RTVS prináša v spolupráci s Asociáciou hudobných klubov Slovenska na obrazovky Dvojky nový hudobný program Na šnúre. Diváci sa môžu sa tešiť na záznamy štyroch živých koncertov interpretov a kapiel, rozhovory so speváčkami, spevákmi, kapelami a fanúšikmi o hudbe, kluboch a všetkom, čo hudobný život prináša. Moderátormi programu budú Viera Ráczová z Rádia_FM a Oliver Rehák z Denníka N. Prvý koncert odvysiela RTVS na Dvojke už tento piatok 26. mája o 23.05 h a ďalšie epizódy vždy v piatok v neskorších večerných hodinách.

V pilotnej epizóde sa hudobným fanúšikom predstaví kapela Dis is Markéta v domácom hudobnom klube Music a Café Nitra. Diváci sa v ďalších častiach môžu tešiť aj na koncert Eda Klenu z prešovského Stromoradia, The Youniverse z trenčianskeho Piano Clubu a sériu uzatvorí najdlhšie hrajúca autorská kapela z Nového Mesta nad Váhom Nora Carusso v klube Za rampami.

„Okrem toho, že Na šnúre nám dáva možnosť sledovať koncerty domácich kapiel, je zároveň úžasnou príležitosťou spoznať aj slovenské kluby. Kultové miesta, ktoré už čo-to zažili, ale aj nové priestory, ktoré sú mnohými ešte neobjavené. Vezmeme divákov na pódiá či do backstage-ov rôznych klubov naprieč celou krajinou. A koncert či interakcia s publikom je bonusom pre takéhoto televízneho hudobného sprievodcu po Slovensku,” pozýva k obrazovkám moderátorka Viera Ráczová, ktorú poslucháči poznajú z popoludňajšieho vysielania Rádia_FM.


„Našim hlavným cieľom je predstavovať samotných muzikantov, preto sa nakrúcajú celé koncerty aj s divákmi. Polovicu relácie Na šnúre budú tvoriť pesničky, v tej druhej polovici sa vždy rozprávame s hudobníkmi a snažíme priblížiť ich tvorbu,” hovorí moderátor relácie Oliver Rehák, ktorý je dlhoročný hudobný publicista.

Na obrazovke sa odprezentujú muzikanti, ktorí už nie sú úplne začínajúci, ale zároveň ešte nie sú verejnosti známi. Ich výber je výsledkom rozhodnutia členov Asociácie hudobných klubov Slovenska, pričom primárnym  cieľom je zviditeľnenie nových mien na scéne zo všetkých regiónov alebo dlhoročne fungujúcich kvalitných hudobných projektov, ktoré si podľa dramaturgov hudobných klubov zaslúžia väčšiu pozornosť.

Úvodná epizóda programu Na šnúre ponúkne divákom koncert Dis is Markéta, rozhovor s jej členmi Martinou Kertészovou (spev, texty) a Romanom Stražancom (violončelo) a reakcie a názory fanúšikov na tvorbu tejto mladej kapely. Odznejú autorské piesne Torysa, Idú, Hrajžemi, Labutia, Orgován, Zahorela a Básnik.


„Dis is Markéta je kapela z Nitry a chceme ukázať svetu troška nitrianskej muziky. Navyše je to dievčina, ktorá má nádherný hlas, robí autorskú tvorbu s presahom od ľudových skladieb cez world  music a ethno music. Má všetky atribúty toho, aby sa mohla páčiť a ja jej chcem pomôcť,” hovorí o svojom výbere Drahomír Jacko, dramaturg hudobného klubu v Nitre.

Dis is Markéta začínala skúškami po bytoch, kým si časom našla svoju skúšobňu. Svoj prvý koncert odohrala práve v Music a Café. Na svojom konte už má EP s piatimi skladbami, ktoré produkoval Tomáš Löbb. Hudobníci sa aktuálne sústredia na koncertovanie a prípravu debutového albumu. V marci získali na Radio Head_Awards 2022 cenu Nadácie Advanced Investments.

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS
Foto: Robo Piroška