Katarína Kočanová

Žite ľudia na radosť tohto sveta – spieva skupina Exotik v novej skladbe Živite ľudije, ktorou chce zlepšiť náladu a priniesť pozitívnu energiu. Autorom hudby a textu k novej piesni je frontman a spevák kapely Dávid Blicha, ktorý pri nahrávaní použil zreštaurovaný 50-ročný štúdiový mikrofón. Dychové nástroje do piesne zahral Pavol Jeňo, ktorý spolupracuje aj s IMT Smile. Vypočujte si pozitívnu novinku od skupiny Exotik z východného Slovenska!

Exotik je zoskupenie talentovaných hudobníkov, ktorých cieľom je tvoriť hudbu pre najširší okruh poslucháčov. Svojou tvorbou už 13 rokov zabávajú ľudí doma aj za hranicami Slovenska. Prioritou kapely je dobrá nálada a presne v takom duchu sa nesie aj novinka Živite ľudije.

„Skladbu Živite ľudije, som zložil začiatkom leta s myšlienkou spojiť ľudí a zároveň priniesť medzi nich dobrú a pozitívnu náladu, nakoľko vnímam, že sa ľudia od seba vzďaľujú. Žite ľudia na radosť tohto sveta, tak by sa dal parafrázou preložiť refrén, ktorý pochádza zo staroslovienčiny, ktorá bola najstarším slovanským spisovným jazykom. Čo sa týka refrénu, hudba a text mi napadli okamžite.  Zvyčajne to tak býva. So slohou mi pomohol náš zvukár Peter a so zvyškom textu naša textárka Editka,“ vysvetľuje vznik piesne Dávid Blicha.

Skladba sa nahrávala na rôznych miestach. Najväčšia práca sa odviedla v štúdiu SINUS Records vo Valalikoch pri Košiciach. Dychovú sekciu nahrával Pavol Jeňo v Musicology studios, ktorý má na starosti trúbku v IMT Smile.


„Spev som nahrával u nášho zvukára v EccoSounds mastering, kde ma čakalo prekvapenie. Pri nahrávaní som zistil, že si vyskúšam zreštaurovaný 50-ročný štúdiový mikrofón. Bolo to niečo unikátne. Basgitara sa nahrávala v našej skúšobni. Atmosféra pri nahrávaní bola skvelá, tvorenie novej veci si vždy užívame a vkladáme do nej všetko. Radi experimentujeme so zvukom. Máme ešte zopár zaujímavých nápadov, ktoré do budúcna určite vyskúšame.“ prezradil Dávid Blicha.

Kapela Exotik hrá v zložení Matúš Ivanč – bicie, Milan Mihaľov – gitara, Matúš Džuňa – klávesy, Štefan Tóth – basgitara, spev a akustickú gitaru má na starosti frontman Dávid Blicha. Členovia kapely si zahrali aj v klipe, ktorý sa nakrúcal v Mega night clube v Humennom. Klip a réžiu má na konte Global Diamonds.

„Točili sme koncom augusta, takže nám bolo dosť horúco. Veľmi nás teší, že máme po 13-tich rokoch účinkovania svojich fanúšikov a tak sme ich pomocou našich sociálnych sietí oslovili, aby s nami nakrútili klip. Prekvapila nás jedna fanúšička, ktorá pricestovala na natáčanie klipu až z Českej republiky. Všetkým veľmi ďakujeme, nakrúcanie sme si spolu užili a bolo to fajn,“ neskrýva radosť líder kapely Dávid Blicha.

Kapela Exotik vznikla v roku 2010. Mladí hudobníci za 13 rokov existencie odohrali stovky podujatí, na konte majú tri albumy a množstvo hudobných videoklipov. Cieľom skupiny je tvoriť hudbu pre čo najširší okruh poslucháčov. Hudbou sa kapela radí medzi multižánrové zoskupenia, v jej tvorbe prevládajú zväčša folk-popové skladby. Partia muzikantov, ktorí radi experimentujú, vydáva ďalšie videoklipy a aktuálne pracuje na novom albume.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Katarína Kočanová