Jan Bendig je meno, ktoré poslednú dobu počujeme na Slovensku čoraz viac častejšie! Len nedávno vydal skladbu s kolegyňou zo speváckej súťaže Markétou Konvičkovou a teraz prekvapil ďalšou skladbou a to hneď s naším najväčším hudobným menom. Rytmus a Jan Bendig otvorili nový žáner v skladbe “Romalandia” a okamžite sa dostali na prvé miesto.

Čakalo sa všetko, ale nie tento balkánsko-rómsky žáner. Skladba je o rómskej krajine, ktorú rómovia na svete nemajú. V klipe sa vôbec prvýkrát objaví aj Rytmusova manželka Jasmina, ktorú ona sama na sociálnych sieťach označila za jednu z najlepších pesničiek od svojho manžela. Spolupráca Honzu s Rytmusom bola na pretrase už viackrát, no až na tretí pokus sa to konečen podarilo.

“Prvýkrát som Patrika oslovil ihneď po skončení Superstar, ale to ma odmietol so slovami, že musím na sebe najprv poriadne zapracovať, druhýkrát to bolo v čase covidu kedy nám obom nesadol zložený song a tak sme si povedali, že počkáme na ten pravý, ktorý bude stáť za to. A to sa tento rok konečne podarilo! Náhodne som Patrika stretol o polnoci v Prahe s jeho manželkou v jednom fastfoode, kedy som tam prišiel totálne špinavý, pretože som maľoval práve svoj dom. On prechádzal cez Prahu z vystúpenia, že sa len zastavil na chvíľu, a tak sme si tam rovno sadli a začali rozprávať o našej spolupráci. No a o tri mesiace neskôr? Vydávame náš spoločný duet ROMALANDIA”, hovorí nadšene Jan Bendig. 


Pre Bendiga bol odjakživa Rytmus idol, ako malý ho počúval v izbe s bratmi a sníval o tom, že s ním raz urobí skladbu. Song je o tom, že Rómovia nemajú vlastne svoju krajinu a sú všade doma, tam kde majú rodinu. V klipe tak trošku ukazujú ako by Romalandia vyzerala. Každý by čakal, že to bude špinavá krajina, ale práve naopak, bola by to krásna krajina plná lásky, radosti a zlata. V Rytmusovom klipe sa vôbec prvýkrát objaví aj jeho manželka Jasmína Alegič, ktorá nazvala song zatiaľ za najlepší hudobný počin svojho manžela. Natáčalo sa v Rozvadove v luxusnom kasíne Kings od mecenáša Karla Gotta a to Leona Tsoukernika. Hudbu zložil slovenský producent Fillipian, melódiu k songu Jan Bendig a o klip sa postaral Lukáš Rejmon.

“Môj prvý klip pre Honzu som točil mega starou kamerkou a celý klip nás vyšiel na päť tisíc českých korún so všetkým. Aj teraz keď naňho pozerám, tak má to kúzlo začiatkov a dlhé cesty, ktoré sme si museli prejsť. Teraz po deviatich rokoch točíme, verím, že fakt veľké a kvalitné klipy. Ale nikdy by som pred rokmi neveril a ani to nebol zámer, že budem točiť klipy aj pre Luciu Bílu, Michala Davida a teraz pre Rytmusa. Je to neskutočné a stále tomu nemôžem uveriť. Dnes vyšla Honzova a Rytmusova spolupráca ROMALANDIA, ku ktorej som vymyslel scenár a režíroval ho. Chcel by som touto cestou poďakovať ako aj im za neskutočnú profesionalitu a voľnú ruku, tak aj @nikitarblv bez ktorého by to nevyzeralo tak ako vyzerá a vždy mi maximálne pomôže, vyhovie a zvládne moje móresy. Si najlepší a ďakujem za to, aký si pracant a kľudy. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí v nás veria, držia nám v našej pracovnej ceste s Honzom palce. Toto je zase ďalšia zdvihnutá latka a už teraz premýšľam ako ju prekonať. Ale bude to sakra ťažké, pretože Rytmus je KING!”, napísal na svojej sociálnej sieti Honzov manažér a režisér, scenárista klipu Lukáš Rejmon.


Okrem tejto skladby však Honzu a Rytmusa spája ešte jedna veľka vec a to, že Rytmus bude mať na jeseň vypredaný koncert so skupinou Kontrafaktom a Honza chystá Disney koncert v O2 aréne a budúci rok v marci, vlastný koncert v O2 –  Universum. Rytmus na margo skladby prezradil, že nakoľko má ženu Balkánku a sám počúva balkánskych Rómov, ide pre neho o veľmi osobnú skladbu.

“Ja viem, že možno ne každý vie, že o 400km nižšie sa robí úplne odlišná hudba. Ale toto je Balkán. Precítený. Temperamentý. Extrémne emočný. Postavený na inom princípe vibrát a poltónov. V našich končinách sme zvyknutí na rovné tóny. Iný prejav a úplné odlišné rytmy na tanec alebo zábavu. Každý ma svoju hudobnú kultúru a príchodom mojej ženy sa Balkán stal mojou prirodzenou súčasťou”, vyjadril sa samotný Rytmus na svojej sociálnej sieti.

“Ja mám z tejto spolupráce takú, ale tak veľkú radosť. Ďakujem za ďalší splnený sen. Bolo a je mi cťou stáť po tvojom boku,” uzatvára Jan Bendig.

Zdroj: Jana Trellová, PR manager
Foto: Vojtech Mervart