Po niekoľkých rokoch pôsobenia na scéne vydáva bratislavské trio známych hudobníkov zoskupených pod názvom Space Cats svoje debutové, eponymné EP. Vychádza 20. októbra 2020 na značkách Deadred Records a Starcastic Records v digitálnej podobe.

Dominik Janovský

Ich hudba je prierezom rôznych elektronických žánrov, ktoré členovia kapely obľubujú a interpretujú „naživo” – beaty bubeníka Luboša Ambrozaia dopĺňa Miloš Bulík na basgitare, prehnanej cez množstvo efektových „krabičiek” a Julián Ratica na syntezátoroch. „Naša hudba vzniká predovšetkým priamo na koncertoch v rámci improvizácie a tie najživotaschopnejšie nápady sa nám konečne podarilo zachytiť v štúdiu, dať im formu a rozvinúť do plnohodnotných skladieb.”, približuje Luboš proces vzniku EP.

Kolekcia obsahuje päť skladieb, pričom skladba Dogs & Birds sa na nej nachádza v dvoch verziách – pôvodnej inštrumentálnej a taktiež s hosťujúcim MC menom Jimmy Danger, ktorý pochádza z Veľkej Británie a už pár rokov žije a pôsobí na Slovensku.

S Jimmym sa poznáme už dlhšie, párkrát sme spolu aj hrali a jeho štýl v našich končinách prakticky nemá konkurenciu. Tento track je dosť eklektický, ale jeho jadro tvorí drum´n´bass a pri nahrávaní sme si uvedomili, že by sa tam Jimmy veľmi hodil,” objasňuje Julián, ktorý sa na EP zhostil aj role zvukového inžiniera, strihača a postaral sa aj o finálny mix. „Text vznikal priamo v štúdiu. Zachytáva vzťah mačiek s ich večnými ‚sokmi′ – psami, a ‚obeťami′ – vtákmi. Dosť sme sa pri tom samozrejme nasmiali. Mamé radi mačky a celé EP sa nesie v duchu analýzy veľmi špecifickej mačacej mentality, vysvetľuje Miloš a dodáva: „Titulná pieseň Belmondo – tak sa volá môj kocúr. Ten takisto ′hosťuje′ v skladbe Invasion – vysamplovali sme jeho pradenie aj typickú zvukovú reakciu na holuba za oknom.”

Ďalšia spolupráca na skladbe Humans vznikla úplne prirodzene. „S Isobutanom nás spája veľké kamarátstvo, boli sme aj kolegovia v práci a roky spolu hrávame v rôznych projektoch. Zároveň je to extrémne šikovný človek a synťákový odborník, takže bolo jasné, že nejakú skladbu musíme urobiť aj s ním.”, popisuje Miloš.

Tvorba a koncertovanie so Space Cats je pre členov kapely srdcovou záležitosťou, aj keď sú všetci dosť zaneprázdnení inými povinnosťami - či už kapelovými alebo rodinnými. Súbežne totiž účinkujú aj v iných formáciách, Luboš s Modrými Horami, Vecom alebo Zuzanou Mikulcovou, Miloš s La3no Cubano, Erikom Šulcom & Tribal Colours či Isobutanom a Julián vo vlastnom projekte Pánko.

„Konečne sme sa dokopali k serióznemu audio záznamu, no najradšej máme živé koncerty, kde je naša hudba jeden obrovský ‚featuring′ s publikom. Práve ľudia nás ‚nakopávajú′, nielen energeticky, ale často nás aj usmerňujú, akými žánrami by sme sa v danej chvíli mohli uberať. Občas kričia ‚drum´n´bass′, občas ‚psytrance′... Je to zábava aj výzva zároveň a už sa tešíme na priaznivejšie podmienky pre hranie v kluboch, aby sme to mohli opäť zažívať.”, uzatvárajú spoločne členovia kapely.

Épečko sa nahrávalo a mixovalo v štúdiu Verklik v bratislavskom Prievoze, o mastering sa postaral Miroslav Chyška. Artwork, v podstate logo kapely, si zobral na starosť ilustrátor, art-director a hudobník Karol Krištofovič alias Knup. Space Cats EP vychádza 20. októbra 2020 na značkách Deadred Records / Starcastic Records digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a Bandcamp profilu kapely.

Zdroj: Natália Husárová, Deadred Records*
Foto: Dominik Janovský

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.