Prvý turnaj novej organizácie Attilu Végha FABRIQ MMA sa odštartoval v Trnave vo veľkom štýle. Mestská športová hala sa otriasala kvalitnými profesionálnymi zápasmi, no hlavne dala priestor aj amatérskym fighterom. Okrem hviezdneho duelu Ryšavého vs. Lengála sa fanúšikovia MMA dočkali po roku, veľkolepého návratu do ringu, jedného z najväčších osobností OKTAGON-u Gábora Borárosa. No ťahákom večera bola aj premiéra Patrika „Rytmus“ Vrbovského v pozícii announcera.

Peter Sala, FABRIQ MMA

Na scéne je nová MMA organizácia FABRIQ MMA pod vedením Rytmusa a Attila Véghu. Nová značka spolupracuje taktiež s OKTAGON MMA, čo sa odzrkadlilo na prvom turnaji, keďže sa predstavili aj mená ako Gábor Boráros či Karol Ryšavý, ale aj Lengál, Paulus, Farkaš alebo Hromek. Riaditeľ Végh, priniesol tak novú organizáciu, ktorá ako eventový nováčik zaplnila športovú halu natoľko, že v Trnave nastal pred začiatkom zápasov dopravný kolaps kvôli veľkému záujmu. Tak sa mu podarilo to, čo sa nestáva bežne v menších mestách a v jeden večer priniesol do haly fanúšikov športu z celého Slovenska.

„Pocity mám vynikajúce, som rád za to, že čo sme tak dlho plánovali, vyšlo na výbornú. Chcel by som sa poďakovať celému tímu FABRIQ, akcia bola na úrovni, fighteri boli zodpovední, každý urobil svoju váhu a samozrejme aj OKTAGONu, že nám pustili svojich fighterov – ich hviezdy. Hlavne ako som spomínal od samého začiatku, chceme dať priestor amatérom – začiatočníkom, pretože aj amatéri vedia spraviť atraktívne zápasy a to je aj hlavná myšlienka FABRIQ MMA. Každý by chcel bojovať v OKTAGONe, ale nie každý dostane šancu. Naša organizácia je zameraná na amatérov, ktorí sú naozaj šikovní a majú za sebou veľa zápasov. Ide o to, aby sme im pomohli nastaviť vyšší cieľ, aby sa stále netočili len medzi amatérmi“,  vysvetľuje Attila Végh princíp organizácie.

O rozruch okolo novej organizácie sa postaral aj Patrik „Rytmus“ Vrbovský, ktorý má za sebou tri boxerské zápasy (s Marpom v rámci XFN, s Gáborom Borárosom v rámci Fight Night Challenge a v tej istej organizácii aj s Molochom Vľavo), preto sa pripojil k Attilovi a tak začal svoju novú kapitolu. Cez víkend sa tak predstavil v pozícii uvádzača – announcera ktorý priamo v klietke uvádzal jednotlivé zápasy. U nás túto pozíciu preslávil vďaka OKTAGONU najmä Ondřej Novotný, celosvetovo má tento nepísaný titul Bruce Buffer z UFC. Sobotu tak Rytmus predviedol v ringu to, načo bol športový fanúšik v MMA zvyknutý a doslova potvrdil, že mieri tam, kde sú Ondřej či spomínaný Bruce. Jeho hlas sa otriasal trnavskou halou a za svoj výkon zožal len pozitívne ohlasy. Bolo cítiť, že Patrik má za sebou veľké množstvo koncertov a verejných vystúpení. Veľmi dobre vie, ako hypeovať publikum, pričom celkovo s ľuďmi pracuje na vysokej úrovni, kde to nebolo inak ani v tomto prípade, rozprával vecne a pútavo a jeho bonusom je aj rozpoznateľný hlas, ktorý neskutočne v klietke rezonoval.


„Priatelia včera som si to moc užil ako announcer/ohlasovateľ a samozrejme ako divák zápasov, ktorí mal fighty meter od seba. Byť vo vnútri tesne pred zápasom a ohlasovať to, je energia, ktorú proste nezažiješ nikde inde, iba v klietke. Veľké poďakovanie patrí celému teamu FABRIQ MMA za odvedenú profi robotu špeciálne Spartakus Fight Gym, OKTAGONu, Attilovi a Matúšovi Mečárovi. Som rád, že som súčasťou tohto konceptu a organizácie, ktorá pomáha šikovným amatérskym fighterom, dostať sa vyššie a splniť si sen. FABRIKA NA SNY!“, hovorí prvé dojmy Patrik „Rytmus“ Vrbovský.

Jedným z vrcholov večera bol očakávaný návrat Gábora Borárosa, šampióna prvej série OKTAGON Výzva, ktorý sa vracal do klietky po troch porážkach v rade. Jeho súperom sa stal Grék Robert Oganesyan. Boráros však v dôležitom zápase nezaváhal a potvrdil pozíciu favorita. Zápas príliš dlho netrval a slovenský bojovník svojho súpera „uškrtil“ (rear-naked choke) hneď v prvom kole. Po viac ako dvoch rokoch sa tak obľúbenec fanúšikov vrátil späť do víťazného sedla.

Do hlavného zápasu celého večera sa postavil ďalší šampión OKTAGON Výzvy – Karol Ryšavý, ktorý má už tretí výherný opasok. Ryšavý sa mal pôvodne stretnúť s Kirillom Medvedovským z Izraela, len pár dní pred zápasom sa však slovenskému bojovníkovi súper zmenil. Do boja na poslednú chvíľu naskočil český borec Vlado Lengál, ktorý sa v minulosti predstavil aj pod hlavičkou organizácie OKTAGON MMA.

Do zápasu ako veľký favorit nastupoval Karol Ryšavý, ale Lengál šokoval fanúšikov v Trnave a zo zápasu odišiel ako víťaz. Cestu k víťazstvu si otvoril hrozivým lakťom z otočky a Ryšavému tak zlomil sánku. Podľa Végha ide asi o najvážnejšie zranenie, aké sa môže v klietke prihodiť bojovníkovi MMA.

„Ten deň sa zapíše ako najnešťastnejší a najhorší deň mojej kariéry. Cítil som sa dobre, dobre som sa hýbal a triafal (súpera), bol som istý, no prišiel jeden úder za celý zápas a zlomil mi sánku. Chcem pogratulovať súperovi, trafil to výborne, lepšie to ani nešlo trafiť. Teraz musím ísť na operáciu, rieši sa to. Najviac ma ale bolí prehra, je to však taký šport, jeden musí vyhrať a druhý prehrať. Ďakujem za strašne veľa podporujúcich správ, chcem veľmi poďakovať mojej priateľke a Nathanovi, ktorí so mnou včera absolvovali vyšetrenia. Bol to pre mňa prekliaty deň, štvrtý súper, nakoniec to dopadlo tak, ako to dopadlo. Nechcel som zrušiť zápas v Trnave, bolo to pre mňa také nostalgické, že som tu začínal,“ povedal vo vyjadrení víťaz tretej série reality šou OKTAGON Výzva Karol Ryšavý.


Po úspešnej premiére v Trnave padla voľba na ďalšie mesto so silnými vzťahmi k bojovým športom, takže 25.februára 2023 sa predstaví organizácia FABRIQ MMA v Nitre. Na konci eventu, po ďakovnej reči riaditeľa Attila Véghu predstavili prvé meno, ktoré zabojuje v druhom turnaji tejto organizácie. Vojto Barborík je medzi MMA bojovníkmi známy svojou veľkou silou na zemi v grapplingu. Mnohí ho v tejto činnosti radia dokonca medzi európsku špičku. Cieľom slovenského fightera je titul perovej váhy v OKTAGONE či KSW, uvidíme kto sa mu postaví už začiatok roka v nitrianskej klietke.

Zdroj: Jana Trellová, FABRIQ MMA
Foto: Peter Sala, FABRIQ MMA