RTVS si aj na tohtoročné vianočné obdobie pripravila pre poslucháčov a divákov nádhernú vianočnú melódiu. Pokračuje tak v tradícii vianočných nahrávok Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu so slovenskými interpretmi. Novú skladbu s názvom Dieťa v nás naspieval Peter Cmorik.

Umelecké zoskupenie v zložení Peter Cmorik, František Griglák, Peter Uherčík a Daniel Hevier v spolupráci s RTVS, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu, pod taktovkou Adriana Kokoša dokončili nahrávku vianočnej piesne Dieťa v nás koncom novembra 2020. „Pieseň trpezlivo čakala na svoje dokončenie a spolu s autormi sa aj dočkala finálnej podoby,“ povedal o skladbe spoluautor hudby Peter Uherčík „S piesňou Dieťa v nás som oslovil Petra Cmorika, ktorý na túto myšlienku prikývol a spoločne s Ferom Griglákom sa zhodli, že text by mal napísať Daniel Hevier, ktorý s nápadom taktiež súhlasil,“ dopĺňa.

Skladba, ktorej interpretom je päťnásobný Zlatý slávik Peter Cmorik a ktorá textom pripomína hlavné a ozajstné posolstvo vianočných sviatkov, znie už počas týchto dní éterom rozhlasových okruhov RTVS Rádia Slovensko i Rádia Regina. Motív skladby je prítomný aj vo vianočných televíznych programových kompilátoch a videoklip diváci okrem online služieb RTVS uvidia aj v televíznom vysielaní. „Vždy, keď sa dá nahrávať s orchestrom, som veľmi šťastný a Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu tomu dal krásnu vianočnú farbu. Dúfam, že sa poslucháčom pieseň bude páčiť, nám sa páči veľmi,“ povedal v rannom programe „Dobré ráno, Slovensko!“ s Petrou Bernasovskou a Richardom Dedekom v Rádiu Slovensko Peter Cmorik.

Peknej tradícii sa teší aj dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adrian Kokoš. „Som veľmi rád, že aj tento rok sa nám podarilo nahrať krásnu pieseň, aj napriek situácii, akú aktuálne žijeme. Aj tohtoročná skladba je rovnako hodnotná vďaka kvalitným umelcom, ktorí sa na jej tvorbe podieľali. Ocenil ju aj sám Peter Cmorik, ktorý má vyštudovanú klasickú hudbu a pôsobil aj ako učiteľ na umeleckej škole. Dievčatá zo zboru dodali piesni také hravé vianočné pozlátko, pretože anjelské detské hlasy k Vianociam jednoducho patria. Som rád, že sa u nás v RTVS opäť podarila pekná produkcia a verím, že sa divákom a poslucháčom bude páčiť,“ dodal.

Minuloročnú sviatočnú skladbu s názvom Vianočná nádej naspievala so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu autorka, hudobníčka a speváčka Jana Andevska. Orchester v minulosti pri vianočných skladbách spolupracoval aj s ďalšími špičkovými interpretmi, napríklad Mirom Žbirkom, IMT Smile, Mirom Jarošom a ďalšími.

Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS