Bratislava po prvý raz v histórii zažila pochod, aké vo svete organizujú aktivisti už roky. Stretli sa tu milovníci zvierat, ktorým nie je ľahostajný osud väznených a týraných kosatiek a delfínov. Pochodom centrom mesta vyjadrili nesúhlas s tým, aby tieto inteligentné tvory slúžili len na zábavu a biznis. Symbolom tohto utrpenia je osud kosatky Lolity, ktorá dlhých 48 rokov žije uväznená v najmenšej umelej nádrži Severnej Ameriky, v zábavnom parku „Miami seaquarium“. Aktivisti požadujú jej návrat do voľnej prírody a deklarujú, že i naďalej budú organizovať edukačné podujatia. Bratislava sa tak počas uplynulého víkendu stala súčasťou celosvetovej aktivity, keď boli podobné protesty na rôznych miestach sveta – od Spojených štátov amerických, cez európske krajiny až po Južnú Afriku.

Slováci ukázali, že im nie je ľahostajný osud týraných zvierat. Stretli sa v Bratislave, aby protestným pochodom poukázali na smutný osud osamelej kosatky Lolity, ktorá je 48 väznená v jednej z najmenších nádrží sveta v americkom „Miami seaquarium“.

„Bratislava sa po prvý raz pridala k celosvetovej aktivite, ktorá prebiehala v rovnaký deň na rôznych miestach sveta napríklad v USA, Španielsku, Južnej Afrike, Veľkej Británii a v ďalších krajinách pod záštitou hnutia Until Lolita is home. Aktivisti v zahraničí sa už roky snažia o to, aby sa kosatka Lolita vrátila späť do svojho prirodzeného prostredia a teraz sa k nim pridali aj Slováci. Cieľom tejto akcie bolo upozorniť majiteľov Miamského seaquaria a iných zariadení, ktoré držia kosatky a delfínov v zajatí, na skutočnosť, že nesúhlasíme, aby tento druh biznisu stále pretrvával. Žiadame, aby sa nielen Lolita, ale aj ďalšie väznené kosatky a delfíny dostali na slobodu, do pobrežných azylov v ich prirodzenom prostredí,“ vysvetlila organizátorka slovenského zhromaždenia Nicole Giller.

Na víkendovom podujatí sa v Bratislave zúčastnili aj milovníci zvierat z Viedne. Počas pochodu centrom mesta aktívne informovali okoloidúcich o tejto téme a rozdávali im letáky s podrobnosťami o tejto téme.

„Našim cieľom bolo edukovať ľudí, oboznámiť ich s príbehom Lolity a ak sa aspoň jedného človeka dotkol jej osud, je veľmi pravdepodobné, že bude šíriť svoj postoj ďalej. Preto podľa mňa má význam to, čo robím. Do budúcnosti sa stále budem snažiť o to, aby sa ľudia dozvedeli o Lolite, o ďalších kosatkách a delfínoch v zajatí. Aj keď u nás takéto zvieratá v zajatí nedržíme, ľudia si stále môžu kúpiť lístok do akvárií a parkov v zahraničí a tým podporiť väznenie týchto vysoko inteligentných a citlivých tvorov. Každý by si mal uvedomiť, že kúpou lístka do akvárií podporujete týranie týchto krásnych zvierat,“ uzavrela Nicole Giller.

Detailný plán návratu Lolity do prirodzeného prostredia, ako aj všetky informácie o nej nájdete na orcanetwork.org

Zdroj: Eva Sládková