníkov. Bol to vždy silný zážitok, a takým by mohlo byť aj Jazzové rádio ako každodenný hlas jazzovej scény smerom k verejnosti. Táto nová kultúrna platforma by mala prirodzene vzniknúť v Bratislave, ktorá združuje najväčšie množstvo jazzových zoskupení a hudobníkov. Priestor verejne sa prezentovať aj v období, kedy nie je možné usporadúvať koncerty, je pre hudobníkov nevyhnutný“.

Matúš Jakabčic, predseda dozornej rady SOZA, riaditeľ Hudobného fondu, autor, koncertný umelec, pedagóg:

„Jazz a príbuzné žánre majú v súčasnosti vo vysielaní najmä súkromných rádií veľmi malý, takmer žiadny priestor. Vo väčšine krajín EU existujú rozhlasové stanice, ktoré sa na jazz a príbuzné žánre špecializujú. Existenciu rádia takéhoto zamerania považujem za veľmi dôležitú. Rádio tohto typu by mohlo spĺňať viacero funkcií. Na jednej strane by kultivovalo náš mediálny priestor, vyšlo by v ústrety poslucháčom, ktorí preferujú kvalitnú hudbu tohto zamerania a na druhej strane by zohrávalo dôležitú rolu pre domácich autorov a koncertných umelcov, pretože by pre nich vytvorilo adekvátny priestor na prezentáciu ich umeleckých diel. Tento aspekt nadobúda na mimoriadnej dôležitosti najmä v ostatnom období, kedy pandémia COVID-19 na dlhé obdobie znemožnila uskutočnenie verejných podujatí a mnohí umelci sa tak ocitli bez práce a vo finančných problémoch. Zárukou toho, že Rádio jazz poskytne relevantný mediálny priestor pre domácich umelcov, ako aj zárukou kvality vysielaného obsahu a úspešného fungovania je Martin Valihora, ktorý na jednej strane ako umelec patrí medzi absolútnu špičku a na druhej strane sa roky osvedčil ako mimoriadne schopný organizátor podujatí veľkého medzinárodného rozsahu. Z vyššie spomenutých dôvodov si dovoľujem rade pre vysielanie a retransmisiuodporučiť prideliť vysielaciu frekvenciu Rádiu Jazz pre Bratislavu pre Music Gallery Group, s.r.o. .“

Mgr.art. Nikolaj Nikitin, PhD., hudobník, hudobný producent a redaktor:

„Osobne neviem o žiadnom hlavnom európskom meste, ktoré by nemalo aspoň jednu džezovú frekvenciu. Tento formát je veľmi obľúbený aj u ľudí, ktorí počúvajú iné žánre a sú presýtení komerciou. Bratislave rozhodne takéto rádio chyba. Pre nás hudobníkov, je to jedna z mála možností v tejto dobe, ako šíriť našu autorskú tvorbu a dostať ju do éteru. Tak isto aj príjem z hudobných tantiémov by zaručilo akú takú istotu v neistej dobe. Plne podporujem ideu vzniku tohto rádia a odporúčam prideliť frekvenciu nášmu kolegovi Martinovi Valihorovi.“

Peter Lipa, najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény:

„Na svete sú masy ľudí, ktorí obľubujú jazz, napriek tomu, že to nie je masová zábava. V Bratislave je to rovnaké. Máme niekoľko jazzových festivalov, a preto nie je pochýb, že tento žáner spája silnú komunitu, ako medzi hudobníkmi, tak aj divákmi. Projekt Jazz Rádio má moju plnú podporu. Bratislavčania potrebujú možnosť výberu a alternatívu k štandardným stredno prúdovým vlnám. Rôznorodosť hudobnej ponuky vypovedá o vyspelosti spoločnosti.“

Eduard Jánošík, zakladateľ Ticketportalu:

„Na Slovensku máme kvalitné jazzové podujatia, s ktorými roky aktívne spolupracujeme. Patria medzi ne aj aktivity slovenského hudobníka a organizátora, Martina Valihoru. Bratislavu vnímam ako miesto, ktoré disponuje silnou základňou pre tento hudobný žáner. Preto vznik bratislavského Rádia Jazz vnímam ako pozitívny krok vpred. Považujem ho za dôležitý nový kultúrny uzol, križovatku informácií o aktuálnom dianí naprieč slovenskými kultúrnymi podujatiami.“

Zdroj: Saša Pastorková, Spectaculum production
Foto: R. Baranovič