Kapela, ktorá sa za 20 rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne môže pochváliť veľkým počtom fanúšikov a pozíciou slovenskej reggae-punkovej jednotky, ktorej na žiadnom koncerte nechýba pozitívna energia a kvalitná show…to sú Smola a hrušky! Pochádzajú zo Spiša a za svoju históriu stihli odohrať už vyše 1100 koncertov nie len na Slovensku ale aj v susedných Čechách, Poľsku a dokonca v Anglickom Londýne. Na svojom konte majú 7 albumov, 2 DVD a dokument mapujúci prevažne zákulisie života kapely. Ich piesne sú neraz nabité vtipnými textami, kvalitnými spoluprácami a vo viacerých prípadoch zachytávajú aktuálne dianie okolo nás. Dlhodobo sú jednou z najsilnejších klubových a festivalových kapiel na Slovensku. Viac o svojich začiatkoch, súčasnosti a budúcnosti kapely porozprával frontman a spevák Jozef Spoko Kramár.

Kapela Smola a hrušky oslavuje tento rok svoje 20. výročie vzniku, pamätáte si ešte na svoje začiatky?

Vznikli sme v roku 1997, skúšali sme v garáži, kde parkovala stará škodovka, tú sme vždy museli vybrať, rozložiť nástroje, bola tam buď krutá zima, alebo v lete bolo horúco ako v peci, ale to nebolo vtedy až tak podstatné. Podarilo sa nám prežiť a našli sme si lepšiu skúšobňu. Už od začiatku sme hrali vlastné pesničky, neboli sme z tých kapiel ktoré sa učia na coververziách a tak to aj zostalo. Pamätám si ako sme vymýšľali prvé skladby a snívali sme, že raz ich možno nahráme, neskôr sme ich nahrali na prvé demo a snívali sme nahrať prvý oficiálny album, potom že vydržíme aspoň 10 rokov a bude koniec. A teraz oslavujeme 20 rokov, ktoré zbehli ani nevieme ako 🙂

Aké je podľa Vás sa v dnešnej dobe presadiť v hudobnom priemysle v rámci Slovenska prípadne Českej republiky? Je to ľahšie alebo ťažšie ako ste mali vy?

Na začiatok by som povedal, že nevidím nejaké zásadné odlišnosti medzi Slovenskou scénou a Českou.  Keď sme začínali, bol dosť problém dostať sa k dobrým nástrojom, neboli profi skúšobne, ako teraz, že za nejaký paušál si prenajmeš skúšobňu aj s aparátom, aj prístup k miliónom skladieb na streamovacích službách ako youtube alebo spotify nebol taký ako je teraz. Takisto bol nedostatok kvalitných hudobných štúdií alebo zatiaľ čo teraz si vieš album nahrať v obývačke, vtedy si to mohol len v štúdiu …bolo ich minimum  a aj tie boli strašne drahé. Zmenilo sa kopec vecí a okolností a aj napriek tomu, že dnes sú oveľa lepšie podmienky, nemyslím že vzniká lepšia hudba a ani skupiny to nemajú ľahšie s presadením sa. Hoci môžu rýchlo nahrať skladbu a dať ju do sveta cez stream, to vôbec neznamená, že sa niečo stane. Stále je to o schopnosti osloviť poslucháča, o tom či má hudobník talent , či má potenciál napísať hit, či vie spraviť dobrú show a aj o tom aby skupina vydržala, ale aby som nezabudol aj o velikánskom šťastí, lebo bez neho to nejde 🙂 Veľký rozdiel by som videl v tom že dnes je všetko krátkodobejšie, dnes si hviezda, zajtra príde iná… V tom majú interpreti, ktorí sú na scéne dlhšie a majú už meno obrovskú výhodu oproti začínajúcim.

Máte za sebou ročnú „oslavu“ 20. výročia kapely. Aký to bol pre Vás rok?

Bol to jeden z najťažších a zároveň aj najúspešnejších rokov našej skupiny. Podarilo sa nám vydať nový album Čiernobiely, máme za sebou najväčšie a najúspešnejšie 20 rokov tour v histórii, za rok sme vyprodukovali 5 videoklipov, odohrali 100 koncertov na Slovensku a v Čechách. Objavovali sme sa na rôznych akciách, reláciách a vlastne sme za celý rok dali nespočetné množstvo rozhovorov. Podľa slov niektorých novinárov – stala sa z nás už legenda.

Rok 2017 bol pre Vás aj v znamení vydania nového albumu Čiernobiely na ktorom je možno počuť rôzne spolupráce. Podľa čoho ste si ich vyberali?

Spolupráce bývajú rôzne, ale väčšinou ide vždy o konkrétnu pesničku a o tom koho si vieme predstaviť  aby skladbe pomohol alebo niekedy zistíme že daná skladba nepotrebuje vôbec žiadneho hosťa. Napríklad v pesničke Gruľa, hosťuje Petra Polnišová, ktorú obdivujem ako herečku aj komičku a zároveň ako človeka a veľkú profesionálku. Od prvého stretnutia po výsledok ubehli len asi 2 týždne a hneď na začiatok mi povedala, že keď sa jej to nebude páčiť tak do spolupráce nejde. Dala si slúchadlá a po pol minúte jej vybehol úsmev na tvári a vravela, že sa je to páči a že je to krásny duet a úlet a ide do toho aj napriek tomu, že má plný kalendár a že kedy ideme na to 🙂 Nahrali sme všetko veľmi rýchlo a aj napriek zlým okolnostiam, že Petra musela v dohodnutý čas ísť na pohotovosť zošívať synčekovi hlavu a aj sama bola dosť evidentne chorá, si zariadila veci tak, že všetci boli spokojní. Ani slovom sa neposťažovala a odviedla vrcholný profesionálny výkon čo bolo pre celý tím inšpiratívne. Niekedy to býva veľmi rýchle ako napríklad s Mariánom Čekovským , ktorý je prezident zábavy tak s ním sme tvorili priamo v štúdiu. Spolupráca s francúzskym raperom Tribumanom bola ukážkovo profesionálna. Za tri dni mi poslal text aj s hotovou nahrávkou. Veľmi sa do toho vžil a urobil to svetovo. V prípade skladby Zelený čaj sme s Boy Wonderom skúšali asi 4 skladby, s ktorými sme sa nevedeli dostať do finále, až sme našli tú správnu a výsledok znie úžasne. V prípade skladby Daj mi signál so Zoči Voči a Zitou Rogondeux zo skupiny Bijouterrier išlo spoluprácu v štúdiu, kde sme si rozdelili úlohy podľa textu, každý si doladil svoj part aby mu vyhovoval a za 4 hodiny bolo všetko hotové. S českým reggae raperom Colectivom to bolo tak, že prerábal asi rok jednu vec, lebo s ňou celý čas nebol spokojný. Vzniklo neskutočne veľa kvalitných verzií, ale on to chcel aby to bolo ešte lepšie. Nakoniec sa všetko vyriešilo tým, že nastal deadline, lebo už sa blížil termín vydania albumu a zrazu bolo vybavené a jeho part je vo finále úžasný. Pri songu Čo si kúpila sme použili nahrávku už nežijúceho majstra hovoreného slova pán Meliška a jeho hádku z jeho družkou Máriou. V skladbe Čierny Biely hosťuje Supa, ktorý ma dlhodobo negatívny postoj k fašizmu a keďže je aj náš kamoš, tak to bola rýchla voľba. Tak isto rómska skupina Gulo Čar, z pochopiteľného dôvodu. V skladbe Televízne Noviny je Zverina asi preto lebo nám prišiel ako najväčší punker medzi rapermi a hlavne sme už dlhší čas komunikovali že niečo spolu nahráme. Takisto Berenika Kohoutová je v skladbe Vylížem z dôvodu že sme sa stretli na koncerte a slovo dalo slovo. Čo sa týka spolupráce so skupinou Borra, išiel podnet z jej strany a keďže skladba bola zaujímavá, išli sme do toho.

Do konca tohto roku ostávajú už len necelé dva mesiace. Máte ešte niečo pre svojich fanúšikov pripravené?

Máme ešte zopár koncertov v kluboch na Slovensku a v Čechách a okrem toho beánie pre študentov. Aktuálne sme dokončili novú vianočnú skladbu Na Vianoce patríme k sebe a k nej aj videoklip. K skladbe sme pripravili pre fanúšikov nové vianočné mikiny, tričká, čiapky proste kopec nových vecí v našom e-shope.


A aké máte plány na ten nasledujúci?

Už teraz máme plný kalendár od jari, cez leto a jeseň. Máme v pláne ešte dokončiť klip na pesničku Daj mi Signál a nahrať pred letom nové skladby pre Smola a hrušky. Okrem toho pracujem na športovo-hudobnom filme ku ktorému skladám aj soundtrack. Ďalšou aktivitou mimo domovskú skupinu Smola a hrušky a soundtrack k filmu, je že aktuálne pracujem na produkcii a písaní skladieb pre projekt Alžbeta&Júlia.


Čo by ste na záver chceli odkázať svojim fanúšikom a fanúšikom PartyPortal.sk?

Nech si užívajú život, lebo je krásny ale krátky 🙂

Viac informácii o kapele Smola a hrušky nájdete na ich oficiálnych sociálnych sieťach facebook, youtube, instagram alebo na ich webstránke.

 

Foto:  Katarína Orešanská, Martin Krestián