Garfield Film

Pred pár rokmi sme nechceli byť na strane dieťaťa, pretože učiteľ si mohol v triede dovoliť takmer čokoľvek. Dnes sa karta obrátila a rizikom sa zdá byť, naopak, povolanie učiteľa. Práve tejto téme sa venuje mimoriadna francúzska snímka Nerob vlny, ktorú nakrútil francúzsky režisér Teddy Lussi-Modeste podľa svojich vlastných zážitkov. Do kín príde 19. decembra.

V dnešnej dobe byť učiteľom chce veľa odvahy. Jednak je to odvaha postaviť sa pred žiakov, ktorí veľmi ľahko nielen získavajú, ale aj šíria informácie. Tiež je tu odvaha postaviť sa rodičom, ktorí možno v dôsledku vlastných spomienok na svoje školské časy často veria viac dieťaťu alo učiteľovi. A ten sa potom dostáva do situácie, z ktorej veľmi nemá ako vyviaznuť. Udržať si rešpekt medzi žiakmi, ak tu nie je podpora rodičov či aj vedenia školy, je dnes veľmi ťažko zvládnuteľná úloha. A práve tejto téme sa venuje fiom Nerob vlny, ktorý príde do kín krátko pred Vianocami.


Najmä nerob vlny

Učiteľ Julien (François Civil) je obvinený zo sexuálneho obťažovania dievčaťom z jeho triedy. Zatiaľ, čo čelí rastúcemu tlaku zo strany staršieho brata žiačky a spolužiakov, situácia sa vymyká kontrole: obvinenia sa šíria, v celej škole zavládol zmätok a Julien musí bojovať, aby očistil svoje meno.

Julien je stredoškolský učiteľ. Je mladý, svojský, idealistický, nadšený a odhodlaný byť svojim žiakom čo najlepším učiteľom a vzorom. Snaží sa vytvoriť si vzťah k svojej triede aj tým, že si pod krídla vezme niekoľko problematickejších a nádejných žiakov, medzi ktorými je aj nesmelá Leslie. Toto prednostné zaobchádzanie sa ale nepáči niektorým jej spolužiakom a učiteľovi začnú podsúvať iné úmysly. Kvôli nátlaku spolužiakov si Leslie začne učiteľov prístup zle vykladať a obviní ho zo sexuálneho obťažovania. Školou sa šíria ohovárania a upodozrievania. Učiteľ a aj jeho žiačky sa ocitajú v špirále, v ktorej nad situáciou strácajú kontrolu. Vedenie školy sa snaží všetko udržať v tichosti, aby z toho nebol väčší poplach, než je potrebné. K učiteľovi sa odšadiaľ dostáva jediný odkaz: “Nerob vlny”.

Podľa skutočnej udalosti

Režisér a scenárista Teddy Lussi-Modeste film Nerob vlny natočil podľa vlastného zážitku z obdobia, keď bol učiteľom: „Na strednej škole, kde som učil, mi hlavný výchovný poradca odovzdal list, ktorý napísala jedna z mojich žiačok. Dievča ma obvinilo, že som sa na ňu pozeral, a pritom sa dotýkal svojho opasku. Mala trinásť rokov. Veci sa vymkli kontrole. Jeden z jej starších bratov sa mi vyhrážal, že ma zabije. Ďalší z jej starších bratov ju prinútil, aby na mňa podala sťažnosť. Odmietol som si vziať voľno, pretože som to hlúpo považoval za priznanie viny. Každý deň som odchádzal zo školy a premýšľal, či mi niekto nepodrazí nohy.”

Otázka šikany na oboch stranách

Snímka poukazuje na dnes možno až príliš častý problém šikany, ktorý sa odohráva nielen v kruhu žiakov, ale aj vo vzťahu žiak-učiteľ. Dnes je však možný v obrátenej forme, práve vďaka rýchlej technickej dobe. “Môj film je výkrikom. A ak je výkrikom, je to preto, že je tu nádej. Viac, ako kedykoľvek predtým potrebujeme, aby sa uskutočnila diskusia medzi učiteľmi a žiakmi,” povedal režisér, ktorý dodal, že sa vo filme nechcel pridŕžať udalostí, ako sa v jeho živote diali, ale chcel sa držať najmä emócií, ktoré ním v čase nespravodlivých obvinení a strachu prechádzali.


V úlohe učiteľa Juliena sa predstaví aktuálne jeden z najväčších francúzskych talentov François Civil, ktorého sme mohli vidieť v rade významných filmov, napríklad “Bláznivá päťka”, “Láska na druhý pohľad,” “Víno nás spája” či poslední “Traja mušketieri”, kde si zahral D’Artagnana.

Film Nerob vlny prináša do kín distribučná spoločnosť Garfield Film už 19. decembra.

Zdroj: Perla Žínčíková
Foto: Garfield Film