Už 13. ročník Radio_Head Awards bol tentokrát iný, ako tie predošlé. Vzhľadom na aktuálnu situáciu trval až dva dni, počas ktorých verejnosť spoznala víťazov žánrových kategórií, ale aj favoritov poslucháčov Rádia_FM. Tých v roku 2020 najviac zaujali Billy Barman, ktorí si s albumom Zlatý vek odniesli hlavnú cenu Album roka. Objavom minulého roka sa stala mladá speváčka Nina Kohoutová, ktorá už zaujala vďaka spolupráci s kapelou Fallgrapp. Kapela na čele s Jurešom Liškom na Rádiohlavách bodovala tiež, a to v kategórii Skladba roka. Debutom pandemického roka sa stala nahrávka Sleepin‘ With The Lights On dvojice Kristin Lash & Jacob Grey.

Richard Kučera Guzmán

Piatkový večer patril žánrovým kategóriám, v ktorých o víťazoch rozhodovali odborné poroty. Ceny od hudobných odborníkov si rozdelili Gleb, FVLCRVM, Autumn Nostalgie, Michal Noga Band, Lukáš Oravec Orchestra, Lukáš Borzík a dvojica Daniel Kordík a Ken Ikeda. Cenu Album roka / Cenu novinárov získali Le Payaco s albumom Pohybliví v nehybnom.

Prvý deň 13. ročníka hudobných cien Rádia_FM priniesol aj živé vystúpenia, ktoré sa odohrávali na rôznych miestach Slovenského rozhlasu. Večer otvoril projekt Predskokan Otrok Miroslava Tótha, zahrali aj ocenení FVLCRVM a Le Payaco. Z Prešova sa fanúšikom predstavil trikrát nominovaný David Kollar.

V sobotu si ocenenie za prínos do hudby prebral podporovateľ trenčianskej scény Ľuboš Dzúrik, hudobník a kapelník kapely Chór vážskych muzikantov. Práve v duchu podpory lokálnych scén sa nieslo udeľovanie cien počas obidvoch dní. Počas sobotného večera priamo z Trenčína zahrala Nina Kohoutová ale aj kapela Chór vážskych muzikantov.

Záver Radio_Head Awards 2020 patril ocenenej kapele Billy Barman, ktorá zahrala zo strechy Slovenského rozhlasu.

Prehľad víťazov Radio_Head Awards 2020 

Album roka 2020
Billy Barman – Zlatý vek

Skladba roka 2020
Fallgrapp – Keď padal sneh ft. The Curly Simon

Debut roka 2020
Kristin Lash & Jacob Grey – Sleepin‘ With the Lights On

Objav roka 2020
Nina Kohoutová

Album roka / Cena novinárov 2020
Le Payaco – Pohybliví v nehybnom


Elektronická hudba 2020
FVLCRVM – attentioncore

Hip-hop / Rap / R’n’B 2020
Gleb – Leto v kufri

Hard & Heavy 2020
Autumn Nostalgie – Esse Est Percipi

World Music / Folk 2020
Michal Noga Band – Stopy

Jazzová hudba 2020
Lukáš Oravec Orchestra – Light of Blue

Klasická hudba 2020
Lukáš Borzík – Signum magnum 

Experimentálna hudba 2020
Daniel Kordík & Ken Ikeda – Mimo-Soto

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS
Foto: Richard Kučera Guzmán