Chloé Leclercq

Kriminálna miniséria bola vybraná medzi 16 projektov zo 430 prihlásených z celého sveta. Napokon získala hlavnú cenu na najväčšom festivale televíznej tvorby v Európe Series Mania Forum. Na Slovensku stále hľadá svojho vysielateľa.

Nájomná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasla celým Slovenskom. Seriál Naši ľudia vytvára scenárista Miro Šifra a režírovať ho bude Tereza Nvotová. Vzniká v spolupráci s rodinami Jána a Martiny a zobrazí aj doposiaľ nezverejnené okolnosti celého prípadu. „Nie je to ocenenie len pre nás, ale hlavne odkaz pre rodičov Jána a Martiny. Stále je veľmi veľa ľudí, ktorí nezabudli, čo sa stalo, a stoja za nimi. A nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ hovorí scenárista Miro Šifra.

Miniséria Naši ľudia ponúka silný medzinárodný presah, o čom svedčí aj jeho účasť na koprodukčnom fóre Series Mania Forum, v slovenskom teritóriu zatiaľ stále hľadá svojho vysielateľa. „Podpora od najväčšieho seriálového festivalu znamená, že tento projekt nezomrie, aj keď na Slovensku oň paradoxne nemá záujem ani jedna televízia. Urobíme všetko preto, aby sme tento príbeh povedali, pretože veríme, že zlo sa dá poraziť len vytrvalím úsilím hovoriť pravdu,“ hovorí režisérka Tereza Nvotová.


Miro Šifra študoval scenáristiku na FAMU a spolupracoval hneď na niekoľkých úspešných projektoch. Miniséria Zrádci (2020) získala Českého leva za Najlepší televízny seriál. Miniséria

Rédl (2018), na ktorej spolupracoval s režisérom J. Hřebejkom bola nominovaná na Cenu českej kritiky a taktiež na Českého leva za najlepší TV seriál. Svojou prácou na scenári sa podieľal aj pri slovenskom celovečernom filme Červený kapitán (2016) a v roku 2023 mal premiéru jeho ďalší celovečerný film Úsvit. Napísal scenár k filmu a seriálu Miki(premiéra 2024) o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi.

Tereza Nvotová absolvovala pražskú FAMU a medzinárodné publikum zaujala už svojím hraným debutom Špina (2017), ktorý získal viac než 20 ocenení doma a vo svete. Bol nominovaný na 8 Českých levov a českí filmoví kritici ho vyhlásili za najlepší film roka. Za svoj druhý celovečerný film Svetlonoc (2022) získala na medzinárodnom festivale v Locarne hlavnú cenu Pardo D‘oro (Zlatý Leopard) v kategórii Kinematografia súčasnosti. Na svojom konte má niekoľko úspešných dokumentov, vrátane filmu Mečiar (2017), ktorý bol v roku 2017 najnavštevovanejším dokumentom v slovenských kinách a dostal sa do výberu Európskej Filmovej Akadémie.


Producentom seriálu je slovenská produkčná spoločnosť nutprodukcia. Vývoj diela finančne podporili Audiovizuálny fond a Creative Europe MEDIA.

Zdroj: Michaela Malíková Bejdová, nutprodukcia
Foto: Chloé Leclercq