Tanečník, umelec, režisér, hudobník a reper, ktorého hudba a umenie je nie len jeho snom, ale aj životom.

Dnes som sa rozhodla vyspovedať a trošku vám priblížiť znova niekoho z môjho rodného kraja z Prešova, mladého talentovaného človeka s veľkými víziami, srdcom a s citom k hudbe. Milan Hnat alebo inak nazývaný aj DEKLAN je práve ten, ktorého som sa dnes rozhodla vyspovedať. A pre tých čo tohto umelca nepoznáte priniesť novú inšpiráciu na hudobnej a umeleckej scéne.

Ako by si charakterizoval samého seba?

Charakterizoval by som sa ako umelec, hlavne ako tanečník. Tak ma berie okolie kamarátov aj známych, nakoľko som tento odbor vyštudoval, pracoval som ako choreograf a dodnes mám stále nejaké vystúpenia. Okrem toho, som taktiež scenárista, režisér a kameraman, pretože momentálne má táto spomenutá činnosť živí. Čo sa týka hudby, hádžu ma do kategórie reper, ibaže ja si so svojim hobitím telom neviem predstaviť nazývať sa reperom. Vyznačujem sa aj svojim osobitým štýlom. Nosím klobúky a kabáty. To všetko, celá moja prezentácia je niečo, čo bežne na reperoch vidno nie je, preto by som sa radšej kategorizoval ako spevák, prípadne ak to má byť konkrétnejšie, ako RnB spevák. Našiel som sa v takej pomalšej hudbe, kde sa dá vyhrať s hlasom a štýlmi ako sú latino, letné hity, romantické veci a vlastne celkovo také rádiovky a klubové songy. Poslednú dobu rád kombinujem živé nástroje, živé kapely, spevy a celkovo ma baví akési spájanie žánrov.Raz už som aj dostal prezývku prešovský Justin Bieber, takže tak nejak.

Ako vznikol DEKLAN?

To je celkom zaujímavé, pretože úplne na začiatku to malo byť úplne iné meno, úplne iný pseudonym, konkrétnejšie – WELLDONE, ale skôr mi to prišlo ako na hodine angličtiny a že toto meno/oslovenie sa bude ťažko pamätať, ale DEKLAN bola historická postava, ktorá bojovala za všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či sú to Indiáni, britskí vojaci, v tej dobe biely, čierny, nenormálni, normálni a je o tom natočený aj seriál, kde hlavná postava nesie práve toto meno. V tom seriáli DEKLAN HARP bol Indiánom a po otcovej strane Ír, mal rád tradície a uznával ich, bol spätý s lesom a prírodou, pomáhal chudobným a dával nakladačky tým bohatým, čo vieme prirovnať k slovenskému Jánošíkovi. Sranda bola, že sa to podobalo v istých veciach môjmu životu, môjmu mysleniu a znelo to takmer identicky aj s mojim priezviskom, keďže v seriáli sa tá postava nazýva celým menom Deklan Harp a ja som priezviskom Hnat. Pri mojich prvých krokoch do štúdia, tak ako postupne vychádzali prvé skladby, tak mi to akosi prischlo a chalani v štúdiu mi vraveli, že je to fajn, tak som to tak nechal.

Ako vzniká tvoja hudba a kde berieš inšpiráciu?

Moja hudba vzniká všelijako. Niekedy len tak a niekedy stále. Poväčšine je to tak, že urobíš text a následne vytvoríš hudbu, ale u mňa to je úplne naopak. Mám svojho DJ-a, ktorý mi je zároveň aj manažérom – DeeJaySte, ktorý niekedy urobí vec, ktorá mi sadne melódiou prípadne aj energiou a emóciou. A ak príde aj myšlienka aj téma, tak mi hneď napadajú veci, slová a píšem v tej eufórii, kým nenapíšem celý text, ktorý sa potom dolaďuje na druhý deň, keď ho nechám chvíľu odležať a to isté sa deje aj s hudbou. Celkovo sa s hudbou a textom hráme, kým z toho nie je hotový projekt. A inšpirácia? Tak tak ako každý jeden interpret, beriem ju zo života, zo svojho okolia a príbehov svojich známych. Každý jeden track, ktorý som spravil ma vystihoval. Či už šlo o letnú pecku v ktorej som poukázal na to, že aj človek s ťažšou minulosťou sa vie baviť na plné bomby, alebo track o farbách, ktorý znázorňoval, že veľa ľudí vidí všetko čiernobielo napriek tomu, že je farebný, dobrý a fajn. Každý jeden text, každá jedna hudba ide z môjho vnútra a z môjho života.

Čo chystáš na rok 2020?

Na rok 2020 mám také plány, že by som si chcel kúpiť aspoň štyri ďalšie klobúky v štyroch rôznych farbách – zelená, žltá, ružová, oranžová… a dve obrovské kožuchy, chlpaté a dlhé až po zem… Ale nie… chcel by som určite pokračovať v písaní a nahrávaní trackov, točení klipov, zväčšiť si obzory pre fans a venovať sa im celý rok, aby keď zarobím nejaké peniažky, som vedel urobiť nejaký merch. Taktiež som sa bavil so svojim manažérom, žeby sme vytvorili nejaký mini album a dali to vonku. Robiť súťaže, najmä pre tých, ktorý ma podporujú a aspoň takouto formou sa im odvďačiť. A na záver byť hlavne dobrý interpret, aby v roku 2021 som bol raz tak dobrý ako teraz. A ak všetko pôjde okej a podarí sa mi dostať sa do rádií a mať prvé koncerty, to by bolo pre mňa najväčšom odmenou za odvedenú prácu.


Podporte náš web Vami zvolenou čiastkou a prispejete na ďalší rozvoj PartyPortal.sk

Na akú svoju skladbu si najviac hrdý?

Ako bolo aj vyššie spomenuté, každý jeden track pre mňa niečo znamená, pretože je to inšpirácia braná zo mňa a taktiež aj časť zo mňa, čiže nedá sa povedať, že je pre mňa niektorí lepší a niektorí horší, pretože každý jeden v istom zmysle má niečo do seba. Som hrdý na všetky svoje skladby rovnako, ako som hrdý na ľudí, ktorí moju hudbu počúvajú, dajú mi aj feedback, počúvajú, zdieľajú, lajkujú a podobne. A do budúcna viem povedať, že budem rovnako hrdý aj na každú jednu skladbu, ktorá ešte len príde, pretože mám pocit, že každý jeden track mi niečo dá a posúva ma.

DEKLANOVI ďakujeme za rozhovor v mene celej redakcie PartyPortal.sk, prajeme veľa úspechov na umeleckej ceste a aby nezabudol, že sme boli všetci zrodení aby sme tvorili a je na nás čo a koľko…

Zdroj: Bianka Knutová
Foto: archív Deklan