Craehouse

Sima Magušinová a Mila Medvedovska vystúpia s kapelou koncom februára na dvoch spoločných koncertoch v Košiciach a Prešove. Slovensko-ukrajinské koncertné spojenie sa udeje pri príležitosti smutného výročia ruskej vojenskej agresie u našich susedov na Ukrajine.

Sima Magušinová je slovenská speváčka a pesničkárka, ktorú pravdepodobne netreba obšírne predstavovať. Na konte má 6 štúdiových albumov a píše skladby nielen pre seba, ale aj pre iných, prípadne aj pre filmové alebo muzikálové projekty.

Mila Medvedovska je ukrajinská speváčka a pedagogička spevu, ktorá spolu s 10-ročnou dcérou opustila domov v meste Dnipro po ruskej invázii na Ukrajinu v marci 2022. Nevediac kam vlastne ide, našla útočisko v Bratislave na Slovensku. Napriek tomu, že po odchode z domu bola presvedčená, že už nikdy nenájde silu a chuť spievať, osud to chcel inak, a nové inšpirácie a príležitosti našla práve u nás. Vďaka šťastným náhodám sa jej veľmi skoro po príchode podarilo nadviazať kontakty s lokálnou komunitou hudobníkov. Má za sebou vydanie prvého albumu Za dlaňou s klaviristom Danom Špinerom a viacero duetov so známymi slovenskými spevákmi.


Práve pri nahrávaní spoločného duetu sa Sima s Milou zoznámili a spriatelili. Skladateľ a klavirista Daniel Špiner, ktorý obe umelkyne sprevádza a ktorý ich prepojil, prišiel s nápadom zhudobniť Otčenáš, jeden z najznámejších textov kresťanského sveta.

„Otčenáš s Milou nevnímam ako klasický duet a ani ako klasickú pieseň. Vnímam to hlavne ako modlitbu, ktorú spievame spolu ako dve ženy, ktoré sa modlia za seba, za tú druhú, ale aj za všetko, čo si nesieme v srdci,“ hovorí o skladbe Sima.

Štúdiová spolupráca speváčok teraz prerastie aj do koncertnej. Dve hudobníčky sa predstavia v dvoch mestách, 23.2. v Košiciach a 24.2. v Prešove, každá so svojou sólovou tvorbou ako aj v spoločných duetoch. Sprevádzať ich bude kapela v zložení Daniel Špiner (klavír, akordeón), Martin Zajko (gitara), Michal Šelep (kontrabas) a Igor Ajdží Sabo (bicie).

23.2. Košice, Fuga | lístky
24.2. Prešov, Divadlo Jonáša Záborského | lístky
25.2. Žilina, Nová Synagóga, Mila Medvedovska a Daniel Špiner | lístky

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Craehouse