RTVS otvára prihlasovanie do 39 .ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023. Autori a interpreti pôvodnej slovenskej populárnej hudby môžu od 1. mája prihlasovať svoje vlastné, po slovensky spievané skladby. Uzávierka súťaže, ktorej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice je 1. septembra, finále sa uskutoční 21. októbra 2023.

RTVS sa dlhodobo snaží podporovať a rozvíjať pôvodnú slovenskú populárnu hudbu. Dokazuje to aj prostredníctvom jedinečnej súťaže Košický zlatý poklad, ktorá od svojho vzniku v roku 1980 každoročne oslovuje mnoho začínajúcich, ale aj etablovaných autorov, interpretov a producentov. Vytvára im atraktívny rozhlasový a televízny mediálny priestor na propagáciu a prezentáciu ich hudobnej tvorby.

„Populárna súťaž Košický zlatý poklad sa v priebehu rokov stala známou značkou RTVS a podľa môjho názoru je v nej ukrytý ešte veľký potenciál. A to, že poklad postupne dostal okrem audio podoby aj podobu audiovizuálnu a priestor na televíznej obrazovke je výsledkom cielenej podpory RTVS pre talentovaných slovenských hudobníkov“ povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jaroslav Kerner


„Slovenská  populárna hudba je neodmysliteľnou súčasťou našej národnej kultúry a identity. Pevne verím, že aj prostredníctvom 39. ročníka súťaže Košický zlatý poklad sa nám ju podarí skvalitniť a  obohatiť. Košický zlatý poklad je renomovaná súťažná platforma – je to skvelá príležitosť pre hudobníkov, spevákov, skladateľov a textárov dať o sebe vedieť. Dúfam, že ich aktuálny ročník súťaže osloví a v mene organizačného výboru chcem povedať, že sa na všetky tohtoročné prihlásené piesne už teraz veľmi tešíme“ prezradil riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.  

Na víťazov čakajú navýšené finančné výhry 1.200 €, 900 € a 600 €, finančná Cena za najlepší piesňový text 200 €. Zároveň môžu získať aj Cenu Rádia Slovensko – garantovaný počet odohratí ocenenej skladby v programoch Rádia Slovensko a Cenu východoslovenských internátnych rozhlasových štúdií – programová podpora ocenenej skladby v programoch troch štúdií: Rádio 9, ŠtuRko a Rádio PaF.

Autori a interpreti, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu svoje súťažné skladby prihlásiť prostredníctvom prihlasovacieho webového formulára na stránke RTVS.

Z prihlásených piesní vyberie výberová komisia začiatkom septembra dve skupiny postupujúcich piesní. Do prvej skupiny vyberie šesť, ktoré postúpia priamo do finále. Do druhej skupiny – do semifinálového kola súťaže vyberie najviac dvadsať piesní. Semifinálové kolo súťaže odvysiela 16. septembra Rádio Slovensko a šesť súťažných piesní s najvyšším počtom získaných SMS hlasov postúpi do finále na základe hlasovania poslucháčov.


Pesničková súťaž Košický zlatý poklad je najdlhšie existujúcou súťažou tohto typu na Slovensku. Na finálových kolách jej uplynulých ročníkov zaznelo dokopy 421 finálových súťažných piesní. Interpretovali ich aj Peter Nagy, Beáta Dubasová, No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, Iconito či Tomáš Buranovský, ktorí na tejto súťaži odštartovali svoju úspešnú hudobnú kariéru.

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS