Výpravný projekt s osemdesiatimi účinkujúcimi k výročiu založenia Folklórneho súboru Šarišan má od minulého roka v Divadle Jonáša Záborského v Prešove obrovský úspech. Túto veľkú multi-žánrovú šou sprevádza putovná výstava unikátnych fotografií s najznámejšími populárnymi umelcami, hercami a moderátormi, z východného Slovenska.

Veľkolepé folklórno-rockové predstavenie „Ro©k na dzedzine“ predstavuje život na slovenskej dedine počas kalendárneho roka plného krásnych tradičných zvykov a obyčajov. Tieto zvyky sú vyrozprávané tancom, spevom a hudbou a to nielen ľudovou, ale aj rockovou. Účinkujú členovia FS Šarišan, rockoví hudobníci Rock Band SKPO a herečky z prešovských divadiel

marca umelci vyštartujú na turné z Trenčína cez Bratislavu do Žiliny. Tento jedinečný folklórno – rockový projekt je sprevádzaný výstavou veľkých fotografických obrazov s populárnymi osobnosťami, ktorí majú korene na východnom Slovensku. Mnohí z nich prídu na predstavenia aj osobne. Napríklad herec a moderátor Michal Hudák príde na bratislavské predstavenie a vraj tejto udalosti prispôsobí aj svoje oblečenie!


Tvorcami projektu sú folkloristka a dramaturgička Jana Pitková, réžia Viliam Mikula, choreografie Ivana Antolová Kučerová, Viliam Mikula a populárny Lacko Cmorej, hudobné úpravy Ľubomír Šebej, Martin Husovský a Radoslav Gajdoš. Skúsení folkloristi ponúkajú špičkové tanečné čísla, vynikajúce spevácke výkony, našu slovenskú tradičnú ľudovú aj netradičnú rockovú hudbu, a k tomu zvláštnu atmosféru starých zvyklostí. Originálnym spôsobom stvárňujú naše sviatky a regionálne zvyky, ktoré znova potvrdzujú, že náš folklór je naozaj pestrý, a je právom považovaný za jeden z najkrajších na svete!

Originálne fotografické obrazy zobrazujú dvanásť mesiacov v roku, a výstava týchto vtipných výjavov  sprevádza predstavenia na celom turné. Stvárňujú naše najdôležitejšie sviatky roka, a autor fotografií Ján Štovka si prizval do každého obrazu populárne osobnosti umeleckého sveta. Umelci sú v krojoch a vo vtipných situáciách, takže ich možno ani nespoznáte, ale určite medzi nimi nájdete aj spomínaného Michala Hudáka spolu s hudobníkom  Mariánom Čekovským, Petra Lipu spolu s Petrom Bičom, Juniora Milana Zimnýkovala, aj sympatický manželský pár – medzinárodne uznávanú krásnu herečku Gabiku  Marcinkovú a Martina Mihalčína spolu s jeho kapelou Heľenine oči. V krojoch sú aj speváčky Katka Knechtová a Katka  Koščová, herečka Veronika Husovská a jej manžel Martin Husovský, protagonista skupiny Komajota. Na jednom obraze nájdete aj známeho herca Eugena Libezňuka a predstaviteľa skupiny Hrdza Slava Gibartiho, ale aj našu prvú MISS krásnu Ivanu  Christovú. A nemôžu chýbať Kandráčovci a  tri najznámejšie speváčky ľudových piesní Mária Mačošková, Anna Servická a Anna Poráčová. Spolu s členmi FS Šarišan originálnym spôsobom ilustrujú celoročný cyklus sviatkov na našej tradičnej dedine. Výstavu si môžete pozrieť pred každým predstavením „Ro©k na dzedzine“ v každom meste. Takže musíte prísť skôr, aby ste si ju vychutnali!


Turné štartuje už o pár dní, v piatok 22.3. v Posádkovom klube ODA v Trenčíne, v sobotu 23.3. pokračuje v STARS Auditóriu v Bratislave – a končí v nedeľu 24.3. v Žiline v Dome odborov.

Predstavenia
22.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Trenčín
23.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Bratislava
24.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Žilina

Vstupenky si zakúpite v sieti Ticketportal.

Zdroj: Olga Valentová, redaktorka, dramaturgička