Aspoň tak to predznamenávajú reakcie zahraničných, ale aj domácich filmových kritikov, ktorí už film videli. Vlastný názor si môžete v kinách urobiť už od 28. septembra.

Film Tvorca od štúdií 20th Century Studios, New Regency a Entertainment One je epický akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. V réžii Garetha Edwardsa účinkujú John David Washington, Gemma Chan, Ken Watanabe, Sturgill Simpson, Madeleine Yuna Voyles a Allison Janney.

„Tešil som sa na ďalší skvelý epický sci-fi film a Tvorca si tento titul rozhodne zaslúži. Šikovné skúmanie umelej inteligencie, vojny a života ako takého v podaní Garetha Edwardsa je veľkolepím diváckym zážitkom, ktorý prináša vzrušenie, rozum aj srdce.“ – Fico Cangiano, CineXpress

„Hoci čerpá z identifikovateľných inšpirácií, Tvorca je jeden z najlepších originálnych sci-fi eposov za posledné roky. Masívne zábavný, strhujúci a hlboký na každej úrovni.“ – Courtney Howard, Fresh Fiction

„Keď sa dozviete o spôsobe, akým Gareth Edwards natočil Tvorcu, pochopíte, že ide o revolúciu v oblasti sci-fi filmov… Som ohromený.“ – Steven Weintraub, Collider

Tvorca je úžasne dobrý. Podľa mňa najlepší film roka a najlepší sci-fi film za posledné roky.“ – Brandon Davis, ComicBook.com

Takéto sú prvé reakcie filmových novinárov, ktorí si Tvorcu pozreli v Zahraničí. Niet sa čo čudovať, Tvorca ponúka silný príbeh, skvelé herecké výkony a jedinečné spracovanie.

Čo ak ju nedokážeš nenávidieť?

Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil TVORCU, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa.


Režisér a spoluscenárista Gareth Edwards (“Rogue One: A Star Wars Story”, “Godzilla”) hovorí: “Načasovanie tohto filmu je neskutočné. Hoci sme tento film pripravovali roky, premiéru má vo fascinujúcom čase, keď náš svet zápasí s mnohými problémami a otázkami, ktoré sme chceli filmom riešiť – čo znamená byť človekom, či môže byť umelá inteligencia vedomá, otázky dobra a zla medzi umelou inteligenciou a medzi ľuďmi. Skutočne si myslím, že skúmanie týchto otázok je to, čo sci-fi robí najlepšie.”

Je to vôbec ešte sci fi?

„Pôvodne som o umelej inteligencii v tomto filme uvažoval ako o metafore pre iných ľudí, ktorých často vnímame ako nepriateľov. Potom, keď som sa dostal k písaniu, všetky tieto filozofické dilemy sa začali vyplavovať na povrch. Napríklad, ak by existovala AI, s ktorou by sa dalo komunikovať na 100 % reálne, čo by sa stalo, keby sa vám nepáčilo, čo robí? Mohli by ste ju vypnúť? Je zlé ju vypnúť? Čo by sa stalo, keby sa nechcela vypnúť? Vtedy sa mi to zdalo trochu prehnané, ako niečo, čím sa budeme zaoberať možno až o 30 rokov,” hovorí Gareth Edwards a pokračuje: ”Je však zvláštne, že keď sme film nakrúcali, v správach sa objavovali informácie o informátoroch z veľkých technologických spoločností, ktorí nás varovali pred tým, ako pokročilá je umelá inteligencia, ako sa vyvíja na komerčné účely a ako by mohla nahradiť ľudskú prácu. A zdá sa, že teraz sme v tom zlomovom bode, keď je to tu; že sa otvorila Pandorina skrinka. A tento film je úplnou náhodou o tejto problematike. A je to skutočné? Má to význam? Mali by sme ju prijať? Mali by sme ju zničiť? Tieto myšlienky sú jadrom tohto filmu. Takže v tomto zmysle je to naozaj aktuálne.“

Téma zaujala aj protagonistu Johna Davida Washingtona, pre ktorého zrejme pôjde o jednu z jeho životných rolí. „Joshua má veľmi zaujímavý, zložitý vzťah k svojmu svedomiu a k tomu, v čo verí. Film skúma, ako môže láska určovať to, čo považujete za správne alebo nesprávne, vaše dôvody, prečo chcete byť nažive a či slúžite nejakému životnému cieľu,” povedal o svojej postave.


Náročná produkcia

Aby sa vízia režiséra a spoluscenáristu Garetha Edwardsa dostala na filmové plátno, produkcia precestovala viac ako 10 000 míľ na 80 rôznych miestach v ôsmich rôznych krajinách vrátane Thajska, Vietnamu, Kambodže, Nepálu, Japonska, Indonézie, Veľkej Británie (v štúdiách Pinewood pri Londýne) a USA (v Los Angeles).

„Gareth bol odhodlaný využiť miestne talenty (hercov aj štáb) všade, kde to bolo možné,“ hovorí producent Jim Spencer a pokračuje: „Gareth pracuje tvrdšie ako ktokoľvek iný, koho poznám, a je v každom aspekte filmového procesu. Neexistuje riadok dialógu, záber VFX, kúsok kostýmu, rekvizita a napokon ani záber tohto filmu, ktorého by sa nedotkol. Nielenže sa výrazne podieľal na návrhu kostýmov, scénografie a rekvizít, ale dokonca vyvinul aj kamerový systém, na ktorý sme nakrúcali.”

Nemusíte byť priaznivcom sci fi žánra na to, aby bol tento film pre vás zaujímavý. Snímka Tvorca vás totiž postaví pred otázky, ktoré si kladieme už dnes. Jedinečný film prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 28. septembra.

Zdroj: Perla Žinčíková, CinemArt SK
Foto: CinemArt SK