Natália Bodišová je 23-ročná košická umelkyňa, ktorá od roku 2018 pôsobí pod značkou NB art. Svojou tvorbou oslovuje mladšie i staršie ročníky zo Slovenska či zahraničia.

Ako dlho sa venuješ umeniu, resp. ako si sa k nemu dostala?
Umeniu sa venujem už od najútlejšieho veku, prakticky odkedy som dokázala udržať ceruzku. Už na prvom stupni som snívala o tom, že budem ilustrátorka a bola som odhodlaná vyštudovať umenie. Nakoniec som sa rozhodla pre úplne inú strednú a vysokú školu, no môjmu koníčku som ostala stále verná.

Na internete vystupuješ pod značkou NB art. Kedy a ako sa zrodil tento koncept?
Začiatkom roka 2018 som nakreslila svoje prvé dielo, ktoré sa nieslo v mojom charakteristickom štýle. Po niekoľkoročnom experimentovaní s umením som konečne vytvorila niečo, čo vyzeralo profesionálne a čoho tvorba ma bavila. Ceruzkové portréty, zátišia, krajinky – to je pre mňa dlhotrvajúce utrpenie, v ktorom sa nedokážem prejaviť. Nerada reprodukujem niečo, čo už predo mnou vytvorila Matka príroda – fotoaparáty to i tak spravia lepšie. Rada svetu ukazujem pozmenenú realitu, ktorá odzrkadľuje moje ja. Čierno-bielo-zlatá kombinácia sa stala konzistentnou charakteristikou mojej tvorby, ktorá ponúka široké možnosti sebarealizácie.

Čo je okrem spomínanej trikolóry príznačné pre tvoju tvorbu?
Moje diela sú výsledkom zmiešaných médií – každý obrázok pozostáva z tušu, grafitu, anilínových farieb, tempery, suchého pastelu… proste z čohokoľvek, čo bolo po ruke. Tieto obrázky by sa dali charakterizovať aj ako koláže, keďže sú „pozliepané“ z viacerých komponentov, ktoré si sama vytváram. Rada experimentujem so zlatými médiami – tuš, akryl, tempera, či zlaté vločky. V NB art je kúsok všetkého.

Kde hľadáš inšpiráciu pre túto umeleckú zmesku?
V mojej tvorbe sa prelínajú prvky klasického umenia s modernou, pričom ma najviac inšpirujú umelecké slohy ako gotika, barok či secesia. Veľkým zdrojom nápadov sú aj staroveké kultúry a ich mytológia – či už antická, slovanská alebo nordická. V každom prípade sa neobmedzujem striktným realizmom, ktorý je pre klasické umenie príznačný, rada túto kostru obohacujem o moderné grafické štýly a nie raz hraničím až s Pop Artom. Rada kreslím ľudí a antropomorfné zvieratá, čo vytvára celkom zaujímavé dekadentné spojenie bez toho, aby to stratilo nadnesený punc.

Nedávno si vydala svoju prvú kolekciu s názvom ZROD, vieš nám o nej niečo povedať? Prečo sa tak volá?
Zrod sa nesie v mojom typickom štýle a pozostáva z viac ako 12 diel. V rámci tejto kolekcie ponúkam na predaj originály, printy, bavlnené tašky a tričká. Meno dostala z troch dôvodov:

  1. je to moja PRVÁ kolekcia
  2. moje meno Natália znamená narodenie/zrod
  3. fotenie sa uskutočnilo v deň mojich narodenín

Máš za sebou aj iné úspechy, napríklad v súťažiach?
Áno, väčšina súťaží sa viaže na moje školské časy a na hodiny výtvarnej výchovy. Zaujímavé to začalo byť až na bilingválnom gymnáziu, kedy som sa zúčastnila súťaží organizovaných Francúzskym inštitútom. Dvakrát som vyhrala prvé miesto, čo mi prinieslo zaujímavé ceny ako tablet a pod. Na vysokej škole som sa navštevovala tréningový program pre mladých začínajúcich podnikateľov, kde vyhral môj umelecký projekt NB art.

Takže NB art je podnikateľský projekt – čo všetko ponúka?
Okrem artiklov spomínaných v kolekcii ZROD ešte robím diela na zákazku. Rada by som ilustrovala knihy, či vytvárala obaly albumov pre kapely. Nejaké spolupráce už mám za sebou a dúfam, že ich bude čím ďalej, tým viac.

Aké sú tvoje plány na rok 2019?
Okrem toho, že chcem svetu priniesť kopu ďalších diel by som sa rada venovala aj vytváraniu propagačnej grafiky na zákazku. Plánujem budovať meno mojej značky a rozšíriť publikum o ďalších fanúšikov. Uvidíme, čo všetko nový rok prinesie.

Viac informácií a tvorbu nájdete na facebook stránke NB art.

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.