Vašu mladú kapelu môžeme kategorizovať medzi alternative rock, zhodli ste sa spoločne práve na tomto štýle všetci členovia?

Dominika Kentošová

Peter: Myslím, že v úplných začiatkoch sme sa neplánovali zaradiť práve do alternatívneho rocku nakoľko štýl sme ešte vôbec neriešili. To prišlo až časom, keď sme radikálne menili naše demo nahrávky. Vôbec, zaradenie do nejakého štýlu môže byť niekedy limitujúce pre hudobníka. My našu hudbu vnímame ako moderný rock a to je podľa mňa veľmi široký pojem, čo nám vyhovuje. Nevieme čo budeme hrať resp.tvoriť napríklad o 5 rokov. Robíme to, čo na nás momentálne baví. Môžeme to však nazvať aj alternative rock.

Dan: Je ťažké zaradiť to, čo hráme do jednej žánrovej škatuľky. V mojich očiach je to v jednoduchosti Rock. Problémom je ale to, že aj pod názvom Rock si niekto iný môže predstaviť napríklad Desmod (či už 1 alebo 2 haha) a tu nastáva nedorozumenie. Spoločne sme teda hľadali niečo, čo aspoň trochu naznačí, že sa jedná o Rock s presahom do iných žánrov a alternative Rock vyhral.

Vlado: Asi ako aj ostatní členovia našej kapely nemám veľmi rád škatuľkovanie a skôr rozdeľujem hudbu na kvalitnú a tú menej kvalitnú. Keďže u nás prevládajú rockové prvky s nádychom 80s a od každej kapely sa očakáva nálepka žánru, rozhodli sme sa teda zatriediť našu hudbu práve pod alternatívny rock.

Formovali Vás vaše predošlé projekty Retfish a Karge Mari ku vytvoreniu Yearsbelow?

Peter: Retfish i Karge Meri sú dôležitými míľnikmi v našich životoch a určite nás ovplyvnili – chtiac či nechtiac. Skôr by som povedal že ku vytvoreniu Yearsbelow prispela vtedajšia situácia v týchto kapelách resp. kapele. Hudobne sme sa nesnažili nadväzovať na to, čo sme hrávali, no v začiatkoch tam istá podobnosť bola. To sme sa však v procese demovania snažili odstrániť a chceli sme ukázať vlastnú hudobnú tvár. Myslím že sa nám to v celku podarilo.

Dan: Svojim spôsobom určite áno. Dali nám mnoho skúseností, či už s tvorbou vlastných skladieb, koncertovaním alebo nás naučili fungovať v kapele ako jeden tím. Taktiež sme si z nich zobrali aj veci, ktoré nefungovali a snažíme sa im vyhýbať.

Vlado: Karge Meri bol výborný projekt, ktorý mi ukázal nový pohľad hry na gitaru a kreovania samotných melódií. Mal som tú možnosť hrať s výborným gitaristom Martinom Koniarom, ktorý ma veľa naučil a ukázal mi netypické postupy. Môžem povedať, že určitú časť som si so sebou určite odniesol ďalej, no Yearsbelow je ako hudba emočne úplne inde.

Ako ste sa dopracovali  práve k tomuto názvu vašej kapely?

Peter: Nás troch spája láska k symbolike a náš názov nie je výnimkou. Chceli sme vymyslieť názov, ktorý odzrkadľuje všetky tie roky, ktoré sa spolu poznáme. V podstate ako 13-14 roční sme sa snažili spolu tvoriť hudbu a po priblížne 15 rokoch sme sa opäť sformovali do tohto “tria”. Yearsbelow alebo “roky dolu” má v mojom ponímaní predstavovať časovú os, ktorá je vertikálna. Akoby ste plávali na hladine hlbokého oceánu a pozerajúc sa dolu vlastne pozeráte hlbšie a hlbšie do svojej minulosti. Tak ako hĺbky sú svojim spôsobom tajomné a niekedy desivé, podobné črty môže mať i naša minulosť.

Dan: Pôvodne sme sa pohrávali s iným názvom – Downbelow. Neskôr sme ale zistili, že takáto kapela už existuje. Ako Peťo spomínal, slovo „below“ má pre nás špecifický význam a preto sme si ho chceli ponechať a spustili sme teda veľký brainstorming pri ktorom sme našli niečo, čo nás vystihuje ešte viac – Yearsbelow.

Vlado: Na stole sme mali mnoho názvov z ktorých sme si vyberali. Cieľom bolo, aby názov niesol nostalgický odkaz na to, že sme sa spolu ako deti učili hrať na nástroje a chceli sme mať kapelu. To sa nám však reálne podarilo až teraz, po približne 15 rokoch. Fonetickosť a výslovnosť názvu mala pre mňa osobne taktiež veľkú váhu a som rád, že sme sa spoločne zhodli na názve Yearsbelow.


Niektorí členovia hrajú aj v iných kapelách. Nie je pre Vás ťažké zmanažovať si čas na tvorbu, skúšky etc.?

Peter: Momentálne z nás iba Dan pôsobí aj mimo Yearsbelow v jeho kapelke The Mystieries, ale nevidím žiadne ťažkosti v manažovaní času. Je to možno aj tým, že The Mystieries pôsobia v Banskej Bystrici a my v Košiciach a teda Dan, je buď tam, alebo tu. Navyše, ak niekto z nás nemôže, technika dovoľuje každému z nás cvičiť/skúšať osamote.

Práve ste vypustili Vás debutovaný EP Apollonia. Priblížte nám jeho vznik a načo sa v ňom môžeme tešiť.

Vlado: Obdobie po rozpade predošlých projektov bolo pre všetkých súčasných členov Yearsbelow prázdnym a vcelku depresívnym. Cítili sme potrebu hrať, kreovať a pokračovať v hudbe ďalej. Začiatkom roku 2018 sme si dali prvú spoločnú skúšku, na ktorú sme myslím všetci išli s otáznikom v hlave : „bude to medzi nami fungovať?“ Nikdy predtým sme totižto reálne nič spoločne netvorili. Už na prvej skúške sme s Peťom prišli na to, že máme veľmi podobné pochody čo sa týka tvorby melódií. Povedali sme si, že by bola veľká škoda nechytiť sa toho a nevytvoriť niečo spoločné. Tak sme spolu vytvorili prvé verzie skladieb a nahrávali sme si ich spočiatku iba na telefón. Neskôr sme si však zadovážili zvukovú kartu a pustili sme sa do nahrávania stopy po stope. Pri nahrávaní a nabaľovaní nástrojov nám tento spôsob umožnil meniť rôzne pasáže či už gitary alebo basgitary – odporúčam každej kapele. Podarilo sa nám vyskladať demoverzie do ktorých prišiel Peťo s melódiou spevu. Prvý naspievaný song bol „The Origin“. Keď sme si ho prvýkrát vypočuli, zostali sme v nemom úžase, že sme dokázali vyskladať niečo tak emočne silné. Bol to moment, kedy sme si povedali, že každá pieseň musí byť naspievaná, keďže to posunulo našu hudbu úplne na iný level. V momente kedy boli všetky piesne zdemované, bolo jasné, že ďalšou zastávkou je vydať ich na našom debutovom EP Apollonia. Poslucháč sa môže tešiť na zaujímavé a melodické basgitarové či gitarové riffy, vyspelé bicie, harmonické synthy a chytľavé spevy a texty, ktoré mu verím zanechajú dobrý pocit na duši.

Máte krásne premyslený klip k piesni „On the run“ a taktiež ilustráciu k albumu Apollonia. Kto Vám s týmto pomáha.

Peter: Ďakujeme veľmi pekne, spomeniem ešte že s realizáciou našich ideí nám veľmi pomohli Peter Rákoci a Dominika Kentošová. Ilustrácie a vôbec všetko čo sa grafiky týka, rieši nás bubeník Dan. Máme veľmi veľké šťastie, že je šikovný v hudbe i v grafike.

Dan: V prvom rade – Ďakujeme! Čo sa týka nápadov a scenárov na klipy, doteraz sme vymýšlali všetko sami. Pri realizácií nám pomohli šikovní kamoši – pri „The Origin“ to bol Jakub Bača z The Finest Studio a pri „On The Run“ to boli Peter Rákoci a Dominika Kentošová. Čo sa týka grafiky, tú mám na starosti ja, keďže to vyplýva z môjho povolania. Občas sa skúšam hrať aj na ilustrátora ale je to skôr pokus/omyl a v tomto prípade mi to vyšlo ku (nie len) mojej spokojnosti. Veľká vďaka tiež patrí aj Sebastiánovi Zacharovi, ktorý ma usmerňoval.

Chceli by ste na záver odkázať niečo Vaším fanúšikom alebo našim čitateľom?

Peter: Budeme veľmi radi, ak dáte šancu našej hudbe. Robíme to od srdca, pretože nás to nekonečne baví. Ak sa Vám naša tvorba páči veľmi oceníme akékoľvek zdieľanie s Vašimi známymi, kamarátmi či rodinou. A dúfame, že čo najviac z Vás budeme môcť vidieť naživo na koncerte.

Dan: Skúste dať šancu domácim interprétom. Na Slovensku je množstvo kapiel a spevákov/speváčok, ktorí produkujú kvalitný obsah a zaslúžia si viac pozornosti. Bez sponzoringu a vplyvných kamošov, je to v tejto dobe extrémne ťažké no napriek tomu to mnoho ľudí (vrátane nás) neodrádza robiť to, čo ich baví. Často viete pomôcť viac, ako si myslíte. Stačí sa prihlásiť na odber na sociálnych sieťach, olajkovať či zdieľať príspevok.

BIO

Košická kapela Yearsbelow bola založená v roku 2018 a tvorí ju trojica kamarátov: Dan (bicie), Peter (basgitara a spev) a Vlado (gitara). História členov samotných však siaha omnoho hlbšie do minulosti. Spoznali sa totiž pred takmer 20 rokmi a spoločne sa učili hrávať na hudobné nástroje. Nemali žiadnych hudobných učiteľov, len lásku k hudbe a spoločný sen – založiť si rockovú kapelu a skladať vlastnú hudbu. Stretávali sa u Vlada doma, presnejšie v podzemných priestoroch kotolne, kde sa učili svoje prvé akordy a rytmy a spoločné nápady si nahrávali na starý kazeťák.

Ako čas plynul a prišlo obdobie dospievania, cesty Vlada, Petra a Dana sa rozišli.

Peter a Dan spolu založili kapelu Retarded Fish (neskôr Retfish), v ktorej nakoniec pôsobili 15 rokov. Dan a Vlado sa opäť stretli v kapele Karge Meri, s ktorou vydali jeden album. Peter a Vlado mnoho rokov neudržiavali žiaden kontakt a každý z nich pôsobil vo svojom hudobnom projekte. Stretávali sa maximálne na spoločných koncertoch alebo sa míňali v zdieľanej skúšobni.


Ukončenie činnosti kapiel Retfish a Karge Meri bolo pre všetkých členov kapiel obdobím prázdna. Roky aktívneho hrania a skladania vlastných skladieb sa ale nedali len tak zahodiť za hlavu. Všetci pociťovali hudobný absťák a chuť tvoriť. V tomto období sa zároveň oprášili staré kamarátske vzťahy a zrodil sa nápad využiť spoločnú skúšobňu a ísť si namiesto Piatkového sadnutia na pivo len tak zajamovať. Už na prvej “skúške” bolo jasné, že je medzi touto trojicou silná hudobná chémia a tóny a rytmy do seba zapadali ako puzzle. Roky hrania v rôznych projektoch priniesli svoje ovocie a nápady lietali zo všetkých smerov. Spoločné jamovanie sa stalo pravidelnou záležitosťou, nápady sa spájali do ucelených skladieb a začalo byť jasné, že sa z bezcielneho hrania sformovala nová kapela, ktorej treba nájsť meno.

Yearsbelow má na súčasne na konte 6 skladieb, ktoré boli dokončené prevažne počas obdobia pandémie Coronavirusu COVID 19 a môžete si ich vypočuť na EP, ktoré nesie názov “Apollonia”. Tvorba kapely je silne ovplyvnená či už klasickým rockom z 80.rokov, pop rockom, elektronickou hudbou, indie či punk rockom, s ktorým kedysi začínali.

Debutové EP “Apollonia” je len začiatkom ich hudobnej púte a kapela aktívne pokračuje v tvorbe nových skladieb.

Autor: Lenka Kancianová, PartyPortal.sk
Foto: Dominika Kentošová