Na prelome roka si RTVS pre divákov aj poslucháčov pripravila bohatú ponuku programov, v ktorých sa skrýva nielen množstvo zábavy, ale aj hudby, umenia, rozhovorov či zaujímavých faktov. Nebudú chýbať premiéry filmov, divadelných a rozhlasových hier, obľúbených zábavných relácií, dokumentov a koncertov. Vstup do nového roka bude pre televíznych divákov aj rozhlasových poslucháčov RTVS rozhodne nezabudnuteľný.

Jednotka

Po vianočných dňoch sa diváci RTVS na Jednotke môžu tešiť na ďalšie dni plné televíznej zábavy. Pre divákov si Jednotka pripravila hneď niekoľko televíznych filmových premiér. V utorok 26. decembra ponúkne o 21.25 h oceňovaný film Piargy v hlavnej úlohe so skvelou Judit Pecháček. V piatok 29. decembra čaká divákov na Jednotke večer plný premiérových komédií – o 20.30 h sa Karel Roden predstaví v snímke Indián a o 22.05 h sa diváci môžu tešiť na televíznu premiéru komediálneho filmu Vitaj doma, brate!. 30. Decembra ponúkne Jednotka divákom ešte jednu filmovú premiéru. Ďalší oceňovaný film Čierne na bielom koni v hlavnej úlohe s Milanom Ondríkom odvysiela o 22.10 h.

V poslednú nedeľu v roku, 31. decembra, sú pripravené silvestrovské špeciály obľúbených relácií – najskôr Záhady tela pod vedením moderátora Mariána Miezgu, na obrazovky sa vo veľkom štýle v 14. Sérii vráti Milujem Slovensko s Martinom Nikodýmom a obľúbenými kapitánmi Adelou Vinczeovou a Dano Danglom, a hodinu pred polnocou nebude chýbať talkšou Neskoro večer s Petrom Marcinom. Po polnoci je pre divákov pripravený premiérový koncert Zuzana Smatanová – 20 rokov na scéne.


RTVS na Jednotke aj v prvom novoročnom týždni pokračuje vo sviatočnej vysielacej štruktúre a pre divákov má  pripravených veľa premiér pôvodnej aj koprodukčnej tvorby pre deti aj dospelých.

Na Nový rok, 1. januára, RTVS uvedie premiéru koprodukčného filmu Slúžka režisérky Mariany Čengel Solčanskej o neobyčajnom priateľstve dvoch žien, ktorý vznikol na základe literárnej predlohy Hany Lasicovej a bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Počas sviatočného dňa divákov čaká už tradičný priamy prenos Novoročnej svätej omšeNovoročný príhovor prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Sviatočný deň neopomenie ani slovenskú klasiku – muzikál Neberte nám princeznú, film Očovské pastorále a klasickú rozprávku z dielne RTVS Sedem zhavranelých bratov.

Počas prvého týždňa nového roka uvedie RTVS v repríze aj ďalšie divácky obľúbené koprodukčné tituly. V stredu 3. januára to budú filmy ŠarlatánČiara, v sobotu 6. januára film Krištof a v nedeľu 7. januára film Baba z ľadu so skvelou Zuzanou Kronerovou. Prázdninové popoludnia budú plné klasických rozprávok ako Svätojánsky venček, Čertovské pero, Kúzelník žito či Mahuliena, zlatá panna. Podvečery budú patriť dobrodružnej klasike vo francúzskych filmoch Hrbáč, Kapitán, V službách kráľa Čierny tulipán.


Pripravené sú aj premiéry akvizičných filmov inšpirovaných skutočnými príbehmi – vo štvrtok  4. januára Zrodenie šampióna: Príbeh Borisa Beckera a v piatok 5. januára romantická dráma o zrodení najslávnejšej stavby Paríža s názvom Eiffel.

V sviatočný trojkráľový deň v sobotu 6. januára RTVS prinesie divákom obľúbené rozprávky Pávie pierko, Chladné srdce a Šípová Ruženka a v hlavnom vysielacom čase divácky stále obľúbenú poľskú minisériu Mastičkár. Prvý víkend roku 2024 štartujú na Jednotke aj ďalšie premiéry novej sezóny. Už v nedeľu 7. januára príde na obrazovky nový dramatický seriál RTVS Čas nádejí, ktorý mapuje míľniky slovenskej histórie odohrávajúce sa na pozadí silného rodinného príbehu. Pripravený je aj nový dokumentárny cyklus Opri sa o mňa o celospoločenských témach a ľuďoch, ktorí prežili zlomové situácie, kedy sa ocitli na križovatke a museli v sebe nájsť silu a aj odvahu vykročiť na novú cestu. Či už sa stretli s nenávisťou, zasiahlo do ich života a kariéry rodičovstvo, závislosti alebo sa stretli násilím, nečakanými chorobami a úmrtiami, ich životný príbeh je inšpiratívny a nájdu sa v ňom aj mnohí diváci. V ôsmich epizódach sa predstavia napríklad Katarína Koščová, Celeste Buckingham, Petra Nagyová Džerengová, Pavel Čekan, Martin Feherváry a ďalší. V detskom pásme sa malí diváci môžu tešiť na premiéru cyklu Superveda, v ktorom na nudné vedecké otázky odpovedá  populárny youtuber Peter “Explo“ Altof humorným a hravým spôsobom, plným pokusov a experimentovania.

V druhom januárovom týždni sa diváci môžu tešiť aj na premiérové pokračovania obľúbených zábavných relácií RTVS – vo štvrtok to bude Hit roka, v piatok Milujem Slovensko a v sobotu súťažná šou Záhady tela a talkšou Petra Marcina Neskoro večer.


Dvojka

Dvojka ponúkne divákom v medzisviatočnom období množstvo hudobných premiér – v piatok 29. decembra o 21.00 h to bude koncert Peter Lipa Symphony, po ktorom bude nasledovať premiérový záznam z tradičného koncertu Mosty Gesharim, ktorý spája rôzne náboženstvá, kultúry a myšlienky. Premiérovou hudbou bude na Dvojke pokračovať aj sobota 30. decembra, kedy o 16.35 h odvysiela koncert Slovenské tango Milana Lasicu a Bratislava Hot serenaders. Sobotný večer bude patriť dvom premiérovým dokumentom – o 20.10 h ponúkne Dvojka dokument Dežo Hoffman – fotograf The Beatles a následne nový dokument Andy Warhol – americký sen.

Silvester na Dvojke bude v znamení svetových hudobných hviezd. Počas dňa divákov potešia hudobné dokumenty: Britney Spears, Michael Jackson, Madonna, George Michael, Elton JohnTina Turner. Večernú silvestrovskú zábavu odštartuje o 19.15 h premiérový dokument o svetoznámej speváčke Mariah Carey: Milovaná diva, nasledovať bude dokument s názvom ABBA navždy: víťaz berie všetko. Do polnoci divákov zabavia legendárne kapely BeatlesQueen. Po polnoci si staršie ročníky zaspomínajú na legendárnu humornú dvojicu Lasica a Satinský v programe Ktosi je za dverami.


Prvý deň v roku 2024 sa na Dvojke ponesie v znamení umenia a nových prírodopisných dokumentov. Cez deň si môžu diváci v premiére vychutnať prvú rozprávku pre nepočujúcich z dielne RTVS Legenda o troch prútoch, premiérový dokument o opernej legende Pavarotti a už tradične aj Novoročný koncert Viedenských filharmonikov plný valčíkov a tanečných melódií. Večer zas otvorí svetová premiéra nového dokumentu Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom, kde slávny britský televízny dobrodruh predstaví celému svetu tie najzaujímavejšie prírodné krásy Slovenska. Do zákulisia výroby tohto dokumentu sa pozrieme v nasledujúcom Filme o filme z dielne RTVS a významnú postavu našich veľhôr predstaví nový dokument RTVS v réžii Braňa Molnára Hohenlohe knieža Tatier

Najväčšie hviezdy svetového filmu predstavia v utorok 2. januára premiérové dokumenty Sean Connery verzus James Bonda portrét Oscarového Al Pacino – herecká legenda. Dve podoby akčného hrdinu priblíži stredajší večer dokumentami Mel Gibson – blázon i džentlmenJackie Chan: Zrodenie legendy. Vo štvrtok je pre fanúšikov legendárneho Jean-Paula Belmonda pripravená premiéra dvojdielneho titulu Nenapraviteľný Belmondo. Obľúbeného komika strieborného plátna oživí v piatok 5. januára dvojdielny dokument Bláznivé dobrodružstvá Louisa de Funésa. Trojkráľový večer si môžu diváci vychutnať v spoločnosti nesmrteľného Fanfána Tulipána a tragický osud jeho predstaviteľa spoznáte v premiérovom dokumente Gérard Phillipe: Posledná zima. Prvý januárový týždeň uzatvorí v nedeľu premiérový portrét ikonickej krásky svetového filmu s názvom Claudia Cardinale a jej tajomstvo a aj skutočný príbeh lásky Alaina Delona a Romy Schneider – Romy a Alain: veční snúbenci.


Rádio Slovensko

V posledný deň roka 2023 ponúkne Rádio Slovensko silvestrovské vydania humorne a oddychovo ladených cyklických relácií. Už krátko po 9.00 h sa ozvú Silvestrovské Spojky Adely Vinczeovej, a po nich Silvestrovská Skúška sirén, o 11.05 h  ponúkne Rádio Slovensko poslucháčom Silvestrovské Postojačky. O 13.05 h si poslucháči budú môcť vypočuť rozhovor s hercom Petrom Sklárom, známom nielen z rozhlasových dramatizácií, ale aj televíznych seriálov. Aj tohto roku pripravujú redaktori spravodajstva a aktuálnej publicistiky Silvestrovský Rádiožurnál a špeciálne silvestrovské bude aj vydanie motoristického a dopravného magazínu Pozor, Zákruta! po 17.00 h. O 18.05 h  predvedú v rozhlasovom éteri Rádia Slovensko herecké umenie Radošinské naivné divadlo v absurdnej komédii Besame mucho alebo Čo sa skrýva v kufri (a v nás). Od 21.05 h až do polnoci bude poslucháčov zabávať kontaktová relácia Rada Meššu Silvester na Slovensku plná párty hitov a živých rozhovorov. 

Nový rok 2024 privíta Rádio Slovensko novoročným príhovorom generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Nebude chýbať ani Novoročný príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorý si poslucháči budú môcť vypočuť o 13.00 h. Novoročná Nočná pyramída  privíta hosťa Tomáša Fabinyho – vášnivého cestovateľa, ktorý porozpráva o svojich zážitkoch z ciest a o miestach, kde oslavoval príchod nového roka.


V prvý januárový týždeň zhrnie Rádio Slovensko vždy po 17.00 h dôležité medzníky a udalosti uplynulého roka. V pondelok to bude To naj z vysielania v roku 2023, v utorok Kultúra 2023, v stredu Šport 2023, vo štvrtok Slovensko 2023 a v piatok Svet 2023

V sobotu 6. januára na sviatok Troch kráľov sa poslucháči môžu započúvať do rozhovorov s troma kráľmi. O 12.10 h budú hosťami v štúdiu herci Stano Král, Milo Kráľ a hudobný skladateľ Martin Kráľ. Trojkráľové popoludnie prinesie ďalšie vydanie obľúbenej relácie Vlada Franca Túto hudbu mám rád, do ktorej pozval slovenskú herečku Kamilu Magálovú.

Rádio Regina

Silvestrovské humoristické retro Rádia Regina naštartuje o 09.05 h pásmo imitácií a paródii so Štefanom Skrúcaným a Borisom Ďuričom Dvaja za všetkých. Dvojhodinový blok úsmevného slova od po 13.00 h prinesie scénky rozhlasových humoristov, ktorí sa nechali inšpirovať Dobšinského rozprávkami, vracia sa herecké Senior-duo Ivan Krivosudský a Viliam Polónyi, a na Linke dôvery si posťažuje Peter Bzdúch. Tretí silvestrovský blok zábavy z rozhlasového archívu odštartuje o 18.15 h komédia Radošinského naivného divadla z roku 1976 pod názvom Aj tí naši pijávali, a následne sa v Silvestrovských diskošokoch slova ujme prvá dáma slovenského humoru Magda Paveleková ako rekvalifikovaná diskdžokejka a speváčka. Výber zo zlatého fondu rozhlasovej zábavy uzavrie silvestrovský program Sedem bez záruky, v ktorom  Elene Vacvalovej na jej mierne provokačné otázky vtipne odpovedal Milan Lasica, Marián Leško, Oľga Feldeková a Marián Geišberg. Premiéru na stanici Rádio Regina bude mať o 20.00 h program Tam u nás, ROŠAMBO – Barbora Botošová a vyvrcholenie koncoročného vysielania na Regine bude patriť Silvestrovskej diskotéke s moderátorom Mirom Čiefom.


Rádio Regina Západ ponúkne o 11.00 h silvestrovské vydanie zábavníka Pichli vidly a o 12.30 h  rodinný seriál Život s vôňou vanilky. Po 16.00 h obľúbený hudobný týždenník Hitparáda Ľuba Černáka.

Rádio Regina Stred o 15:05 hrozprúdi žartovné rozprávanie a piesne v podaní folklórnych skupín a ľudových hudieb zo stredného Slovenska v programe Na Silvestra veselo.

Rádio Regina Východ ponúkne na Silvestra tri novinky. Po 07.30 h to bude program s názvom Za tarhami še potarhame, ktorý prinesierýdzo spišský príbeh z doby nedávno minulej nielen o tom, čo sa stane, keď sa človek zapletie s cirkusantmi. Silvestrovský Úsmevník o 11.00 h ponúkne výber najlepších scénok a hudobných vystúpení za rok 2023 a po 15.00 h sa poslucháči zabavia s Domim Halym v Silvestrovskom štúdiu dobrej nálady.

Nový rok 2024 privíta Rádia Regina o 09.00 h Novoročnou rímsko-katolíckou svätou omšou z Katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.  O 14.05 hponúkne Rádio Regina priamy prenos Novoročného koncertu „…len jednu lásku mám…“ z koncertného štúdia Slovenského rozhlasu v Bratislave.

V sobotu 6. januára ponúkne Rádio Regina trojkráľové folklórne relácie Klenotnica ľudovej hudby a Husličky z javora. O 19.00 h sa poslucháči môžu tešiť na vianočný Klub rusínskych osobností s pravoslávnym popom Pavlom Novákom, ktorý porozpráva o pravoslávnych vianočných tradíciách a vianočných koledách.


Rádio Devín

Rádio Devín sa na záverečný deň roka pozrie v rôznych formátoch. Napríklad prostredníctvom fíčru autora Jána Klímu Humor v hudbe o 17.00 h, v rozhlasovej dramatizácii klasickej Tajovského komédie o ženskej tvrdohlavosti Ženský zákon o 22.00 h a v hudobných reláciách. Pestrá silvestrovská paleta Hudby zo slovenských filmov so začiatkom o 20.30 ha poslednú hodinu pred polnocou dá Rádio Devín zbohom starému roku výberom hudby redaktorov Silvie Zvarovej, Jána Klímu a Zuzany Adamkovičovej.

Nový rok privíta Rádio Devín Novoročným matiné, v ktoromzaznejú reprezentatívne diela významných slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku a Ivana Hrušovského.0 19.00 h ponúkne Rádio Devínposlucháčom krásny sviatočný zážitok Novoročným koncertom: Slovenské aj svetové. Ide ozáznam slávnostného, záverečného koncertu Bratislavských hudobných slávností 2023 v podaní Slovenskej filharmónie a dirigenta Tomáša Netopila.

6. januára Traja králi prinesú na vlny Rádia Devín koledy kresťanov byzantského obradu v relácii Musica folklorica. O15.30 h zazniezáznam slávnostného koncertu Českého a Slovenského rozhlasového zboru Sviatočný vokálny koncert.


Rádio_FM

Rádio_FM na Silvestra 31. decembrav sviatočnom vysielanípoteší poslucháčov nahrávkami z tohtoročného festivalu Pohoda: o 10.00 h s kapelou Midi Lidi a o 13.00 hs britskou indie rockovou skupinou Wet Leg. Silvestrovský večer od 18.00 h bude patriť moderátorskej a autorskej dvojici Daniel Baláž a Pavol Hubinák. Od 20.00 h do polnoci bude Silvester_FM  plný exkluzívnych DJ-ských setov, ktoré ponúknu postupne Nika, Kinet, David zo Senca a Tibor. Po polnoci ich vystriedajú Galager, Yanko, Lixx, Skank, Tono S., Beyuz, Potkan a  ráno na Nový rok bude mať DJ-ský silvestrovský set v rukách Daniel.

Na Nový rok 2024 o 13.00 h zaznie záznam z festivalu Pohoda 2023, na ktorom sa predstavil  drum and bassový popový projekt Meowlau x Val. Od 17.00 h ponúkne Rádio_FM koncert britskej rockovej kapely Yard Act. Na Troch kráľov o 17.00 h uvedie Rádio_FM koncert EBU.


Rádio Patria

Rádio Patria sa bude lúčiť s rokom 2023 programom Bye, bye 2023, ktorý odvysiela medzi 14.00 h a 18.00 h. Toto humorné publicistické pásmo s najznámejšími hlasmi vysielania v réžii Ágnes Bárdos bude na Silvestra.

Nový rok 2024 bude aj v znamení Hudobných spomienok na divadlo v roku 2023, v ktorých zaznejú ukážky z premiér SND, NDKE, Jókaiho divadla, Budapeštianskej Opery na opernej, muzikálovej a baletnej scéne so sprievodným slovom Attilu Lovásza.

Rádio Slovakia International

Krajanská redakcia: Slovenským krajanom v materčine ponúkne RSI na Silvestra reláciu zostavenú z archívu rozhlasového humoru, v ktorom budú počuť Milana Lasicu, Jula Satinského, Michala Dočolomanského, Pavla Zednikoviča a ďalších. Na Nový rok si budú môcť vypočuťpublicistický materiál o histórii vzniku samostatnej Slovenskej republiky. 6. januára 2024 sa sviatku Zjavenia Pána aj sviatku Troch kráľov bude venovať etnologička Katarína Nádaská.

Anglická redakcia: Silvester v angličtine bude v znamení hudby, odznejú NAJ skladby roka, slovenské hudobné novinky roka 2023, nebudú chýbať rozhovory s interpretmi a skladateľmi, ktorí v odchádzajúcom roku odišli do hudobného neba. Nový rok prinesie rozhovor s politológom o rozdelení Československa i o 20 rokoch oboch krajín v EÚ. 6. januára sa poslucháči dozvedia o slovenskej tradícii výroby ľudových čiapok pre Troch kráľov.


Nemecká redakcia: Ponúkne poslucháčom Silvestrovské pozdravy zo slovenských inštitútov vo Viedni a v  Berlíne, pozvánky na top-podujatia v roku 2024, Silvestrovské  vydanie poslucháčskej listárne – pozdravy poslucháčov k Novému roku a  Hudobnú kapitolku. 1. januára, v deň vzniku SR, sa redaktori zamerajú na vznik samostatného Slovenska 1.1.1993 v rozhovore s historikom Dušanom Kováčom zo SAV a 6. januára predstavia etnologičky slovenské trojkráľové tradície.

Francúzska redakcia: Pripravila vo francúzštine prehľad najdôležitejších udalostí roka a Silvestrovskú listáreň – pozdravy od poslucháčov z celého sveta. V prvý deň  nového roka zaznejú vyjadrenia cudzincov, ako trávia Silvester na Slovensku. 6. januára redakcia ponúkne vysvetlenie, ako vznikol sviatok Troch kráľov a aké sú tradície na Slovensku v tento deň.

Ruská redakcia: Pre rusky hovoriacich poslucháčov RSI pripravuje na 31. decembra  informácie o tom, ako  sa v Bratislave oslavuje  Silvester, o  sviatočnej atmosfére, tradíciách Silvestra a chýbať nebudú pozdravy redaktorov RSI. 1. januára sa poslucháči dozvedia o úspechoch SR v medzinárodnej politike, a tiež prečo Slováci milujú Slovensko. Tradície Troch Kráľov, História Betlehemov, Pravoslávne Vianoce –Roždestvo to je program RSI v ruskom jazyku v sobotu 6. januára.


Španielska redakcia: Prinesie na Silvestra ukážku zo záznamu rozprávačského predstavenia „Bolo raz jedno utopické putovanie po rozprávkach v siedmych jazykoch”, ktoré sa tento rok konalo v  Bratislave. Predstavenie pripravili viacerí európski rozprávači, ktorí oživujú tradičné rozprávačstvo v  Európe. Bohdan Ulašin, vtipným spôsobom vyrozpráva Jánošíkov príbeh. Silvestrovské bude aj spomínanie na humor nedávno zosnulého Tomáša Janovica. 1. januára zaznejú v španielčine Pozdravy a želania od poslucháčov z piatich krajín, nebude chýbať spomienka na vznik SR, či krátke politicko-ekonomické zhrnutie a zhodnotenie roka 2023. 6. januára za Trojkráľovými tradíciami vycestujú redaktori na slovenský vidiek, kde sa udržiavali najrýdzejšie.

Vo všetkých šiestich jazykových blokoch si budú môcť poslucháči vypočuť novoročný prejav prezidentky slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS