Šiesty ročník festivalu SLovO aleBO huDbA kladie otázku, prečo je dôležité poznať vlastnú minulosť. V Banskej Štiavnici od 15. do 17. septembra 2023
Rodinný undergroundový a disidentský festival SLovO aleBO huDbA vznikol pred šiestimi rokmi, keď jeho zakladatelia chceli upozorniť na život obyvateľov Československa v období normalizácie, od okupácie do Nežnej revolúcie (1968 – 1989).
„Festival vznikol preto, lebo nás negatívne fascinovala predstava života v normalizačnom, neslobodnom, ostnatými drôtmi obohnanom a Sovietskym zväzom okupovanom Československu po roku 1968. Naším hlavným zámerom je priniesť do verejného priestoru diskusiu o období normalizácie, na ktoré generácia dnešných štyridsiatnikov spomína ako na roky svojho detstva, so spomienkovým optimizmom, mladší ho vôbec nezažili a nespájajú sa im s ním žiadne pocity, Zároveň, generácia našich rodičov ešte nestihla vypovedať dostatočne svoje príbehy a myslíme si, že by bolo chybou sa ich na ne neopýtať,“ povedala spoluzakladateľka festivalu Zuzana Bargerová. „Festival SLovO aleBO huDbA je prepájaním minulosti a súčasnosti, akoby sa v Banskej Štiavnici navliekali na šnúru korálky, vedľa seba slová starých i mladých, ich histórie, príbehy, básne, pesničky, úvahy, všetko, čo ľudia potrebujú, aby v živote nezapínali len prvú signálnu sústavu,“ hovorí o festivale jeho pravidelná účastníčka, bývalá disidentka a chartistka Jarmila Johnová. Festival preto prezentuje aj vzácne slobodné umenie vznikajúce v období neslobody či diskusie s pamätníkmi z rôznych priestorov slobody – z exilu, periférie, undergroundu a disentu.
Šiesty ročník festivalu, ktorého hlavnou témou je slogan Prečo je dôležité poznať vlastnú minulosť, sa bude konať 15. – 17. septembra 2023 v Art Cafe Banská Štiavnica na Akademickej ulici 2, a koncert Dystopic Requiem Quartet sa bude v sobotu večer konať v priestore bývalej fabriky Pleta.
O dva týždne nás čakajú voľby, ktoré sú ešte stále demokratické. Ako však vieme z minulosti, situácia sa vie zmeniť veľmi rýchlo. O voličské hlasy sa čoraz viac a úspešnejšie uchádzajú neonacisti a extrémistické strany. Je nutné, aby sme neustále opakovali historické chyby, alebo je možné sa z histórie poučiť? Ako sa na našich školách učia súčasné dejiny? Ako formujme historické povedomie žiakov a aký je dobrý učiteľ dejepisu?
Na plagáte k tohtoročnému festivalu je fotka Vilmy Dováľovej, starej mamy grafika Vlada Holinu. Pani Vilma bola učiteľkou na základnej škole, v absurdnom procese ju odsúdili na 7 rokov a 8 mesiacov väzenia, finančný trest 40.000 korún československých, stratu občianskych práv na 10 rokov a konfiškáciu polovice majetku, za vetu: „Detičky, oddnes sa nebudeme môcť modliť, lebo je to, bohužiaľ, zakázané.“
Festival otvorí v piatok podvečer prezentácia knihy Igor Ďurišin 1947-2021 – Portrét strateného umelca a otvorenie výstavy jeho obrazov Igor Ďurišin: Stratený undergroundový grafik, ktorá potrvá v priestoroch Art Cafe počas celého festivalu. Úvodný večer bude patriť dvom koncertom, najskôr vystúpi Archívny chlapec a potom skupina Terrible 2s.
Sobotňajší program začneme diskusiou so známym bratislavským beatnikom 60. rokov Vladimírom W. Rosenfeldom, ktorý od okupácie Československa žije v emigrácii, a uvedenie knihy jeho manželky Oľgy Urminskej Devy/Maidens.
V ďalšom bloku príde na rad diskusia o Gustovi Dobrovodskom, neodmysliteľnej postave bratislavskej neoficiálnej kultúry, ochranárovi, autorovi happeningov a básnikovi. Na záver tohto bloku zaznejú niektoré jeho piesne v interpretácii Záhoráckeho dua Pavel Sojka a Milan Tedla. Večer môžu si diváci vypočuť koncert sláčikového kvarteta Dystopic Requiem Quartet – Nemiesta Miroslava Tótha (Site specific – v priestore bývalej fabriky Pleta, Pletiarska 11/A). Inšpiráciou k vzniku skladieb projektu Nemiesta sa pre Mira Tótha stali vybrané „nemiesta“ naplňujúce perspektívu prázdnoty, neschopnosti využitia. Ide o rôzne interiéry a exteriéry, pričom každý z nich má výrazne odlišné atribúty akustiky a zvukovej ekológie.
Záverečný deň festivalu bude patriť diskusii na tému Ako sa vyučujú na stredných školách súčasné dejiny so známym historikom a didaktikom dejepisu Viliamom Kratochvílom, a učiteľom štiavnického gymnázia Mironom Breznoščákom, a vyvrcholením podujatia bude špeciálna predpremiéra nového dokumentárneho filmu Roberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia o Alexandrovi Dubčekovi.
Festival SLovO aleBO huDbA organizujú: OZ Povala, Art Cafe a Antikvariátik.
PROGRAM
Piatok 15.9.
18:00 Otvorenie festivalu SLovO aleBO huDbA
18:30 Predstavenie knihy Igor Ďurišin 1947-2021 – Portrét strateného umelca a otvorenie výstavy jeho obrazov v Art Cafe. Moderuje Jakub Julény, hosť Martin Ftáčnik z galérie Nuba (letná terasa alebo povala Art Cafe).
Počas celého festivalu: Výstava obrazov Igor Ďurišin: Stratený undergroundový grafik (priestory Art Cafe).
20:30 Koncerty
Archívny Chlapec a Terrible 2s (povala Art Cafe).
Sobota 16.9.
13:00 Diskusia
Na mieste terča, na chrbte, číslo občianskeho preukazu. Vladimír W. Rosenfeld, diskusia a predstavenie knihy Oľgy Urminskej: Devy. Maidens. Moderuje Peter Markovski, hosť Vladimír Weiser Rosenfeld (povala Art Cafe).
16:00 Diskusia
Gusto Dobrovodský: Kurič v letnom kine. Portrét vyštudovaného sociológa, ktorý sa odmietol podriadiť normalizačnej ideológii a radšej pracoval ako kurič a dlhé letné mesiace trávil na kysuckých Brízgalkách. Moderuje Alexander Balogh, hostia Ladislav Snopko, Milan Tedla a Pavel Sojka.
17:00 Koncert
Záhorácke duo (Tedla a Sojka): skladby Gusta Dobrovodského
21:00 Koncert
Dystopic Requiem Quartet – Nemiesta, Miroslav Tóth. (Site specific – bývalá fabrika Pleta, Pletiarska 11/A).
Nedeľa 17.9.
10:30 Diskusia
Ako sa vyučuje na stredných školách moderná história? Moderuje historička Júlia Čížová, hostia doc. Paedr. Viliam Kratochvíl, PhD. a Mgr. Miron Breznoščák (povala Art Cafe).
12:00 Premietanie filmu
Špeciálna predpremiéra nového filmu Róberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia. V dokumente režisér skladá príbeh „tváre Dubček“. Tváre vizionára a tajomníka, ideálu a reality, absolútneho a relatívneho, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. (povala Art Cafe).
13:30 Záver festivalu
Organizáciu festivalu z verejných zdrojov v rámci projektu „25 rokov Art Cafe“ podporil Fond na podporu umenia.
Pozn.: Organizátori festivalu ponúkajú vstupenky v rôznych cenových hladinách, Ide o spôsob, ktorý umožňuje návštevníkom/návštevníčkam podporiť festival a byť tak jeho aktívnou súčasťou.
Zdroj: Zuzana Bargerová,, Art Cafe Banská Štiavnica