Bratislavská punková skupina RozpoR vypustila v nedeľu (18.9.) novú skladbu a videoklip s názvom Víťazi. Pesnička vzdáva hold ukrajinským bojovníkom proti ruskej okupácii a jej posolstvo sa dá v krátkosti zhrnúť do vety – Ukrajinci sú pre nás od začiatku vojny morálni víťazi, bez ohľadu na to ako to dopadne.

Kapela si pozvala na spoluprácu aj viacero hostí – Michala Kaščáka z kapiel Bez ladu a skladu, VBPS či Drť, Laskyho z Pary, Borisa, speváka z metalových Catastrofy a Romana Klubala z punkových skupín Bratislavské dievčatá a Lord Alex. Špeciálnym hosťom je aj ukrajinský hráč na banduru Volodymyr Voyt, člen Ukrajinského národného folklórneho súboru Hryhorija Verjovky. Jeho typický ukrajinský tradičný nástroj – bandura sa v súčasnosti stal jeden z kultúrnych symbolov odporu voči ruskej okupácii.

Časť videoklipu tvorí aj protestný mini-koncert kapely pred Ruským veľvyslanectvom v Bratislave.


Ako poznamenal gitarista a textár RozpoRu Datra: “K tejto vojne sme sa chceli vyjadriť už od jej začiatku, ale dlho som nemal žiadny vhodný hudobný nápad. Ten prišiel až v júni a preto to vychádza von až teraz. Trochu ma prekvapuje, že doteraz o tom žiadna iná punková kapela na Slovensku neurobila song, teda aspoň v tunajšom punku som nič také nezachytil.

Zdroj: Datra, RozpoR