V septembri minulého roka vydala speváčka, skladateľka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér album KHI na značke Slnko Records. Rovnaký názov dostal aj sedemčlenný ansámbel zložený z popredných hudobníkov československej scény improvizovanej hudby, s ktorým Sisa Fehér vystúpi v Bratislave 22. februára. V rámci relácie Pohoda_FM Live, ktorú vysiela Rádio_FM, zahrá nový materiál v Štúdiu č. 5 Slovenského rozhlasu.

Sam Golmic

Album KHI Sisa Fehér zložila a nahrala v Kodani popri štúdiu prestížneho magisterského odboru European Jazz Master. Jeho signifikantnou črtou je netradičná dychová sekcia zložená z trúbky, krídlovky a trombónu, ktorá vytvára mäkký, občas až syntezátorový harmonický efekt. Originálne dofarbuje kompozície často založené na basových rifoch a chytľavých klavírnych nápadoch, čo v dnešnej jazzovej hudbe dodáva nahrávke netradičný šat a slúži ako podklad pre pôsobivý spevácky prejav autorky.

Témy tlak a premena sú badateľne cítiť v hudbe, kde sa strieda silne komponovaná pasáž s improvizáciou. Album zatiaľ vyšiel len digitálne vo vydavateľstve Slnko Records, ale v predpredaji je aj jeho vinylová verzia, ktorá bude k dispozícii na jar.


Kapelu a album KHI si môžete prísť vypočuť naživo v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu (Štúdia č. 5) v utorok, 22. 2. 2022. Koncertu sa môže zúčastniť 60 ľudí za dodržania podmienok režimu OP. Vystúpenie si budete môcť vypočuť aj na vlnách Rádia_FM.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS, Alexander Čerevka
Foto: Sam Golmic