Pierre Lexis

Slovenská huslistka Martina Výbohová, známa pod umeleckým menom MATHIA, moderne oživila svetoznámu “Búrku” zo Štyroch ročných období skladateľa Antonia Vivaldiho. Táto skladba má aj vďaka svojej dynamickosti a veľmi silnej emócii v Martinininom repertoári výnimočné miesto a práve to ju viedlo k vlastnému modernému prevedeniu.

Na nahrávke Mathia spolupracovala s renomovaným producentom Eugenom Botošom, s ktorým nahrali aj nedávno úspešne vydané skladby “Hallelujah” alebo “Beethoven’s Thriller”. Ich synergia prináša nové a osviežujúce interpretácie tradičnej hudby, posúvajúc hranice klasiky o krok ďalej a prinášajúc nový zvuk pre súčasnú dobu. K Mathiinej “Búrke” vznikol aj videoklip, ktorý režírovala mladá umelkyňa Emma Llure pod hlavičkou Lexis Production. Jednoduché zábery na prevedenie huslistky prelínajúce sa s úžasným improvizovaným výkonom baletky Lei Tóthovej a vizuálnymi efektami dokonale dotvorili atmosféru skladby.

„Vivaldiho Búrka je skladba, ktorú pozná naozaj každý. Práve preto má táto skladba špeciálne miesto v mojom repertoári, lebo existuje mnoho verzií a je o to náročnejšie, vdýchnuť tomuto klasickému dielu originalitu a prvky dnešnej hudby pri zachovaní pôvodného ducha. Som veľmi vďačná všetkým, ktorí mi pomáhali v procese tvorby a veľmi sa teším, že spoločne s Lexis Production, režisérkou Emmou Llure a skvelou baletkou Leou sme sa zamerali na vytvorenie vizuálu, ktoré nielenže predstaví krásu a silu Vivaldiho hudby, ale zároveň poukáže na súčinnosť medzi hudbou a tancom” dodala Mathia.


Skladba je dostupná k vypočutiu na všetkých digitálnych platformách.

Zdroj: Andrea Sulovská, All About Music
Foto: Pierre Lexis