Obľúbený hudobný festival a konferencia SHARPE 2024 je za dverami. Od štvrtka 25. apríla do soboty 27. apríla sa priestory bratislavskej Novej Cvernovky zaplnia nádejnými umelcami, hudobnými profesionálmi a kultúrnymi nadšencami. Podujatie je bohaté na hudobné objavy, zážitky, nové pracovné kontakty či priateľstvá. Na čo všetko sa môžete tešiť vo festivalovej, konferenčnej, workshopovej aj gastro časti?

Na 7 stagoch v priebehu troch dní návštevníci zažijú viac ako šesťdesiat hudobných vystúpení, desať konferenčných panelov, dva workshopy, tri speedmeetingy, tri recepcie, a nekonečný networking. Podujatie už tradične zaháji štvrtkový otvárací večer, pripravený v spolupráci s Rádiom_FM. Na SHARPE 2024: Rádio_FM Night vystúpi španielske duo Dame Area, ktoré nehrá ten istý set dvakrát, špička alternatívnej slovenskej hudobnej scény, zoskupenie Kill Your Rap Idols, alebo Berlin Manson, Fvck_Kvlt, Edúv Syn, Dušan Vlk, Temný Rudo, Arleta, Paris a VKTRD na jednom pódiu v rovnakom čase. Večer uzavrie rázna dvojica z Chicaga, Angry Blackmen, s ich experimentálnym hip-hopom a nekompromisnou lyrikou. Festival bude pokračovať aj v piatok a sobotu, s hudobným programom od osemnástej do štvrtej ráno nasledujúceho dňa. Tohtoročnú žánrovú paletu hudobnej dramaturgie iba ťažko vtesnať do slov a skrátka je treba ju počuť naživo. Každý umelec z line-upu tvorí na pomedzí niekoľkých žánrov a zaznie tu snáď všetko od art popu cez indie, shoegaze, disco, folk, blues, hip-hop, prog rock, nu-jazz, R&B, post-punk, klasickú hudbu, black metal až po tribalistický industrial techno či gabber.


Konferenčná časť prinesie témy ako generačná diverzifikácia publika, ekologickejšie alternatívy festivalovej gastro ponuky, rola umelcov a kultúrnych pracovníkov v súčasnom socio-politickom dianí na Slovensku a vo svete, stúpajúce náklady na vystúpenia headlinerov a safe space v kultúre hudobných podujatí. Uznávaná talianska promotérka Katia Giampaolo bude už v piatok poobede viesť rozhovor s legendou amerického nezávislého rádia KEXP, Kevinom Colom. V sobotu zaznie rozhovor s Michailom Stanglom známym aj ako DJ Opium Hum, hybnou silou elektronickej undergroundovej scény v Európe a jedným z kurátorov berlínskeho CTM festivalu a klubu Berghain. Na konferencii budú mať návštevníci možnosť stretnúť aj dramaturgičky a dramaturgov barcelonských festivalov BAM a Primavera Sound, nemeckých festivalov Immergut Festival a Most Wanted: Music Berlin, či unikátneho festivalu Tremor na Azorských ostrovoch.

Za veľmi dôležitú považujem tému safe space a teda bezpečného priestoru, vďaka ktorému môžu byť kultúrne podujatia viac inkluzívne. Diskusia na túto tému môže prispieť nielen k pozitívnej zmene v hudobnom sektore, ale celkovo k posunu smerom k otvorenejšej,

akceptujúcejšej a spravodlivejšej spoločnosti. Som veľmi rada, že do debaty prijala pozvanie Ana Marjanidze, aktivistka, DJ-ka a zakladateľka kolektívu TransForma z klubu Bassiani v Tbilisi, ktorý je významným miestom tamojšieho hnutia za slobodu a rovnosť nielen v kultúre. Teším sa, že program konferencie ukazuje, ako hudba reflektuje svet okolo nás a aj naopak, to, čo sa deje v spoločnosti ovplyvňuje hudobný svet.” Dodáva riaditeľka konferencie Táňa Lehocká.


Novinkou tohto ročníka je Študentské fórum, na ktorom sa vybraní študenti umeleckých  odborov budú vzdelávať o autorských právach a povinnostiach so SOZA a s holandským hudobným manažérom a lektorom Koenom ter Heegde v rámci workshopu o priebehu bookingu hudobnej tour. Ďalší workshop poskytne vhľad do digitálnych kampaní a umelcom vysvetlí, prečo je potrebné a efektívne si budovať publikum online a neprihlásiť sa na sociálne siete iba tesne pred vydaním albumu. Priestor na bližšie predstavenie svojej lokálnej hudobnej scény a exportných aktivít dostanú organizácie SoundCzech, Music Export Poland a German Music Export s Initiative Music.

Zázemie Novej Cvernovky opäť ponúkne kompaktnosť, pohodlie aj zábavu, vďaka mnohým zákutiám, v ktorých sa uskutočnia desiatky koncertov stále na jednom mieste. Prístupnosť vonkajších aj vnútorných stageov je ideálna pre každé počasie. V aktuálnom roku festival kladie dôraz na priaznivý prínos pokrmov rastlinného pôvodu na udržateľnosť, aj práve na eventoch. Menu festivalovej zóny bude pozostávať z výberu vegetariánskych a vegánskych jedál od prevádzok Kebab On Wheelz, Cheesy Cheese, PRETO Ryba Žilina, Lunter a Dvanásť Duší. Nápojovú ponuku spestrí Pilsner Urquell, ktorý bude na festivale dokonale čapovať hladinku či šnyt a v škole čapovania to naučí aj návštevníkov. V rámci Skrytého baru si festivaloví a konferenční hostia budú môcť dopriať sortiment alkoholických drinkov vďaka Pernod, ale aj nealkoholických nápojov od Kofoly. Výhodou je, že pri každom nákupe na vyznačených termináloch v nápojovej a gastro zóne s kartou od 365.bank získajú návštevníci 10 % z ceny nákupu späť na ich účet. Nebude chýbať ani festivalový merch a vstupenky na jednotlivé festivalové dni. Tie si návštevníci budú môcť kúpiť v hotovosti pri vstupe na akreditáciách. Ceny jednodňových vstupeniek sú zverejnené na webe sharpe.sk.

Festival SHARPE sa koná aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Mesta Bratislava, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, Nadácie SPP, Creative Europe Desk, LIVE Europe, Rakúskeho kultúrneho fóra, Poľského inštitútu,Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave, Goetheho inštitútu a Novej Cvernovky.


Mediálne o festivale a konferencii informujú Rádio_FM, StartitUp, RTVS, FULLMOON, Rádio Wave, Rádio 1, Televízia JOJ, Kapitál, Citylife. Vstupenky zakúpite exkluzívne na Predpredaj.sk.

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z celého sveta. Vstupenky v online predaji do 24. 4. na sharpe.sk.

Zdroj: Linda Durkáčová, Sharpe festival