Jana Remeňová

Po dvoch predchádzajúcich albumoch Back to the Future (2014) a United Gravity (2018) prichádza producent Duhan s tretím projektom v podobe EP pod názvom Wave Rider.  EP je kombináciou kontrastu medzi elektronikou a živou melodickou hudbou. “Základným zámerom bolo sebavyjadrenie môjho subjektívneho vnímania  elektronickej tanečnej hudby, ktorá vie byť nie len sterilná ale aj melodická a môže prehovárať k poslucháčovi prostredníctvom príbehu v aranžmáne skladby“

Tanečná elektronika, moderný nádych, či tvrdší a miestami viac cinematický charakter. Duhanov prechod na elektronický zvuk bol postupný avšak prirodzený. “Už počas dokončovania projektov z mojej staršej tvorby som mal rozpracované nové elektronické projekty. S ich dokončovaním som sa to nesnažil urýchliť keďže som si bol vedomý, že aj napriek bohatým skúsenostiam z predošlej tvorby na elektroniku potrebujem vyzrieť“.


Duhanove predchádzajúce albumy boli skôr multižánrové a postavené na hosťujúcich interpretoch, teraz je koncept celého projektu postavený na žánrovej i moodovej jednoliatosti, “Pri nahrávaní živých nástrojov a vokálov si vždy vyberám hudobníkov ktorí vedia aj improvizovať. Častokrát im dávam priestor, aby okrem mojej základnej predstavy do toho vniesli niečo svoje a nebáli sa zaexperimentovať a ísť aj mimo štandardných postupov. Aj tento prístup prináša mojej hudbe pestrosť, o ktorú sa vždy snažím. Takmer vždy pri tvorbe neostávam pri prvom nápade a skúšam netradičné kombinácie až dovtedy, kým nemám pocit že som vyčerpal všetky možnosti.”

Na EP sa nachádzajú hudobníci, s ktorými Duhan spolupracoval aj v minulosti, napríklad saxofonista Martin Chrenko (Grňa), gitarista Vladimír Nikulin (Jymy) a trombón v jednej skladbe vypĺňa Gregor Chalupecký. V skladbe Wave Rider hosťuje Sonia Elisheva, v skladbe Neon Cloud Emma Diva, obe pôsobia v Londýne. 

Hosťujúce speváčky dotvárajú jednotlivé kompozície skladieb ako samostatný nástroj ktorý je súčasťou celku, nie sú však ich nosným prvkom. Výber oboch speváčok som starostlivo zvážil podľa farby hlasu, samotného žánru ale aj celkového feelingu. Mastering zastrešil Gargle & Expel a Ján Zborovjan. O cover sa postaral Michal Zahornacký. Dielo z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS, Duhan
Foto: Jana Remeňová