Šľahačková princezná je unikátny album slovenskej legendy Pavla Hammela, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1973. Obsahom je to monotematický rozprávkový album, pričom dejová línia je poskladaná z textov piesní a spojovacieho hovoreného slova, ktoré nahral nezabudnuteľný Jozef Kroner. Hudobne je to však čisto rockový album, ktorý spolu s Hammelom nahrala jeho skupina Prúdy v dobovej zostave. Album sa nahrával v Prahe v produkcii Hynka Žalčíka, pôvodne ho vydalo české vydavateľstvo Supraphon a originálnu grafickú podobu jeho obalu vytvoril Juraj Jakubisko.

Po 50 rokoch vychádza obnovená vinylová i CD reedícia tohto unikátu vo vydavateľstve Opus. „Je to album, kde má každá nota a každý takt svoje miesto,“ tvrdí Pavol Hammel a dodáva, že v tom čase to bol útek do rozprávky. „Kamil Peteraj mal takýto dobrý nápad, aby sme urobili rozprávku. My sme mali ten únik do tém rozprávky už pri známej Medulienke a ďalších podobných skladbách. Boli sme ešte stále trochu frustrovaní z nevydaného albumu Pokoj Vám, ale potom sme sa pozviechali a spravili nové, iné veci, vrátane Šľahačkovej princeznej,“ spomína Pavol Hammel v rozhovore s blogerom Samuelom Ivančákom.

Hrá a spieva na albume: Pavol Hammel (spev, gitara), skupina Prúdy: Jozef Farkaš (gitara), Ivan Belák (basová gitara), Ján Lauko (organ, klavír, čembalo), Ľubomír Plai (bicie), Peter Baran (elektrické violončelo)


Zoznam skladieb na albume Šľahačková princezná:

01. A1 ÚVOD
02. A2 SÁNKOVAČKA
03. A3 PIESEŇ PRE MALÉ DIEVČATKO
04. A4 LIPIPI LUMPIPI RUMPIPI RUP
05. A5 ZELENÝ PA-PA-PAGÁJ
06. A6 NESIEM TI BIELY KVET
07. A7 NECHCEME ŠĽAHAČKU
08. B1 VRABEC VŠEVED
09. B2 BIELY BOCIAN
10. B3 NESIEM TI BIELY KVET II.
11. B4 TISÍC ZLATÝCH BRÁN
12. B5 KOMU SA NEĽÚBI, TEN NECH SI ZATRÚBI
13. B6 PIESEŇ SPOD KLOBÚKA
14. B7 PIESEŇ Z CUKRÁRNE

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music